Замість кінотеатру відкрили церкву — історія створення собору, який постраждав від ворожого обстрілу Запоріжжя

Замість кінотеатру відкрили церкву - історія створення собору, який постраждав від ворожого обстрілу Запоріжжя

Історія запорізького Свято-Андріївського кафедрального собору розпочалася у вересні 1995 року

Внаслідок сьогоднішньої ранкової атаки російських військових, як ми писали, зазнав руйнувань один із соборів Запоріжжя. Стало відомо, що це Свято-Андріївський кафедральний собор, що у Шевченківському районі. Тож, згадаємо, як він з’явився в нашому місті.

Історія Свято-Андріївського кафедрального собору розпочалася 4 вересня 1995 року – тоді у цій будівлі зареєстрували Свято-Андріївську релігійну громаду Української Православної Церкви.

За кілька місяців найбільшу кімнату другого поверху переобладнали на церкву в ім’я преподобного Серафима Саровського, тут почали проводити богослужіння. Цікаво, що раніше у цій будівлі розміщувався кінотеатр імені Тараса Шевченка. Власне, у 1990-ті закривалося багато кінотеатрів.

Історію собору розповіли на сайті zaporizhzhia-future.com.ua. Храм збудували коштом небайдужих громадян, інвесторів та місцевої влади.

2000 року проходила реконструкція будівлі. Відкрили Свято-Андріївський кафедральний собор у 2001 році на Різдво, тоді тут відбулася перша служба.

Собор був задуманий у вигляді хреста з великим центральним куполом і двома малими куполами з боків, з високою дзвіницею та просторим центральним вівтарем.

Храму надали ім’я на честь святого Андрія Первозванного — це і є центральна прибудова собору. Права прибудова має ім’я преподобного Серафима Саровського, а ліва — свята Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Над вівтарем працював запрошений художник Василь Жадан. Він прикрасив кадило, яке знаходиться на куполі храму зі 140 свічками. На дзвіницю встановили спеціально привезені з Києва дзвони.

У грудні 2017 року до собору привезли ікону апостола Андрія Первозванного, написану черницями в Нікольському  монастирі (місто Патри, Греція) — для віруючих це стало подією.

Як священник собору Ярослав Попов розповів сайту Forpost, найголовніша ікона – апостола Андрія Первозваного, яка була привезена з Греції, залишилась цілою. Також збережені мощі Андрія Первозваного.

Також  Ярослав Попов розповів, що собор пошкоджений як зовні, так і всередині. Всередині обвалена стеля, а дах залишився. Суттєво пошкоджено церковне оздоблення, ікони.

В момент ракетного удару в соборі знаходився сторож, але він дивом не постраждав, бо вчасно відійшов від місця обвалу.

На сайті Запорізької єпархії УПЦ попросили про допомогу у ліквідації наслідків удару.

Ми писали, що через ракетну атаку ворога у жовтні 2023 року у Запоріжжі зазнав пошкоджень Свято-Покровський кафедральний собор УПЦ.

Фото зі сторінки у фейсбуці «Типове Запоріжжя», Вячеслава Твердохліба, Миколи Опанасенка, Костянтина Антонця

Джерело

Новости Запорожья