У Запоріжжі відкрили пересувну виставку «Історії в речах. Втечі та прибуття», створену українцями і німцями
У Запорізькому обласному історико-краєзнавчому музеї імені Якова Новицького відкрилася пересувна виставка «Історії в речах. Втечі та прибуття». Представлено 18 банерів з історіями і фотографіями жінок, які змушені були евакуюватися з тимчасово окупованих територій до вільних українських міст та за кордон, та дорогих їм речей.
Читайте також: Слон у камуфляжі — у запорізькому музеї відкрили виставку, яку не можна пропустити (фото)
Це частина міжнародного проєкту, створеного громадськими, освітніми та духовними організаціями України та Німеччини. Як розповіли на сторінці краєзнавчого музею у фейсбуці, проєкт розповідає про сучасну реальність, свідками якої став увесь світ: про масову міграцію, спричинену повномасштабним вторгненням росії в Україну. Це — живі історії жінок, які змушені були залишити рідний дім, покинути знайомі місця й вирушити у невідоме.
«Втім, виставка — не про матеріальне. Вона — про цінності, спогади й зв’язок із домом, що зберігається в речах, узятих у дорогу: м’яка іграшка, ключі від квартири, рушник, фотографія чи будь-який інший символічний предмет. Ці речі стали свідками особистих драм, надій, болю та віри в майбутнє. Вони супроводжували жінок із Харкова, Херсона, Бердянська, Бахмута та інших міст до Львова, Чернівців, Аугсбурга — і тепер розповідають про шлях, який пройдено», — кажуть у музеї.
У рамках проєкту було записано 40 інтерв’ю. Організатори дізнавалися, що взяли з собою жінки на згадку про дім, що для них ці речі означають сьогодні. Те, що часто сприймається буденним — посуд, ковдра, прикраси, образки — набуває глибокого сенсу. Речі стають своєрідними «нитками пам’яті», що ведуть додому.
Предмети у виставці мають різне значення: —
культурна ідентичність (вишиванки, ікони, рушники);
— емоційний зв’язок із домом (фотографії, подарунки, фігурки);
— внутрішня підтримка (речі, які давали надію й силу пережити вимушену міграцію).
Виставка вже побувала у Львові, Чернівцях, Аугсбурзі. Тепер вона прибула до Запоріжжя — прифронтового міста, що прийняло тисячі переселенців із тимчасово окупованих та зруйнованих територій. Міста, яке саме щодня потерпає від російських ракетних обстрілів, але продовжує триматися. І тут вимушені переселенці, які мріють повернутись додому, могли б розповісти ще безліч таких історій…
Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Організатори: ГО «Німецько-Український діалог» (Аугсбург, Німеччина), Львівська національна академія мистецтв, ГО «Центр суспільних інновацій» (Львів), Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка», ГО «Українсько-німецьке культурне товариство м. Чернівців» при Центрі Gedankendach, університет м. Аугсбург, гарнізонний храм свв. апп. Петра і Павла (Львів).
Приходьте в краєзнавчий музей
Виставка «Історії в речах. Втечі та прибуття» працюватиме протягом двох місяців у дні роботи музею.
Краєзнавчий музей відкритий для відвідувань з четверга по неділю з 9.00 до 16.30 (каса до 15.30). Вихідні — понеділок, вівторок, середа.
Адреса: вул. Троїцька, 29 (зупинка «Театр імені Магара»).
Також у музеї можна побачити виставки «Що в твоєму смартфоні?» (можливості сучасних мобільних пристроїв), «Маскувальний арт» (картини-сітки від волонтерської організації «Під парасолькою»), «Війна за Незалежність», «Майдан — початок Незалежності», присвячена історії менонітів нашого краю, експозиції у залах відділу природи, «На зламі імперій», “Розвиток краю кінця ХІХ — початку XX ст.”, «Меблі кінця ХІХ — початку XX ст.», “Дніпрогес — підкорення стихії».
Читайте також: Відновлюємо свій моральний стан за допомогою мистецтва та краси — афіша найближчих культурних подій Запоріжжя
Ціна вхідного квитка на всі виставки — 50 грн, пільговий — 25 грн. Вартість екскурсії 150 грн.
Телефон краєзнавчого музею для довідок 066-322-08-38.
Ми писали, що 10 травня у запорізькому музеї відбудеться майстер-клас художника-абстракціоніста — як долучитись.
А також писали, які прем’єри покажуть у запорізькій філармонії у травні — скоро закриття сезону.
Фото за сторінки Запорізького обласного краєзнавчого музею у фейсбуці