У Запоріжжі, у Виставковій залі Спілки художників, відкрили різдвяно-новорічну виставку
Виставка «Різдво під сиренами» відкрилась у Виставковій залі Запорізької організації Національної Спілки художників України, що на бульварі Центральному. На відкритті побувала журналістка zprz.city.
Відчувається, що це виставка воєнного часу — роботи з мирними пейзажами та натюрмортами сусідують з патріотичними картинами й плакатами, об’єктами з уламків зброї.
Читайте також: На вулицях Запоріжжя відкрили нову виставку плакатів воєнного часу з краплинкою Різдва — фото
Нагадаємо, що Виставкова зала СХ була закрита для глядачів з 22 лютого 2022 року майже на 500 днів. 10 жовтня 2022 року внаслідок ворожого обстрілу було вибито майже все скло у величезних вікнах Виставкової зали, зараз вони забиті листами OSP.
Виставки знову почали показувати з липня 2023 року, але оновлювали їх не часто. «Різдво під сиренами» — третя велика експозиція, що відкрилась тут під час повномасштабної війни.
І це перша виставка, відкрита під керівництвом нового, нещодавно обраного голови ЗО НСХУ Олександра Шкалікова, процес офіційного оформлення на посаді, за його словами, ще триває.
Ірина Гресик, яка була головою з 2002 року, повідомила zprz.city, що подала заяву за власним бажанням. Зауважимо, що наразі вона живе у Львові.
За словами Олександра Шкалікова, на виставці представлені роботи як членів СХ, так і «неспілкових» авторів. Сам він презентував панно з дерев’яних пропелерів дронів та скульптури з дроту, якими були скручені колоди для прикриття бліндажів, та з уламків зброї.
«Знаю, що деякі художники проти використання елементів страшної зброї для створення артоб’єктів. Я гадаю, що перетворення смерті у життя — це рятування нашої психіки», — каже Олександр Шкаліков.
Він також зазначив:
«На виставці є роботи, зроблені завдяки людям, які загинули під час війни. Загинув Стас Отрошко, який передав сто пропелерів, щоб з них створили артоб’єкти. А скриню, яку розписала Яна Ясунас, передав молодий танкіст Влад Хлонь. Приблизно місяць тому він загинув у танку».
На питання, скільки працюватиме виставка, Олександр Шкаліков відповів:
«Можливо, до ремонту. До нас приходили представники департаменту культури міської ради і повідомили, що у Виставковій залі буде відбуватись ремонт. Подробиць не знаю, я безпосередньо з ними не спілкувався. Але сказали, що частина зали може бути використана Спілкою художників. Це комунальна власність».
Про плани
Ми писали, що Олександр Шкаліков — нацгвардієць, скульптор, за освітою історик, активіст, а також засновник творчої майстерні «Pottery Island» («Гончарний острів») та робили репортаж з цієї незвичайної майстерні.
Щодо планів на посаді голови у ЗО НСХУ Олександр Шкаліков відповів:
«Зараз ознайомлююсь з процесом. Планів, як мінімум, два. Було б добре після перемоги створити виставковий простір, бажано в окремій будівлі, з роботами міжнародного пленеру «Хортиця крізь віки» (проводила ЗО НСХУ. — Ред.), а їх залишилось дуже багато. Оскільки в Запоріжжі все відбувається навколо Хортиці. І через ті роботи, через Хортицю, можна відчути Запоріжжя.
Друге — продовжити діяльність Спілки художників, яка існує з 1962 року, в іншій якості. Хочеться, щоб це було по сучасному. На жаль культура у Запоріжжі й давно, і зараз, не на першому місці. У Виставковій залі ремонту немає, холодно. Гадаю, що це відбудеться після перемоги».
А щодо найближчих перспектив?
«Можливо, виставкова діяльність призупиниться, коли почнеться ремонт», — відповідає Олександр Шкаліков.
За його словами, у Запорізької організації Національної Спілки художників України 74 людини. Частина художників знаходиться в інших містах і країнах, куди виїхали під час повномасштабної війни. На жаль, є й ті, хто пішов з життя. На нещодавні збори у Запоріжжі приходило близько 30 художників.
Приходьте!
Окрім великої виставки «Різдво під сиренами» у Малій залі показують персональну виставку Миколи Боровика.
Виставкова зала Запорізької організації Національної Спілки художників України (б. Центральний, 3) відкрита для відвідувачів, за словами Олександра Шкалікова, кожної п’ятниці та суботи з 10.00 до 16.00 взимку. Хоча на дверях висить трохи інший розклад.
Вхід безкоштовний.
Ми писали, що у запорізькому музеї відкрили чарівну зимову виставку ляльок ручної роботи — фото.
Фото автора