У Вільнюсі відкрита виставка «Люблінський трикутник» українських, литовських і польських художників, до якої активно долучились запоріжці
У Вільнюській художній академії до 20 грудня можна побачити виставку «Люблінський трикутник», до створення якої долучились запоріжці. Про це zprz.city повідомив комісар BIRUCHIY contemporary art project, президент ГО «Спілка Дослідників Сучасного Мистецтва» Геннадій Козуб (Запоріжжя-Київ), який став одним з організаторів виставки та був присутній на її відкритті.
На виставці «Люблінський трикутник» показали живопис, графіку і відеоработи литовських, польських та українських митців, які були створені під час резиденції BIRUCHIY contemporary art project, що відбулася у травні 2024 в містечку Анджейов біля міста Казімєж-Дольне (Польща), де і відбувся перший показ.
Читайте також: У Запоріжжі продовжили одну з виставок GOGOLFEST — «Алгоритм оборони» Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY Contemporary art project
Нагадаємо, що резиденція BIRUCHIY заснована у вересні 2006 році у Запорізькій області, на узбережжі Азовського моря, яке з 2022 року тимчасово окуповано. Спочатку BIRUCHIY проходив на півострові Бирючий у Кирилівці, а у 2021 році — у Приморську. Першою закордонною стала резиденція в Польщі у 2016 році. Поки резиденції проходять виключно на виїзді.
«Протягом трьох тижнів митці та мисткині зустрічалися та разом працювали у млині на хуторі в районі природного заказника Боровець, неподалік від Казімєжа-Дольного.
Працюючи спільно, через обмін досвідом та знаннями, міжнародні гості мали можливість випробувати мистецтво як інструмент для побудови емпатії та підтримки. Зустріч стала приводом для обговорення тем війни, тривоги, але також порозуміння та солідарності», — розповідав про BIRUCHIY-2024 у Польщі Геннадій Козуб.
Багато творів на виставці мають стосунок до ситуації війни та небезпеки. Є метафоричні та символічні твори. А дехто ділився своїми асоціаціями щодо пленеру.
Виставка «Люблінський трикутник» відкрилась у Вільнюсі за підтримки Посольства України у Литві і працюватиме до 20 грудня.
До речі, зараз у Вільнюсі проходить ще дві виставки із запорізькою участю.
У Художньому музеї Вітаутаса Касюліса Литовського національного художнього музею працює масштабна виставка «Дарую тобі сонячне мистецтво» розписів української художниці Марії Примаченко з колекції Запорізького обласного художнього музею — до 2 березня.
У Національному музеї Литви у Вільнюсі відкрита виставка «Від вікінгів до Київської Русі». Це спільна експозиція музеїв України: Запорізького обласного краєзнавчого музею, Національного музею історії України, Львівського історичного музею, а також музеїв Данії, Норвегії, Швеції, Естонії та Литви — до кінця березня.
Учасники виставки «Люблінський трикутник»
— Художники:
Барбара Грика, Ана Востручовайте, Томаш Партика, Блажей Русин — Польща
Евеліна Паукштите, Вайва Моніка Ланскоронскіте, Відас Поскус, Юрга Барілайте, Вайва Коверайте-Трумпе — Литва
Андрій Рачинський, Данііл Ревковський, Нікіта Кравцов, Юрій Єфанов, Анжеліка Єфанова — Україна.
— Міжнародна кураторська група: Ірма Балакаускаіте (Литва), Юлія Гарасимович (Польща), Наталія Маценко (Україна), Олена Сперанська (Україна, Запоріжжя).
Раніше ми писали, що Андрій Рачинський і Данііл Ревковський (Харків) — учасники Національного павільйону Венеційської бієннале, яка до 24 листопада проходить в Італії.
Ми також повідомляли, що з 2022 року у Запоріжжі проходять виставки з серії «Плакати воєнного часу» — це спільний проєкт департаменту культури і туризму Запорізької міської ради і Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY contemporary art project. Зараз на вулицях Запоріжжі просто неба можна побачити плакати художника-графіка та ілюстратора Максима Маловічка.
Фото Посольства України в Литві, Геннадія Козуба