У Запоріжжі три дні проходив міжнародний кінофестиваль ЗIFF
У нашому місті вперше під час повномасштабної війни й вшосте взагалі відбувся Запорізький міжнародний кінофестиваль ЗIFF. Було багато творчих зустрічей з відомими кіномитцями та показів фільмів — як конкурсних, так і художніх українських стрічок у спецпоказі.
Читайте також: Актори із Запоріжжя знялися у крутому трилері — побачимо зірок «Жіночого лікаря» та «Поганих доріг»
Звісно, у прифронтовому Запоріжжі кінофестиваль проходив трохи іншому форматі, ніж раніше. Зокрема, відкривали його без традиційної червоної доріжки. А частина зустрічей і показів проходила в укриттях — просторі-укритті «Незламний хаб» і Малому залі кінотеатру імені Довженка.
«Кінофестиваль проходить менш пафосно, ніж попереднього разу у 2021 році. Це дуже важлива подія для нашого міста, але, звичайно, не така масштабна, як попередні п’ять фестивалів.Бо ми розуміємо, що у нас є окремі правила, окремі реалії. Ми дотримуємося правил безпеки», — каже zprz.city керівниця кінотеатру імені Довженка Ганна Фокіна.
Зокрема, заради безпеки було прохання публікувати інформацію про хід кінофестивалю вже після його закінчення, що ми й робимо.
Зазначимо, що вхід був безкоштовний, а місця реєстрували тільки на відкриття і закриття фестивалю. І, як пишуть у соцмережах запоріжці, бувало, що не всі бажаючи могли потрапити на захід.
«Це показує, що ми віримо в майбутнє»
Головними урочистостями на цьому фестивалі завжди було відкриття із зірковими гостями, не став виключенням і цей раз. Серед глядачів було чимало впливових запоріжців зі сфери культури, науки (дивіться фоторепортаж). Відвідувачі фотографувались з кінозірками.
Вели церемонію відкриття актриса Даша Трегубова та актор і військовий Геннадій Попенко. Були привітання від влади. А відомий піаніст Євген Хмара буквально занурив глядачів в космічний світ своєї музики.
Чи потрібні нам зараз такі фестивалі, аргументував зі сцени на його відкритті один із членів журі національного та міжнародного конкурсів ЗIFF, наш земляк, актор і режисер Віктор Андрієнко:
«Дурня казати «Навіщо зараз фестиваль?». Треба робити такі заходи. Взагалі, ми це робимо в прифронтовій зоні. І це правильно, це показує, що ми ще живі. Точніше, не ще — ми живі й будемо жити. Це показує, що ми віримо в майбутнє і не тільки українського кіно, а й України.
Кінофестиваль — це такий культурний вибух. Немає оркестру (грали тільки музиканти в фоє. — Ред), червоних доріжок, все проходить скромно. Але він проходить, він є! І це шикарно, це правильно. Це перезавантажує біокомп’ютер у глядача, у людей, котрі розуміють, що у Запоріжжі проходить цей фестиваль.
Це допомагає нам. Тому що всі митці приїжджають на фестиваль показати роботи глядачам, колегам. Ми приїжджаємо, щоб почути ваш голос, ваші відчуття з побаченого, ваші оплески. Фестиваль повинен бути».
Вперше на запорізькому фестивалі
Режисер і актор Ахтем Сеітаблаєв вперше був в журі національного та міжнародного конкурсів ЗIFF і взагалі, вперше на цьому фестивалі.
«Минулі роки просто не виходило приїхати. А зараз зі службою так склалось, що з’явилась можливість, завдячуючи нашому командиру, полковнику Олексію Петрашківському. Ми були неподалік, на Сумщині.
Одна із головних цілей — подивитись хороше кіно, прийняти участь у кінофестивалі», надихнутися тим, що у прифронтовому місті відбувається така надпотужна культорологічна акція, побачити друзів, яких тут в мене багато. Можливо, просто відпочити.
Люблю Запоріжжя, багато разів тут був. Надзвичайно красиве місто, і ландшафт у тому числі, яке містить у собі багато всього, що формує власне український контекст», — розповів zprz.city Ахтем Сеітаблаєв.
Як ми писали, у Запоріжжі Ахтем Сеітаблаєв, як директор ДП «Кримський дім», взяв участь ще в одному важливому заході. А саме, у передачі «Кримському дому» фрагмента саркофага засновника Кримського ханства та першому кримському хану Хаджі I Гераю, який відреставрували співробітники Національного заповідника «Хортиця».
На запитання zprz.city про зйомки та нові фільми Ахтем Сеітаблаєв відповів:
«З нашим підрозділом знімаємо дуже багато документальних стрічок, в тому числі фіксуємо злочини російської федерації на території України. Готуємось до зйомок двох художніх стрічок — «Операція «Синиця» і «Пропавша грамота».
«Операція «Синиця» — фільм на документальному факті, про те, як наші спеціалісти з ГУР МО переконали російського офіцера перейти на сторону світла разом зі своїм гелікоптером.
Другий фільм — це такий певний оммаж в бік легендарної стрічки «Пропала грамота». Дія відбувається сьогодні. Два побратими відправляються до московії, щоб винести з мавзолею леніна, бо задовбав (сміється). Дай боже, прем‘єри будуть наступного року».
Цифри й переможці
ЗIFF — міжнародний фестиваль короткометражних фільмів.
Цього року на конкурс подано 1800 фільмів, створених у 2023 і 2024 роках, з 62 країн, зокрема з Італії, Південної Африки, Китаю, Мексики.
Кращим короткометражним іноземним фільмом, як повідомили zprz.city у кінотеатрі імені Довженко, визнали стрічку “Три спроби Надії”, режисера Освальдо Мартінес з Мексики.
Переможців національної конкурсної програми, до якої увійшло 12 короткометражок, обирали за трьома номінаціями.
- Кращий український короткометражний ігровий фільм — перемогла стрічка “Останній (крайній) Дубль”, режисер Олег Кібальник
- Кращий український короткометражний документальний фільм — “Будемо жити!”, режисер Артем Давидов
- Кращий український короткометражний анімаційний фільм — AB OVO, режисер Олександр Вікен
Також у рамках фестивалю проводили конкурс на найкращий кіносценарій про Запорізький край в пам’ять про загиблого на фронті запорізького відомого історика і кіборга В’ячеслава Зайцева.
Переможницею в конкурсі ”Кращий сценарій імені Вячеслава Зайцева” — Олена Каменєва, «Забери мене, Лелеко».
…В журі національного та міжнародного конкурсів ЗIFF працювала актриса, пов’язана з нашим містом, Ольга Кіяшко. Вона здобувала акторську професію у Запорізькому національному університеті. Нещодавно Ольга знялась і продовжує зніматись у другому сезоні популярного серіалу «Жіночий лікар. Нове життя». Ексклюзивне інтерв’ю з Ольгою Кіяшко опублікуємо на zprz.city пізніше.
Читайте також: У новому сезоні серіалу «Скажені сусіди» з’явиться актриса Ольга Сумська — коли покажуть
А ще в планах — розповісти про зустріч з глядачами актора Віктора Андрієнка, який народився і виріс у Запоріжжі.
Ми писали, що п’ять років тому у Запоріжжі знімали пригодницький серіал — як це було (фото).
Фото Вячеслава Лавринця