У Запоріжжі найгучніший фільм травня презентувала акторка, що зіграла справжню українську жінку — фото

У Запоріжжі найгучніший фільм травня презентувала акторка, що зіграла справжню українську жінку - фото

У Кіноконцертному залі імені Довженко відбувся спецпоказ фільму «Будинок «Слово». Нескінчений роман» 

«Будинок «Слово». Нескінчений роман» називають найгучнішим фільмом травня. У Запоріжжя, у Кіноконцертному залі імені Довженка, відбувся спецпоказ цієї стрічки з творчою зустріччю. На показі побувала журналістка zprz.city.

Читайте також: У Запоріжжі режисерка Ірина Цілик презентувала свій новий фільм «Я і Фелікс» — як це було

Художня стрічка про історію українських письменників доби Розстріляного відродження вийшла дійсно сильною. Й цікавою. Хоча тема, звісно, невесела, й навіть трагічна, від стрічки неможливо відірватись. А те, що фільм чорно-білий спочатку навіть не помічаєш, та й потім не звертаєш на це увагу. Деякі сцени дивишся зі сльозами на очах.

Фільм починається майже з ідеального життя — на початку 1930 років відомих письменників поселили у харківському будинку «Слово» (у вигляді літери «С») з небаченим на той час комфортом. Але чим далі, тим страшніше — на волелюбних творчих людей все більше й більше тиснуть, намагаючись змусити працювати на благо системи… Подібні одкровення про звірства сталінської системи показували хіба що за часів перебудови.

Цікаво, що письменники — Микола Хвильовий, Остап Вишня, Павло Тичина, Михайль Семенко, Майк Йогансен та інші — виглядають у кінострічці не іконами української літератури, а живими людьми. А деякі ще й справжні красунчики. Дехто з глядачів відкриє для себе творчість «Фем фаталь» українського авангарду Раї Троянкер. А от закомплексований неталановитий невдаха та зрадник Володимир Акімов — образ збірний.

Ця історична драма, заснована на реальних подіях, створена українським режисером Тарасом Томенком. У 2017 році він зняв документальну стрічку «Будинок «Слово», і надихнувся на художній фільм.

Приїзд Тараса Томенка анонсували у кінотеатрі імені Довженка. Але через сімейні обставини він приїхати не зміг. З глядачами зустрілась народна артистка України Ніна Набока, що зіграла робітницю їдальні будинку «Слово». Її героїня отруїла зрадника Володимира Акімова.

«Я себе грала»

Актриса Ніна Набока (Київ) розповіла запорізьким журналістам:

— Я зіграла тітку Варю, просту жінку з села, яка приїхала харчувати письменників та поетів. Вона не знала, що це за професія така, письменники. Але, що таке добро і зло вона знала. І кінець кінцем ця жінка єдина пішла на захист, єдина себе не пожаліла, знаючи, що від нквд ніде не втечеш. Вона пішла на смерть. Це такий прообраз нашого українського народу  вільнолюбна смілива жінка.

— Чи легко вам було вжитися в роль?

— Я себе грала, в певних обставинах. Я народна актриса і граю народ, жінок з села. То у «Жіночому лікарі» господарку, то у «Припутнях» бабцю з села, що тримає всю сім’ю (баба Зіна. — Ред.).

Мені було дуже цікаво, сама атмосфера. Зануритись у ті страшні роки — це цікаво. Й це страшно, але ми повинні це знати, ми багато не знаємо. Цей фільм треба дивитись вчора, сьогодні й завтра, щоб зрозуміли, з яким страшним ворогом маємо справу.

— Який епізод вас найбільше вразив?

— Коли Микола Хвильовий, якого грає В’ячеслав Довженко, прорвався зі своїм другом у село — а це 1935 рік, їхати у село забороняли, там люди мерли від голоду, їх вивозили машинами. І залишилась жива дівчинка, яка ледь дихала. Микола Хвильовий несе її по полю, щось розказує дитині. І тут друг каже: «Вона вже мертва». А Хвильовий відповів: «Я знаю». Обняв і далі розказує і несе по полю. Це витримати дуже важко.

— Скільки тривала робота над фільмом?

— 12 років. Спочатку був документальний фільм. Ви ж розумієте, що таке збирати достовірні матеріали. Скільки архівів винищено, шукали по краплинах, дякуючи Тарасу Томенку, який просто віддався цій картині. А після документального вирішили зробити художній фільм.

Є збірні образи — мій, моєї племінниці, головного ворога Акімова і мера міста. А то всі прообрази.

— Де проходили зйомки?

— У Києві, будували павільйони. І ще натура під Києвом знімалась.

— Яку свою роль ви вважаєте головною для себе?

— Багато ролей. Цю роль я дуже люблю. Баба Зіна у «Припутнях» дуже цікава роль, за яку я отримала «Золоту дзиґу».

У італійців у фільмі «Остання втеча» грала головну роль — жінки, яка сидить довічно у тюрмі. Вона родом з України, викинула двох дітей з вікна. Фільм дуже цікавий. Таку роль отримати — це мрія для актриси. У нас цю стрічку ще не показували, тільки раз на фестивалі у Чернівцях, з субтитрами. В Італії стрічка пройшла. На жаль, пройшла у росії, там переклали. А ми ще не справились з цим.

…На творчу зустріч у якості глядачів прийшли голова Держкіно Марина Кудерчук та голова Запорізької ОДА Іван Федоров.

«Такі необхідно вивчати в школах та університетах. Ми покажемо майбутнім поколінням, через що пройшла наша нація, та як карбувався національний дух українців», — наголосив зі сцени Іван Федоров.

Де і коли можна подивитись  «Будинок «Слово». Нескінчений роман»

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» можна подивитись у кінотеатрі імені Довженка по середу, 29 травня. Сеанси у Малій залі: 13.50, 18.00. Квиток коштує 60 грн.

Читайте також: Розпочались зйомки другого сезону серіалу “Жіночий лікар. Нове життя” — чи гратиме там Андрій Ісаєнко

Телефон ККЗ імені Довженка для довідок 098-177-78-16.

Ми писали, що у фільмі «Будинок «Слово». Нескінчений роман» зіграв наш відомий земляк, актор Андрій Ісаєнко. Він втілив образ поета, прозаїка, перекладача, критика, лінгвіста та сценариста Майка Йогансена.

Фото автора, кадр з фільму зі сторінки «Будинок «Слово». Нескінчений роман» у фейсбуці

Джерело

Новости Запорожья