Захоплювався козаками та малював їх — 25 жовтня народився український художник Микола Самокиш

Захоплювався козаками та малював їх - 25 жовтня народився український художник Микола Самокиш

Художник присвятив Україні більшість своїх робіт

25 жовтня 1860 року народився Микола Семенович Самокиш — український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру, графік і педагог. Одним з його захоплень було малювати українських козаків. Про художника розповіли у Національному заповіднику «Хортиця».

Читайте також: Перевірка Хортиці на доступність — як на острові знімали проєкт про інклюзивність (фото)

Самокиш закінчив Імператорську академію мистецтв, де був учасником українофільського гуртка разом з іншими художниками. Після цього він поїхав навчатися до Парижа. У 1890 році за картину «Табун орловських рисистих маток на водопої» художник отримав звання академіка.

Майже вісім років, з 1910 по 1918, Самокиш очолював відділ «батального малярства» та неодноразово бував на передовій Першої світової війни, навіть зі своїми учнями.

З 1918 року Самокиш проживав у Криму, де заснував художню студію, на базі якої у 1937 році відкрили Кримське художнє училище імені М.С. Самокиша. Коли Крим окупували німецькі загарбники, художник співпрацював із бандерівським підпіллям. На жаль, Самокиш помер в окупації 18 січня 1944 року. В листах він писав, що завжди був душею з Україною.

Велику кількість робіт присвятив художник козацькій тематиці. Серед них «Козак на коні», «Козаки на чатах», «Запорожці обідають», «Абордаж турецької галери запорожцями», «Бунт на Січі» та інші. Талановито зображене козацьке військо на картинах “Похід запорожців в Крим” (1934), “Запорожці відбивають полонених” та “Під Бахчисараєм”.

Багато картин Самокиша присвячені національно-визвольній війні під проводом Б.Хмельницького. Наприклад, для створення картини «В’їзд Богдана Хмельницького в Київ у 1648 році» художник використав багато старожитностей з колекції музею Д. Яворницького. А обличчя гетьмана Самокиш писав з гравюри Гондіуса XVII століття.

За своє життя Самокиш створив не один десяток робіт, присвячений запорізьким козакам.

Раніше ми розповідали, що на Хортиці знайшли давні татарські та європейські монети, якими розраховувалися козаки.

Джерело

Новости Запорожья