Зроблено вручну: у Запоріжжі виготовляють унікальну плитку для відновлення будинку після обстрілу РФ

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Процес виготовлення вручну шамотної плитки у Запоріжжі. Фото: Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що за словами Віктора Трубіна, колишнього головного архітектора Запоріжжя плитку, яку використовували для фасадних робіт для будинку вже давно не виготовляють.

"Ця плитка робилася в Донецьку. І возилася звідти. Була глина, з якої робилася. Це керамічна плитка. І зробити її, мабуть, неможливо чи дуже важко. Будинок реконструювати набагато складніше, ніж збудувати новий: довше і дорожче".

За чотири місяці вручну вдалося виготовили майже дві тисячі виробів. Нині готують останню партію. Директор підприємства Володимир Заставський каже: матеріали для виготовлення унікальної плитки робили у Слов'янську.

Володимир Заставський, директор підприємства. Фото: Суспільне Запоріжжя"Ця плита виробляється з шамотної керамічної маси. Виготовляє Слов'янське підприємство. Це підприємство – єдине на сьогоднішній день у нас в країні, яке займається виробництвом. Завод під обстрілами, завод дуже постраждав. Вони запустили виробництво, реанімували його, по суті. Поробили місяць-два, зробили нам масу. Це було виключно за нашим проханням, мольбою".

Процес виготовлення вручну шамотної плитки у Запоріжжі. Фото: Суспільне Запоріжжя

За словами Володимира Заставського, плитка – автентична. Вона зроблена з того самого матеріалу, що і плитка, якою оздоблювали будинок при його зведенні, в середині минулого століття. Вона вогнетривка та зберігає тепло. Втім, кожен екземпляр роблять вручну.

"На підприємстві в 50-60 роки цю плиту робили сухим пресом. Це був або екструдер, видавлював і гнав плиту. Наша плита, кожен кілограм плити, кілограм маси – це руками наших. Ми робимо по гіпсових формах".

Фото: Суспільне Запоріжжя «Форми набиваємо глиняною масою, розрівнюємо, потім вона сушиться, далі ми їх замиваємо. Через 2-3 тижні в піч, засушуємо». Олексій Будкокераміст

Єдине, що відрізняє нову плитку – колір, але з часом вона набуде такого самого відтінку як і стара.

"Шамот має мікропори, які в себе вбирають все. Весною помочить дощик, літом воно все висохне, припечеться, восени знову дощик – і все воно прийме такий же колір".

Процес виготовлення вручну шамотної плитки у Запоріжжі. Фото: Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що на у Запоріжжі у квартирах відновленого під’їзду будинку на проспекті Соборному, 151, тривають відновлювальні роботи. У будинку в який 6 жовтня 2022 року влучила російська ракета, клеять шпалери, укладають ламінат та встановлюють натяжні стелі.

Що відомо про відновлення будинку на проспекті Соборному, 151

  • 29 травня 2023 року розпочали відновлювати будинок. Міська рада спрямувала 25 мільйонів гривень, ще 50 мільйонів виділила компанія “Метінвест”.
  • Наприкінці серпня 2023 року, зі зруйнованих п'яти поверхів, повністю відновили перший.
  • На початку вересня 2023 року розпочали зведення другого поверху.
  • 10 вересня 2023 року керівник КП “Управління капітального будівництва” Олександр Андреєв Суспільному повідомив, що перейшли до третього поверху.
  • На початку жовтня 2023 року завершили будівництво четвертого та перейшли до п'ятого поверху.
  • На початку січня 2024 року у будинку зведено усі зруйновані поверхи. У перших чотирьох з них вже розпочали оздоблювальні роботи, повідомив Олександр Андрєєв, керівник КП "Управління капітального будівництва".
Новости Запорожья