Україна показала у Венеції ландшафти воєнного ремонту в Чернігівській, Київській, Харківській, Сумській та Запорізькій областях, звукову інсталяцію Drone Canopy та інші речі
В Італії відкрилась 19-та Венеційська архітектурна бієнале (19th International Architecture Exhibition), яка проходитиме до 23 листопада.
Тема цього року – «Розум. Природний. Штучний. Колективний» )»Intelligens. Natural. Artificial. Collective»).
Читайте також: На Євробаченні виступить співачка з Енергодара — коли і де дивитись (спойлер — перший півфінал 13 травня)
«Щоб протистояти світові, охопленому полум’ям, архітектура має використовувати весь інтелект, який нас оточує», — вважає куратор бієнале, відомий італійський архітектор Карло Ратті.
Як повідомляється на сайті бієнале, національні павільйони презентують 66 країн.
Україна теж бере участь у цій великій престижній міжнародній виставці. В Національному павільйоні України (локація в Арсенале) представлений проєкт «DAKH (ДАХ): Vernacular Hardcore».
Виставка складається з шести елементів, ключовим з яких є ДАХ, динамічний прообраз вернакулярного (тобто, народного) українського даху, розроблений кураторкою та архітекторкою павільйону, художницею Богданою Косміною. Це таке сучасне переосмислення очеретяного даху, в яке закладені різні сенси.
«Проєкт поєднує «спадковий вернакуляр» традиційного українського сільського житла з «надзвичайним вернакуляром» самостійної відбудови у воєнних умовах. “Дах” – це найпростіша форма архітектури. Він дає притулок від стихій і охоплює буденне життя. Але у часи війни, яка значною мірою ведеться в небі, дах – це перша точка ураження», — повідомили на сторінці Міністерства закордонних справ України у фейсбуці, на якій детально розповіли про Національний павільйон.
Виставку супроводжує публічна програма Planetary Hardcore, що стартувала 10 травня у Венеції, а далі переїде до Києва, Дніпра та інших міст.
Про що говорили на презентації — офіційні звернення
«Ми кажемо “дах над головою”, коли говоримо про дім, комфорт і безпеку. Але все це забирають у нас з кожним російським обстрілом. Понад 300 тисяч українських будинків вже фізично зруйновані. Ще мільйони – недоступні для мешканців через окупацію. Освіта і культура також втрачають дахи. Російські бомби вже зруйнували понад 4 000 освітніх закладів, серед яких три університети, 1419 об’єктів культурної спадщини та 2233 заклади культурної інфраструктури. Тому проєкт ДАХ: Vernacular Hardcore є таким символічним», – наголосила під час презентації павільйону по відеозв’язку Перша леді Олена Зеленська.
У своєму звернення до гостей заходу міністр закордонних справ Андрій Сибіга підкреслив важливість таких проєктів:
«Ця виставка – більше, ніж культурний проєкт. Це вагомий внесок у глобальну дискусію щодо відновлення України. Вона демонструє, що відбудова – це не лише питання технічне чи інфраструктурне. Це збереження культурної ідентичності, традицій та громад».
Шість елементів виставки «DAKH (ДАХ): Vernacular Hardcore»
— ДАХ – динамічний прототип традиційного українського даху, створений архітекторкою й художницею Богданою Косміною.
— Матеріали з архіву “Атласу традиційного українського житла з кінця ХІХ до середини ХХ століття”, над яким три покоління жінок-архітекторок (Тамара, Оксана, Богдана Косміни) працювали понад 50 років.
— AI-аватар архітекторки та етнографки Тамари Косміної (1936—2016), створений за допомогою інструменту Iris – незалежного AI-рішення з контролем даних.
— Документація ландшафтів воєнного ремонту в Чернігівській, Київській, Харківській, Сумській та Запорізькій областях, створена колективами Livyj Bereh та KHARPP.
— “Місця: Миколаївщина” – фотодослідження водної інфраструктури під час війни від художниці та письменниці Євгенії Бєлорусець.
— Drone Canopy – звукова інсталяція, натхненна ініціативою “Клин”, яка займається виробництвом дронів.
Організатори виставки
Комісарка українського павільйону — креативна директорка Українського інституту Тетяна Філевська, спільно з інституціями-співкураторами – Ukrainian Institute — Український інститут та RIBBON International.
Читайте також: Слон у камуфляжі — у запорізькому музеї відкрили виставку, яку не можна пропустити (фото)
Проєкт реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ України і Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Ми писали, що у 2024 році в Італії проходила 60-та Венеційська бієнале — головна у світи виставка сучасного мистецтва, це неймовірно цікава подія. Вона проходить раз на два роки, чергуючись з архітектурною бієнале. Головні (але не єдині) виставкові локації бієнале – традиційно парк Джардіні та колишня суднобудівна верф Арсенале.
Фото зі сторінок La Biennale di Venezia, Міністерства закордонних справ України, Богдани Косьміної у фейсбуці, Ukrainian Pavilion in Venice в інстаграмі