У Запоріжжі комунальники зіпсували красиву історичну будівлю, що є своєрідною брамою міста — фото

У Запоріжжі комунальники зіпсували красиву історичну будівлю, що є своєрідною брамою міста - фото

Штукатурка та фарбування історичного будинку, що є пам’яткою архітектури, обурила запоріжців

Комунальники «Запоріжремсервіса» поштукатурили та зафарбували частину житлового будинку на Соборному, 234, що у Шостому селищі. Чому це викликало обурення запоріжців — читайте у публікації.

Також, що вирішили щодо цього «ремонту» у відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради — читайте в кінці новини.

Цей будинок, як і 193-й, на протилежній стороні, якими починається проспект Соборний у греблі, особливо зазнав руйнувань під час ворожих атак на Дніпрогес. Тут вибивало вікна і повідбивало плитки, якими облицьовані ці красиві історичні будівлі.

Читайте також: Засипали та заасфальтували — у Запоріжжі комунальники під час ремонту водогону знищили частину пам’ятки Соцміста (фото)

Дома незвичайні — «дзеркальні» майже однакові будівлі перед площею Запорізькою, Соборний, 234 та Соборний, 193, в народі називають «Брамою Запоріжжя» або «Брамою проспекту». Трішки історії. Архітектор Георгій Вегман спроєктував їх у 1948 році, до речі, з баштами. Але будівництво тривало довго, а у 1955 році вийшла постанова про боротьбу з архітектурними надмірностями у будівництві. І готові башти не стали встановлювати. Але будинки-«близнюки» з безліччю цікавих деталей все одно красиві і є гарним взірцем стилю повоєнного неокласицизму. Це пам’ятки містобудування, архітектури місцевого значення.

Минулого тижня автор цих рядків була на екскурсії Шостим селищем, яка починалась біля 193 будинку (де і розповіли про башти і Вегмана). Асфальт там був засипаний уламками плиточок, і гід, директор крафтових музеїв Запоріжжя Михайло Мордовськой попередив, щоб екскурсанти тримались подалі від стін будинку, «бо голуби скидають уламки з даху».

«Я подзвонила в мерію та пожалілась на те, що падало на голову людям. Після прильотів по греблі час від часу плитка відпадала, а вона не маленька. Це становило загрозу. Люди, які проходили собак вигулювали, заходили й час від часу теж жалілися та просили, щоб я кудись подзвонила», — розповіла у фейсбуці Юлія Матвієнко, ветеранка, фермерка і господарка крамниці «Мамина ферма», що знаходиться за адресою Соборний, 234.

В результаті по виклику приїхали комунальники й відзвітували на сторінці «Запоріжремсервісу» у фейсбуці:

«Про комфорт, естетику, безпеку подбала й ремонтно-виробнича служба «Запоріжремсервісу»

У Дніпровському районі реконструйовано фасад пам’ятки архітектури.

Будинок, розташований біля площі Запорізької, на жаль, неодноразово потрапляв під ворожі обстріли. Внаслідок цього втратило цілісність зовнішнє облицювання.

Як розповів начальник ремонтно-виробничої служби Олександр Янков, малярки вирівняли поверхню, поновивши шар штукатурки, а також пофарбували понад 70 м² стін у максимальній відповідності до основної частини фасаду.

Завдяки старанням наших майстринь визначна 75-річна споруда набула значно привабливішого вигляду».

Що думають з цього приводу думають історики

Спотворення аутентичних плиточок і спотворення вигляду історичної будівлі викликало обурення в істориків, краєзнавців та просто небайдужих людей, які розуміються на важливості збереження історичної спадщини у будь-який час.

Відомий запорізький екскурсовод і краєзнавець, а нині військовий Роман Акбаш написав у коментарі до цього посту:

«Ну ладно — хай безпека. Біс з ним з тим комфортом — може комусь і комфортно. Але естетика, естетика де?! До речі, а роботи погоджені з відділом охорони культурної спадщини?».

«Любий КП «Запоріжремсервіс» ви робите багато доброго для нашого міста, але саме цей випадок є грубим і зухвалим порушенням Закону України «Про охорону культурної спадщини». Не дивуйтеся, якщо завтра на вас накладе санкції Відділ охорони культурної спадщини Запорізької міської ради. Думайте тепер, як компенсувати шкоду, завдану керамічним блокам та архітектурному бетону. Вже видно, що збитків не на одну сотню тисяч», — опублікував пост на своїй сторінці у фейсбуці історик архітектури, головний спеціаліст відділу мистецтв та навчально-просвітницької роботи департаменту культури й туризму Запорізької міської ради та один із ініціаторів цього проєкту Павло Кравчук, під яким багато коментарів.

Як зазначив Павло Кравчук, було ухвалено неправильне технічне рішення, яке завдало ще більшої шкоди пам’ятці, значно збільшило обсяг можливих реставраційних робіт.

Читайте також: «Це відкритий музей архітектури XX століття» — чому під час війни німець видав книгу про Запоріжжя

Що вважають у відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради 

У відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради сьогодні повідомили, що їхні співробітники оперативно провели огляд пам’ятки містобудування, архітектури місцевого значення Будинок житловий (охоронний № 4467/17-Зп) за адресою м. Запоріжжя, пр. Соборний, 234.

За результатами огляду пам’ятки встановили, що відбулось несанкціоноване фарбування та накладення шару штукатурки на частини головних фасадів будинку (зі сторони вулиці Портової та проспекту Соборного), що спричинило руйнування композиційного, стилістичного та архітектурного вирішення головних фасадів.

Комунальному підприємству «Запоріжремсервіс» направили припис з вимогами привести фасад будинку у первісний вигляд — очистити частини головних фасадів пам’ятки від штукатурки та фарби.

Довідка zprz.city 

Соцмісто або Шосте селище — унікальний архітектурний ансамбль, зведений у Запоріжжі у 1930-х роках, який об’єднав у собі конструктивізм, ар-деко та повоєнну неокласику (у народі – «сталінський ампір»).

Будинки у стилі конструктивізму є і в інших містах. Але в нас цілий комплекс, і в цьому унікальність Шостого селища.

Соцмісто готували до внесення в список об’єктів всесвітнього спадку ЮНЕСКО, але не встигли це зробити до повномасштабної війни. Зокрема, у 2019 році було розроблене історичне досьє Шостого селище.

Шосте селище розташовується в таких межах: площа Запорізька — вулиця Верхня, Богдана Хмельницького — Рекордна.

Ми писали, як на запорізькому Центральному пляжі комунальники замалювали величезне графіті на бетонній стіні, яке художники з різних міст України створювали час фестивалю вуличного мистецтва «Кольорове місто», що проходив у нас влітку декілька років поспіль.

Фото КП «Запоріжремсервіс», відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради, головне фото Ігоря Лаврова

Джерело

Новости Запорожья