З Києво-Печерської лаври несподівано звільнили відомого запорізького історика — у чому причина

З Києво-Печерської лаври несподівано звільнили відомого запорізького історика - у чому причина

Звільнили гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка

Генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», відомого запорізького історика, кандидата історичних наук Максима Остапенко несподівано звільнили напередодні відкриття виставки «Мазепа. Стратегія Європейської України». Про це він повідомив на своїй сторінці у фейсбуці та опублікував фото наказу про звільнення.

Нагадаємо, що Максим Остапенко є колишнім очільником Національного заповідника «Хортиця» (працював на посаді генерального директора з 2007 року). Він є фахівцем в галузях охорони пам’яток історії та культури, музеєзнавства, археології, реставраційних робіт, співавтор дослідження та реставрації унікальних об’єктів підводної спадщини.

З початку повномасштабного вторгнення Максим Остапенко пішов служити у ЗСУ. З 14 квітня 2023 року очолив заповідник «Києво-Печерська лавра», наказ підписував тодішній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Наказ про звільнення підписав міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

«Поки ми готували масштабну виставку в Лаврі, я отримав новину, яка була несподіванкою — наказом Міністерство культури та стратегічних комунікацій України мене звільнено з посади керівника Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра».

Без пояснень.

Без попереджень.

Без жодних офіційних зауважень щодо моєї роботи.

Останні тижні ширились чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою. Ми відчували тиск. Очевидно, комусь стало незручно від того, що ми вголос говорили про необхідність очищення Лаври від імперських наративів. Комусь заважала правда. Комусь — наша принциповість.

Але ця новина не стала поразкою. Вона — ще одне підтвердження, що ми рухаємося у правильному напрямку», — повідомив Максим Остапенко у фейсбуці пізно ввечері 21 травня.

Сьогодні він опублікував своє інтерв’ю  на ютуб-каналі Radio NV з приводу звільнення і роботи заповідника (нижче).

Що повідомили у Міністерства культури та стратегічних комунікацій

22 травня на сайті Міністерства культури та стратегічних комунікацій опублікували наступну інформацію з цього приводу:

«22 травня директор департаменту захисту та збереження культурної спадщини Міністерства культури та стратегічних комунікацій України Володимир Шорніков зустрівся з колективом Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Працівників було ознайомлено з наказом про звільнення Генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» у зв’язку з неналежним виконанням умов контракту.

Водночас відбулося обговорення подальшої роботи заповідника

Напередодні генеральний директор відмовився прибути до міністерства і був ознайомлений з наказом про звільнення під час зустрічі у запропонованому ним місці. (В інтерв’ю Radio NV Максим Остапенко повідомив, що його викликали 21 травня вже пізно ввечері. — Ред.)».

На запитання в коментарях до одного з постів Максима Остапенка, чим пояснили звільнення вповноваженні особи, він коротко відповів: 

«Остапенко поїв людей кавою, фарбував стіни у недозволенні департаментом культурної спадщини кольори».

«Максима Остапенка звільнили з посади гендиректора заповідника Києво-Печерської лаври через неналежне використання майна у заповіднику. А саме кав’ярню, яка працює на території заповідника та проведення різних ремонтних робіт без погодження з міністерством. Саме так пояснили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій на зустрічі з журналістами 22 травня», — передає УП.Культура.

Зокрема, директор департаменту захисту та збереження культурної спадщини Мінкультури Володимир Шорніков повідомив, що виставка «Мазепа. Стратегія європейської України» проводитиметься в келії, у якій стіни перефарбовані у «неприродній червоний колір»:

«Пофарбування стін в інший колір не можна – це є пошкодженням пам’ятки. Це не просто пофарбування. Кожна пам’ятка має свою автентичність і має бути в такому вигляді в якому передавалася по охоронному договору».

За словами Максима Остапенка, ці стіни були в невідремонтованому стані з 1970-х років.

У Мінкультури також нагадали, що Максима Остапенка призначили на посаду під час воєнного стану без конкурсу.

У цьому ж міністерстві також зазначили, що з 22 травня 2025 року виконання обов’язків генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» покладено на заступника гендиректора з питань забезпечення платних послуг заповідника Світлану Котляревську. І виконуватиме їх до призначення нового керівника заповідника.

А 23 травня, повідомляється на сайті Мінкультури, у заповіднику «Києво-печерська лавра» стартувала масштабна історико-культурна виставка «Мазепа. Стратегія європейської України». Спільний проєкт семи музеїв та заповідників присвячений постаті гетьмана Івана Мазепи та його ролі у зміцненні діалогу України з країнами Європи.

Основними організаторами виставки є Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» і Національний музей історії України. Один з партнерів — Національний заповідник «Хортиця».

Фото з презентації виставки «Мазепа. Стратегія Європейської України» зі сторінки Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» у фейсбуці

Джерело

Новости Запорожья