Комунальники засипали піском підвал будинку 1930-х років під час ремонту водогону на проспекті Соборному
Запорізький краєзнавець Артем Бородін повідомив про знищення історичної пам’ятки в центрі міста. Про це він написав на своїй сторінці у фейсбуці, розкритикувавши дії комунальників.
Історія розпочалася з ремонту водогону на проспекті Соборному біля будинку № 228. Комунальне підприємство «Водоканал» понад два тижні тому розпочало відновлення аварійної ділянки водопроводу під дорожнім покриттям.
Читайте також: Відкопали з-під землі під час ремонту – у Запоріжжі знайшли старовинний цегляний колодязь (фото)
Аварія виникла внаслідок ракетної атаки в ніч з 31 січня на 1 лютого 2025 року. Вибух пошкодив водопровід під проїжджою частиною біля будинку №228. Витік води спочатку швидко зупинили, однак згодом дорожнє покриття почало руйнуватися через підмив.
На асфальті утворилися тріщини, провали та розшарування, що створювало небезпеку для транспорту. Найнесподіванішим моментом ремонту стала археологічна знахідка. Під час демонтажу бордюрів зупинкового комплексу робітники знайшли провалля та невідому підземну конструкцію.
Зазначається, що це виявився підвал старого будинку. Плити перекриття цієї споруди тріснули від вибуху та через вік, що спричинило додаткову просадку. Комунальники обговорили з власниками сусідніх будинків та представниками міських теплових мереж походження споруди.
Потрібно було не пошкодити важливі комунікації під час робіт. Проте з’ясувалося, що загадкова споруда нікому не належить і її призначення невідоме. Тож вирішили демонтувати пошкоджене перекриття і засипати підвал піском та щебенем.
Ця несподівана знахідка вплинула на строки проведення ремонтних робіт, але не завадила їх успішному завершенню.
Артем Бородін обурився такими діями комунальників. Він зазначив, що структури міськради потребують освіти щодо поводження з випадковими знахідками, особливо в історичному районі.
«Замість проконсультуватись з профільними підрозділами з питань архітектури та містобудування, охорони культурної спадщини, істориками — самостійно вирішили, засипали та заасфальтували», — обурився краєзнавець.
За його словами, на розі проспекту та вулиці Трегубенка найімовірніше виявили підвальну частину будівлі часів Дніпробуду. Це був унікальний зразок конструктивізму, один з перших будинків Соцміста.
«Можливо, натрапили на підвальне приміщення ось цієї, найбільш виступаючої частини будівлі», — написав краєзнавець.
Споруда в різні періоди служила будинком фізкультури, тимчасовою локацією ВТУЗу, гуртожитком. На даху, як і в інших новобудів Запоріжжя 1930-х років, розташовувався оглядовий майданчик.
Після Другої світової війни будівлю продовжували експлуатувати. Але згодом двоповерхівка не вписалася в повоєнну забудову проспекту. Вона виходила фасадом на нинішню лінію тротуару та зупинку громадського транспорту.
Краєзнавець навів приклади правильного ставлення до історичних знахідок. Під час реконструкції будинку Мінаєва зберегли тротуарну кладку з цегли, яку потім використали при створенні Музею архітектури. У студмістечку знайшли колодязь часів Олександрівська, який зараз вивчають.
Також підвал однієї з будівель Нижнього гостиного ряду, віднайдений під час реконструкції Скверу піонерів, накрили куполом. Бородін переконаний, що підвал втраченої будівлі Соцміста теж мали б дослідити, щонайменше оглянути та задокументувати.
«Це ж цікаво. Але…» — з гіркотою підсумував краєзнавець ситуацію з нищенням історичної спадщини.
Раніше ми писали, що стала відома таємниця скульптур, нещодавно знайдених під час прибирання у Запоріжжі