Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки — фото

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Що Україна показала в офіційному національному павільйоні на головній у світі виставці сучасного мистецтва 

До 24 листопада в Італії проходить головний у світі огляд сучасного мистецтва Венеціанської бієнале, яку порівнюють за значущістю з Олімпійськими іграми та Євробаченням. Країнам важливо брати участь у бієнале та за допомогою мистецтва заявляти про себе. Журналіст zprz.city побувала на відкритті цієї події.

Ми писали, що на Венеціанській бієнале представлено 86 національних павільйонів і розповідали про найцікавіші та найнезвичайніші. Тепер розкажемо, що показала Україна в офіційному павільйоні в Арсенале, відкриття якого, до речі, зібрало велику кількість людей. До учасників події через відеозвернення зверталась Перша леді Олена Зеленська.

Читайте також: Запорізькі волонтери показали маскувальний арт у краєзнавчому музеї — фото

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Це груповий проєкт «Плетіння сіток» під кураторством Вікторії Бавикіної та Максима Горбацького. Комісаром павільйону є заступник Міністра культури та інформаційної політики  з питань європейської інтеграції Тарас Шевченко.

Втім, маскувальні сітки тут присутні не фізично, а метафорично. Представлено дві відеороботи, в також текстиль і малюнки. Виявляється, текстильна стіна, яка виглядає елементом оформлення павільйону — це теж експонат, твір «Робота» Олександра Бурлаки.

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Співкуратор Національного павільйону України Максим Горбацький (Кривий Ріг — Ліверпуль) розповів zprz.city:

«Ми вирішили звернутись до практики плетіння камуфляжних сіток, як до ідеї, що говорить про горизонтальність українського суспільства зараз і про можливість об’єднання і створення чогось разом. Нам здалось, що це дуже гучна метафора, щоб почати розмови про сучасну українську культуру».

— Але ж сіток на виставці немає.

«Немає. Ми звернулись до попередніх практик колективної дії. Представлені домоткані полотна з різних сімей. Полотна зшиті».

— Розкажіть, будь ласка, про інші роботи.

«Це проєкт Каті Бучацької («Щирі вітання». — Ред.) з 15 нейровідмінними художниками та художницями. (Як повідомляється на сайті Українського павільйону, більшість із них відвідують «Майстерню можливостей». Це особливий освітній проєкт PinchukArtCentre, в рамках якого дорослі люди з особливостями розвитку вирішують конкретні творчі задачі разом із художницями та художниками. — Ред.).

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

А також фільм Данила Ревковського й Андрія Рачинського («Цивільні. Вторгнення». — Ред.) — записи, які звичайні люди робили на телефон, коли вони ставали свідками з початку повномасштабного вторгнення, заливали відео на Ютуб».

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Вікторія Бавикіна (Харків-Ліверпуль) додала про ще одну роботу у павільйоні:

«Відео про стереотипи європейців щодо українських біженців, які втілені професійними акторами, це проєкт Андрія Достлієва й Лії Достлієвої («Комфортна робота». — Ред.)».

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Навіщо зробили карту укриттів у Венеції

На презентації проєкту «Плетіння сіток» побачила у Національного павільйону України мапу бомбосховищ у Венеції.

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

«Це кампанія, яка розроблена нашим партнером, агенцією Bickerstaff.101, який таким чином вирішив привернути увагу до Українського павільйону.

Це справжня карта шелтерів і найближче знаходиться за нашим павільйоном. У Гуглі написано щодо укриттів у Венеції «Закрито назавжди». І саме тут питання, чи дійсно вони закриті назавжди. Ідея в тому, що війна набагато ближче, ніж здається, вона може неочікувано стати реальністю.

Тому ми вирішили таким чином нагадати всім відвідувачам бієналле, що укриття можуть знадобитись, навіть коли може здаватись, що вони вже непотрібні ніколи», — розповів Максим Горбацький.

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Вшосте відвідую Венеційську бієнале і переконуюсь, що на такий великій виставці з безліччю проєктів важливо зупинити глядача, одразу привернувши його увагу чимось яскравим, незвичайним. Також бажано залучити глядачів, наприклад, за допомогою інтерактиву.

На питання zprz.city, чим, на її думку, український проєкт привабить людей на бієнале, заставить зупинитись, задуматись, Вікторія Бавикіна відповідає:

«Ми показуємо реальне життя і реальні досвіди людей, розказуємо, що відчувають зараз люди в України. Мені здається, це всім важливо побачити й почути».

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Де ще представлена ​​Україна

Україна представлена ​​у Венеції на кількох локаціях. У Національному павільйоні Польщі у Джардіні показують проєкт «Повторюй за мною» українських художників «Відкритої групи». На відео звичайні українці зображують звуки прильотів, повітряної тривоги, які вони чули, а відвідувачам пропонується повторювати цей жах у мікрофон. Втім, у житті (в Україні) все це звучить набагато страшніше. Але у благополучній Європі проєкт досить емоційно впливає на людей.

В офіційній паралельній програмі бієнале представлено виставку «З України: Сміливі мрії» у Palazzo Contarini Polignac. Проєкт українських та іноземних художників різноплановий. Ключова робота – вражаюче «Російське сучасне бароко» відомої художниці Жанни Кадирової. Це орган, труби якого з’єднані з відстріляними ракетами, якими Росія бомбить Україну. Під час виставки музиканти гратимуть імпровізовані композиції. У виставці бере участь і наша землячка Дана Кавеліна з тимчасово окупованого Мелітополя.

Також у павільйоні ЮНЕСКО (Palazzo Zorzi), у міжнародному проєкті, присвяченому художникам, життя яких знаходиться у небезпеці, можна побачити дві величезні картини українського художника Нікіти Кравцова, які нагадують, що війна може прийти до будь-якої країни.

Докладніше про ці проєкти розповімо у наступних публікаціях.

А от у головному кураторському проєкті, присвяченому іноземцям — художникам Африки, Азії та взагалі глобального Півдня, квір-митцям та на бієнале в цілому, на жаль, теми України майже немає. Нагадаємо, що девіз цьогорічної бієнале — «Іноземці всюди».

Відмітимо, що турецька художниця Гюнеш Теркол (Genes Terkol) підтримала нашу країну своїм текстильним панно «Пісні світу» в кураторському проєкті в Арсенале.

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Читайте також: Запорізька художниця показала картини з краваток — ексклюзивне інтерв’ю, фото

Дякую організації House of Europe, завдяки якій виграла грант від Німецького культурного центру «Ґете-Інститут» при Посольстві Федеративної Республіки Німеччина в Україні та побувала на прев’ю для фахівців Венеційської бієнале.

Ми писали, що  у Запоріжжі працює виставка до ювілею легендарного фотоклубу. 

Фото автора

Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото Україна показала у Венеції метафоричні маскувальні сітки - фото

Джерело

Новости Запорожья