Тепер у Запоріжжі є обласний історико-краєзнавчий музей імені Якова Новицького — що зміниться, окрім назви, і що цікавого там можна подивитись
Запорізький обласний краєзнавчий музей тепер має назву історико-краєзнавчого музею імені Якова Новицького. Після перейменування там призначений новий директор — Вікторія Водопьян.
Втім, в цьому музеї Вікторія Водоп’ьян працює 22 роки. З липня 2021 року була заступником директора, а з 13 грудня 2024, після закінчення контракту попереднього керівника Юрія Спіцина — т.в.о. директора.
Читайте також: Слон у камуфляжі — у запорізькому музеї відкрита виставка, яку не можна пропустити (фото)
Журналістка zprz.city поспілкувалась з новою директоркою про перейменування музею, як воно вплине на його роботу. Та про те, чи всі експонати евакуювали під час повномасштабної війни та що цікавого можна побачити зараз у музеї (частково це можна побачити у нашому фоторепортажі).
На запитання щодо перейменування Вікторія Водопьян відповіла:
— Ми чекали цього з 2021 року. Тоді, до сторіччя нашого музею колектив і колишній директор Юрій Спіцин запропонували перейменувати музей на історико-краєзнавчий імені Якова Новицького, на честь засновника і першого директора. Для цього все зробили — були громадські слухання, були протоколи, провели зібрання колективу, трошки переформатували статут і подали документи в Запорізьку обласну раду.
Питання про перейменування навіть було в проєкті рішення засідання облради. І ми сподівались, що якраз встигнемо на святкування сторіччя музею 21 грудня 2021 року. Перед тим була сесія обларади, але наше питання не розглянули з технічних причин, ми не з’ясовували, з яких саме. А потім почалось повномасштабне вторгнення, було не до цього.
В лютому цього року я поспілкувалась щодо перейменування з новим директором департаменту культури, туризму, національностей і релігії Запорізької обласної державної адміністрації Альоною Власовою. Потім ми зустрілись з заступником голови облдержадміністрації Михайлом Семікіним. Всі оформлені документи в нас були. Їх не треба було перероблювати, тому що колектив музею майже не змінився, на 95 відсотків ті ж люди.
Нас підтримали, ми ще раз написали лист на департамент, дали обґрунтування і 17 квітня отримали документи з ЦНАПу, що у нас нова назва. Але презентували в Міжнародний день музею. Тепер ми маємо нову назву і сподіваємось, що виправдаємо її.
— А до чого зобов’язує ця назва і які ваші плани щодо роботи музею?
— Зобов’язує до більшого. По-перше, ми маємо більше говорити про нашу ідентичність, про нашу історію. По-друге, будемо більше популяризувати спадщину Якова Новицького, його самого і наш регіон з новою назвою музею. А спадщина Якова Новицького велика і стосується не тільки нашого музею. Хоча саме в нашому музеї знаходились його перші речі, які він почав показувати. Частина його знахідок зберігається в Дніпровському національному музею імені Яворницького.
— Хто тепер ваш заступник?
— Питання поки що це в процесі.
— Коли ми публікували програму до Дня музеїв один з читачів написав: «Немає чого там дивитися. Все цікаве або сховали, або повивозили, або ще гірше розікрали. Залишився один мотлох старий». Що скажете з цього приводу?
— Ми евакуювали в більш безпечні місця на території України 20 тисяч експонатів — найцінніших на нашу думку.
Але в нашому музеї зараз знаходиться 130 тисяч експонатів Державного музейного фонду України починаючи від давнини і закінчуючи сьогоденням. Для розуміння — наприклад, зараз в залі археології представлено всього 4,5 тисячі експонатів.
— А ваші експонати ще знаходяться на виставці «Від вікінгів до Київської Русі»в Національному музеї Литви?
— Ні, виставка вже закрилась. Наш орел (візитівка музею — срібне навершя у вигляді орла VII-VIII століття з Вознесенівського скарбу — Ред.) і амфора повернулись в Україну. Зараз вони знаходяться на виставці в Національному музеї історії України.
— Чи вплине нова назва вплине на зарплату співробітників музею?
— Ні, статус музею щодо тарифних розрядів, на жаль, не змінюється.
— Скільки в історико-краєзнавчому музеї співробітників?
— Зараз близько сорока.
— Чи шукаєте нових співробітників?
— Шукаємо, потрібні науковці. Але насправді найбільша проблема — маленька зарплатня. Молодь не дуже залюбки йде до нас. Коли приїздив міністр культури, то обіцяли переглянути наші ставки. Але з такою зарплатнею працюють майже всі українські музеї. До того ж ставки музейників «заморожені» до 2027 року.
З фінансової причини ми не можемо планувати якихось грандіозних виставок, тому що на це потрібно гроші.
— Але все одно ви постійно відкриваєте нові виставки. Що цікавого плануєте найближчим часом?
— 5 червня планується відкриття віставки «Лялькове літо» іграшок ручної роботи запорізької творчої студії «Біла птаха». Взимку у нас проходила їхня виставка «Чари української зими».
Бувають спонтанні виставки, як «Юртук. Космічна спадщина Запорізького краю» Дениса Васильєва (присвячена метеориту, який впав у Запорізькій області. — Ред.), що у нас відкрилась.
Що зараз можна подивитись у Запорізькому обласному історико-краєзнавчому музеї імені Якова Новицького
Гостьові виставки «Український всесвіт» до Дня вишиванки (ГО «Запорозькі берегині») — по 25 травня, «Юртук. Космічна спадщина Запорізького краю», «Маскувальний арт» (картини-сітки від волонтерської організації «Під парасолькою»), «Історії в речах. Втечі та прибуття» (пересувна виставка), «Окупована спадщина. Бердянськ» (пересувна виставка).
Виставки музею: «Що в твоєму смартфоні?» (тимчасова виставка про можливості сучасних мобільних пристроїв), «Майдан — початок Незалежності», «Війна за Незалежність», присвячена історії менонітів нашого краю, експозиції у залах відділу природи, «На зламі імперій», “Розвиток краю кінця ХІХ — початку XX ст.”, «Меблі кінця ХІХ — початку XX ст.», “Дніпрогес — підкорення стихії».
Приходьте у музей!
Запорізький обласний історико-краєзнавчий музей імені Якова Новицького відкритий для відвідувачів з четверга по неділю з 9.00 до 16.30 (каса до 15.30).
Адреса: вул. Троїцька, 29 (зупинка «Театр імені Магара»).
Вхідний квиток на всі виставки коштує 50 грн, пільговий — 25 грн.
Телефон музею для довідок 097-109-64-10.
Ми писали, як цікаво, а іноді ще й безкоштовно провести найближчі дні у Запоріжжі — афіша культурних подій.
Фото автора