За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Одна із зал будинку культури, де проводили репетиції творчі колективи. Оріхів, 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Будівля частково зруйнована, російські військові кілька разів цілили у палац культури. Втретє керована авіаційна бомба влучила у пам'ятку архітектури 17 серпня 2023 року.
Табличка «Пам’ятка історії» на зруйнованому внаслідок обстрілу армії РФ будинку культури в Оріхові. 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха"Два входи були: центральний вхід виходив на північ, на парк та на храм Свято Покровський. А інший вхід – на базарну площу. Це були широкі аркові двері, полотно було дерев'яним, закінчилася ця будівля фронтонами, а обабіч аркових дверей були грецькі колони", – розповідає колишня співробітниця краєзнавчого музею Оріхова Світлана Коваленко.
Стеля у будівлі обвалилася всередину, на стінах утворилися тріщини. Перекрити поламаний дах неможливо через щільність обстрілів. Каркас палацу культури продовжує руйнуватися тепер вже через опади.
Стеля яка обвалилася всередину будинку культури в Оріхові внаслідок обстрілу армії РФ. 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Після влучання російського снаряда окрім руйнувань у будівлі також сталося загоряння. Полум'я знищило всередині частково майно, що вціліло після перших ударів.
Який вигляд має будинок культури в Оріхові після чергового влучання російського снаряду. Оріхів, 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Який вигляд має будинок культури в Оріхові після чергового влучання російського снаряду. Оріхів, 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Попри високий ступінь руйнувань та пожежу у декотрих залах і досі залишаються театральні костюми, реквізит та особисті речі діячів культури, які поспіхом збиралися з обстрілюваного росіянами міста.
Театральні костюми у зруйнованому будинку культури в Оріхові. 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Одна із репетиційних зал у зруйнованому будинку культури в Оріхові. 17 квітня 2024 року. Фото: Суспільне Запоріжжя/Альона Наталуха
Що відомо про Оріхівський міський будинок культури
Наприкінці ХІХ сторіччя у північній частині Базарної площі міста Оріхова, купець Парфьонов власним коштом вибудував критий торговельний пасаж за яким утвердилась назва Торгові ряди.
Який вигляд мав будинок культури в Оріхові до початку повномасштабного вторгнення РФ. Фото: особистий архів: Світлани Коваленко
У стильовому вирішенні будівля становила приклад використання класицистичних традицій, в архітектурному рішенні — споруда доби пізнього історизму. Люстри в концертному залі та фоє, бра у концертному залі — зразки декоративно-ужиткового мистецтва радянського періоду середини XX століття. В торгових рядах тоді розташовувались ятки та невеличкі крамниці.
"Ще з 18-ого, 19-ого століття Оріхів знаходився на перехресті важливих торгівельних шляхів, саме через Оріхів йшли торгівельні шляхи із півночі на Крим. Також через Оріхів йшов славнозвісний Чумацький шлях і це сприяло розвитку торгівлі", – каже Світлана Коваленко.
Базарна площа в Оріхові XX століття. Фото: особистий архів: Світлани Коваленко
1 січня 1923 року у торговельному пасажі розмістили культурно-освітню установу під назвою Оріхівський вітальний будинок. До повномасштабного вторгнення РФ в будинку функціонував комунальний заклад "Центр культури і дозвілля" Оріхівської міської ради. У закладі діяло 20 клубних формувань, 11 з яких дитячих, ще п'ять любительських об'єднань та клубів за інтересами. У 2023 заклад відзначив 100-річчя культурно-просвітницької діяльності.
Святкові заходи в будинку культури в Оріхові до повномасштабного вторгнення РФ. Фото: особистий архів: Світлани Коваленко
Який вигляд має будинок культури після влучання російського снаряда, 17 квітня 2024 року (ліворуч). Святкові заходи в будинку культури в Оріхові до повномасштабного вторгнення РФ (праворуч). Фото: Суспільне Запоріжжя та особистий архів Світлани Коваленко"Ця будівля стала пам'яткою архітектури та містобудування місцевого значення. Був зроблений ремонт, в планах зробити зовнішню реконструкцію. Перші потрапляння і пожежа була у 2022 році, а КАБ (ред. керована авіаційна бомба) бив у січні 2024 року повністю зруйнував на цю будівлю".
21 березня 2024 року зі зруйнованого будинку культури евакуювали портрет Тараса Шевченка. Врятував картину керівник місцевої поліції Євгеній Шепель. Нині портрет Кобзаря зберігається у запорізькому музеї війни "Простір переосмислення" разом з іншими експонатами.
Евакуація портрета Шевченка з Оріхова. Фото: ГУ Нацполіції у Запорізькій області"Намальований невідомим художником Кобзар міцно тримався на стіні районного будинку культури, в якому від вибухів та влучань ворожих снарядів не залишилося ані вікон, ані дверей, ані стелі. Остання вціліла цінність, що в ній залишилася, привернула увагу поліцейського", – зазначили у пресслужбі Нацполіції.
Раніше Суспільне повідомляло, що Краєзнавчий музей у прифронтовому Оріхові на Запоріжжі пошкоджений внаслідок численних російських обстрілів. Попри це, працівники, що залишилися в місті, намагаються зберегти експозиції — повністю евакуювати фонди музею так і не вдалось.