Автор легендарного стінопису з жовтим автомобілем створив у Запоріжжі новий мурал, в основі якого його картина «Азов»
Мурал, присвячений Покровам, висотою 10 метрів і шириною 3 метри з’явився на ЦКП»Титан». В рамках фестивалю сучасного мистецтва GOGOLFEST POKROVA, який відбувся у Запоріжжі з 18 по 20 жовтня, стінопис створив відомий запорізький художник Володимир Гуліч, якого запросили організатори фестивалю. Асистентом-помічником став керівник візуальної частини GOGOLFEST, вінницький художник Олександр Никитюк.
Читайте також: Автор найкращого запорізького муралу відмітив ювілей — фото
Як розповів zprz.city Олександр Никитюк, окрім Володимира Гуліча керівництво GOGOLFEST на чолі с президентом Владом Троїцьким розглядало кандидатури художників із Польщі, Харкова і Львова. Було багато узгоджень ескізу у різних інстанціях.
Це другий мурал Володимира Гуліча у Запоріжжі. Він автор першого, і, на мій погляд, кращого муралу у нашому місті. Робота називалася «Жовтий «шевроле» Марлен Дітріх», прикрашала стіну на центральному проспекті біля вже неіснуючого кафе «Залізний Фелікс». Це була приватна ініціатива. Мурал був створений у 1997 році та проіснував років п’ять, поки змінився власник приміщення.
Шкода, що раніше такий професійний і креативний художник, як Володимир Гуліч, не був затребуваний, як мураліст, в рідному місті. Як мистецтвознавець, я рада, що організатори GOGOLFEST йому надали можливість реалізуватись у форматі муралу. Вийшло дуже класно!
«Азов» — це наші Покрова
Так виглядав мурал у перший день фестивалю — дивіться нижче етапи його створення
Про ідею нового стінопису Володимир Гуліч розповів zprz.city:
«Ідея муралу — Покрова, як і фестивалю GOGOLFEST у Запоріжжі. У мене є колега, який може з наукового погляду пояснити, що таке Покрова, як релігійне свято і від чого воно пішло. Колега надіслав мені статтю. І з’ясувалося, що ми святкуємо свою поразку в Константинополі. Є документи, які це підтверджують.
Я запитав організаторів фестивалю GOGOLFEST POKROVA. Мені відповіли, що назва фестивалю пов’язана не з релігійним святом, а мається на увазі Покрова, як захист місця. На цю тему я зробив кілька ескізів, організатори фестивалю обрали один із них.
Часто роблю якусь роботу, вона мене надихає і хочеться зробити у її іншому масштабі. Є багато речей, які ти не встиг, але хочеш застосувати. У мене є живопис «Азов», зараз він знаходиться у Швеції (де художник тимчасово живе. — Ред.). В мене багато друзів з «Азову» загинуло… На основі картини «Азов» й зроблено мурал «Покрова», бо нас захищають воєнні. Звичайно, трохи її змінив, формат муралу не дуже зручний, витягнута вертикаль».
«Ми бачимо ніби лист металу, який абстрактно віддзеркалює реальність»
Зрозуміло, що абстрактна робота, як «Покрова», працює на асоціаціях. Олександр Никитюк побачив в малюнку відблиски на металі. Взагалі, у багатьох Запоріжжя асоціюється з металом, з незламністю.
«Таке враження, що ми бачимо відображення на металі. На відміну від дзеркала, яке відображає світ реалістично, метал рефлексує, віддзеркалює світ абстрактними ритмами й формами. Саме метод повторення таких рефлексій використовує Володимир Гуліч, створюючи авторський твір.
На Палаці культури «Титан» (тепер він називається Центр культурних послуг, ЦКП. — Ред.) ми бачимо ніби лист металу, який абстрактно віддзеркалює реальність і, як «Покрова», є своєрідним оберегом для міста, для України», — розповідає zprz.city Олександр Никитюк.
На запитання zprz.city, як він оцінює мурал, Олександр Никитюв відповів:
«Так і виглядає сучасне мистецтво. Тут цікава концепція — вирішення колірних ритмів та форм, як ілюзія відображення у металі.
Професіонал відразу оцінить роботу з кольору, колориту, з техніки виконання, Відразу видно, що мурал робив не аматор, а професіонал, людина, яка розуміється на монументальному мистецтві і орієнтується у тенденціях сучасного мистецтва».
Офіційна концепція від організаторів
На моє прохання пресслужба GOGOLFEST надіслала мені пресреліз з концепцією стінопису:
«Назва муралу «Покрова». Місто Запоріжжя — місто металургії та металургів, тому ідея твору полягає в створенні ілюзії рефлексії, віддзеркалення світу в металі. Метал — матеріал що має властивість віддзеркалювати навколишній простір, але в відмінності від люстра він проявляє не реальне зображення, а абстрагує його кольоровими ритмами й формами.
Саме такий творчий метод використовує і художник в процесі творення муралу, який декларує сталеву незламність міста та стає своєрідним оберегом від небезпек викликаних повномасштабної агресії».
Цікаві факти про «Покрова»
Площа муралу «Покрова» — 30 кв. м. Його висота 10 м, ширина — 3 м.
На створення муралу, за словами Олександра Никитюка, пішло близько 55 л фарби (з грунтовкою).
«»Для муралу зробили реставрацію стіни ПК «Титан», бо вона була у жахливому стані, підготовку під фарбування, пофарбували. Малюнок переводили на стіну зп допомогою проєктора», — розповів Олександр Никитюк.
Читайте також: У Запоріжжі продовжили одну з виставок GOGOLFEST — подробиці, фото
Це третій абстрактний мурал у Запоріжжі й перший у напрямку абстрактного експресіонізму.
Нагадаємо, що перший абстрактний мурал, «Геометрія» із серії «Круговорот» художника-мураліста Андрія Калькова з Луцька, створено у 2019 році на школі мистецтв № 3 (Хортицький район) у рамках фестивалю «Сучасне мистецтво для покоління З». Другий, теж роботи Андрія Калькова з серії «Круговорот» з’явився у 2020 році на проспекті Соборному, 106.
Фото автора, Олександра Никитюка, Дениса Васильєва