У Запоріжжі працюють безкоштовні юристи для батьків та дітей – куди звернутись

У Запоріжжі працюють безкоштовні юристи для батьків та дітей – куди звернутись

Допомога батькам та дітям від юристів

Під час війни діти особливо вразливі — їм потрібна підтримка та захист. Найперше, хто відповідає за благополуччя дитини, — це її батьки. Вони зобов’язані дбати про здоров’я, розвиток і безпеку своїх дітей — і тато, і мама мають однакові права й обов’язки, незалежно від того, чи були вони одружені.

Читайте також: Для запорізьких вчителів запустили першу безкоштовну лінію юридичної допомоги — подробиці

Але в житті буває по-різному. Часто діти залишаються без підтримки одного з батьків ще до повноліття. Що робити в такій ситуації та як отримати необхідну допомогу — про це розповідають юристи фонду «Голоси дітей». Вони безоплатно консультують і допомагають захистити права дитини.

Часто трапляються випадки, коли після розлучення батьків дитина залишається без матеріальної підтримки котрогось із них або ж між батьками виникають суперечності щодо розміру та порядку сплати аліментів. У цьому разі найкращим розв’язанням ситуації буде стягнення аліментів у судовому порядку.

Хто може звернутися до суду і які документи потрібні

Звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів може той із батьків, з яким проживає дитина, а також сама дитина, якщо вона досягла 14 років. В окремих випадках до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини може звернутися опікун чи піклувальник дитини, адміністрація установи, у якій постійно проживає дитина, або орган опіки та піклування.

Цивільним процесуальним кодексом України передбачено, що для розв’язання питання щодо стягнення аліментів потрібно звернутися до суду з відповідною заявою.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Особа, яка має право на отримання аліментів, може звернутися з відповідною заявою до суду незалежно від строку, який минув з моменту виникнення права на аліменти. Позов або заява про стягнення аліментів на дитину можуть бути пред’явлені як за місцем проживання позивача, так і за місцем проживання відповідача.

Аліменти на утримання дитини повинні сплачувати й ті батьки, що позбавлені батьківських прав.

Під час визначення розміру аліментів на дитину суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини й платника аліментів, наявність у нього інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків та інші значущі обставини.

З часом розмір присуджених аліментів можуть зменшити або збільшити за позовом зацікавленої сторони в разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення стану здоров’я.

Окрім сплати аліментів, батьки також повинні брати участь у додаткових витратах на дитину.

​​​Аліменти, одержані на дитину, становлять власність дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачують аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням та в інтересах дитини.

Чи передбачена відповідальність за заборгованість у сплаті аліментів

У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

За ухилення від сплати аліментів на утримання дитини передбачена цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальність залежно від тяжкості проступку та розміру заборгованості по аліментах.

Юридична допомога щодо питань стягнення аліментів

У розв’язанні питання щодо стягнення аліментів важливе отримання своєчасної кваліфікованої юридичної допомоги. В умовах війни громадяни не завжди мають можливість звернутися по юридичну допомогу. Причиною цього може бути відсутність як коштів, так і кваліфікованих юристів у громадах, наближених до зони бойових дій. Але діти в цих громадах також мають право на захист своїх прав і належне матеріальне утримання з боку батьків.

Благодійний фонд «Голоси дітей» надає психологічну та юридичну допомогу особам, які постраждали внаслідок війни, в 11 регіонах України. В Запоріжжі консультації та заняття можна відвідати за адресою: вулиця Героїв 93-ї бригади 10-А (правий берег) та на лівому березі — вулиця Незалежної України, 39.

Послуги у фонді надаються на безоплатній основі в межах проєкту Relief to Protect (R2P), який реалізується за підтримки План Інтернешнл та фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

За 2024–2025 роки юристи фонду «Голоси дітей» допомогли понад 100 жителям Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей розібратися з питанням аліментів на дітей. Ми пояснювали, як діяти, коли другий з батьків не платить, допомагали скласти заяви до суду — таку підтримку отримали 28 людей. Ще 44 особам ми допомогли підготувати документи до виконавчої служби. А 4 родини отримали супровід у складніших випадках, коли аліменти мали стягувати з батьків, які виїхали за кордон і уникають відповідальності.

Раніше ми писали, що запоріжці за кордоном можуть отримати допомогу з безробіття.

Джерело

Новости Запорожья