У Запорізькій області зафіксовано понад 500 випадків зникнення безвісти цивільних людей

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Жінка з дітьми. Getty Images

У Запорізькій області зафіксовано понад 500 випадків зникнення безвісти цивільних жителів через повномасштабну війну. Половина з них потрапила до полону на початку 2022 та була звільнена протягом першого півріччя.

Про це, сьогодні, 3 червня повідомила слідча управління СБУ в Запорізькій області Юлія Раковець під час брифінгу в Медіацентрі при ОВА.

За її словами, такі випадки розслідуються за статтею 438 ("Порушення законів та звичаїв війни") Кримінального кодексу України:

"Ми розслідуємо порушення відносно цивільного населення, що стосується їх зникнення на окупованій території, в зонах проведення збройного конфлікту, до яких причетні військовослужбовці РФ. Це і викрадення тих осіб, які ще досі перебувають у різних місцях позбавлення волі, у катівнях, і також звільнених осіб. Цифра щодня змінюється. ”

Олена Орєшкіна. Суспільне Запоріжжя

Загалом же у всеукраїнському Єдиному реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин понад 30 тисяч людей як військових, так і цивільних, повідомила головна спеціалістка Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС України Олена Орєшкіна:

"До реєстру не потрапляють люди, які самовільно залишили військові частини або здалися в полон. Єдиний реєстр зниклих за особливих обставин — це така електронна база, яка призначена для зберігання, обробки і використання інформації для пошуку. Це люди, про кого ми не знаємо, де вони перебувають. Навіть полонені належать до цієї категорії".

Олена Орєшкіна під час брифінгу. Суспільне Запоріжжя

За словами Олени Орєшкіної, пошук безвісти зниклої людини необхідно розпочинати з поліції. Зробити це може будь-хто, але бажано, щоб були близькі родичі та одразу ж здали зразки на ДНК:

"Вони пишуть заяву і обов'язково після цього на другий день отримують витяг про те, що відкрита кримінальна справа, кримінальне провадження. Отримавши цей витяг і здавши ДНК, вони вже звернулися до першої структури, яка починає пошук".

Олена Орєшкіна під час брифінгу. ЗОВА

З початку повномасштабного вторгнення переважна більшість зниклих безвісти – військові, каже Олена Орєшкіна:

”Якщо це військовий, звертаються до ТЦК та СП. Не обов'язково з того, з якого був призваний саме їх рідний. Це може бути будь-який ТЦК. Якщо 5-7 днів не мають зв'язку із рідним, вони можуть подати заяву, щоб ТЦК звернулося саме до військової частини, від якої служив військовий, або може вже в ТЦК є якась інформація, сповіщення чи повідомлення про її рідного".

Якщо військового офіційно визнали безвісти зниклим, родичі можуть отримати виплати на цей період, каже Олена Орєшкіна:

"Вони можуть оформити, наприклад, грошове забезпечення на той період, поки їх військовий саме є зниклим безвісти. Тому що ми знаємо, що багато родин є ВПО, багато є з маленькими дітьми. І це основна підтримка була. Або це бабусі чи матері, які поодинокі. Держава про них піклується, і вони отримають таку державну підтримку".

Подавати інформацію про зниклу особу можна не тільки в державні структури, але й в Міжнародний комітет Червоного Хреста, ООН. Головне — дотримуватися "інформаційної безпеки", аби не зашкодити людині:

"Не слід поспішати розміщати інформацію в інтернеті.Частіше інформацію розміщують не родичі, а сусіди, близькі, які взагалі не мають права розповсюджувати персональні дані іншої людини. Якщо родина навіть розмістила це, прибрати потім буде дуже важко. Треба розуміти, для чого і для кого ви розміщуєте цю інформацію, хто її може побачити".

У Запоріжжі родичі зниклих безвісти можуть звернутися до Центру з питань осіб зниклих за особливих обставин (тел. +380954504186)

Також алгоритм дій, де є відповіді на найпоширеніші питання, можна знайти в документі Мінреінтеграції — тут.

Новости Запорожья