Вперше за часів незалежності — у Запоріжжі дві історичні будівлі стали пам’ятками національного значення

Вперше за часів незалежності  - у Запоріжжі дві історичні будівлі стали пам’ятками національного значення

Архітектурні пам’ятки Запоріжжя вперше включили до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

Запоріжжя поповнило список національної культурної спадщини. Два історичних об’єкти міста офіційно отримали статус пам’яток архітектури національного значення. Про це повідомили у відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради.

«Вперше за часів незалежної України постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 145 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України включено 2 пам’ятки культурної спадщини м. Запоріжжя за видом архітектура та категорією національного значення: Жилий будинок, просп. Соборний, 59 та Дворянське зібрання, вул. Троїцька, 29«, — йдеться у повідомленні.

Читайте також: 124 роки тому в Запоріжжі заснували товариство освітніх меценатів (фото)

Розповідаємо, які будівлі визнали історично важливими та чим вони унікальні.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 145, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України внесено дві запорізькі будівлі:

— Жилий будинок на проспекті Соборному, 59 (охоронний № 080014);

— Дворянське зібрання на вулиці Троїцькій, 29 (охоронний № 080015).

Садиба Бадовського

Жилий будинок на Соборному, 59 є одним із яскравих представників архітектури початку XX століття, що зберігся у своєму автентичному вигляді. Також відома як міська садиба Бадовського. Про це повідомили на сайті zaporizhzhia.city.

Садиба належала німецькому підданому, власнику заводу землекопних машин та знарядь Якову Бадовському. Формування комплексу почалося наприкінці 19 століття зі зведення садибного будинку та старих воріт. У 1911 році у глибині двору було збудовано флігель.

Власник садиби заводчик Яків Бадовський під час Першої світової війни виїхав до Німеччини. У 1917 році тут знаходився штаб Червоної гвардії та перший запорізький Ревком, а з середини 50-х до 1977 року —  краєзнавчий музей.

Потім у цій будівлі розміщувалася студентська поліклініка. А незадовго до повномасштабної війни у департаменті культури і туризму Запорізької міської ради озвучили плани щодо відкриття тут Центру сучасного мистецтва. Але планам завадило повномасштабне вторгнення росії в Україну.

Земська управа

Дворянське зібрання на Троїцькій, 29 – один із небагатьох збережених об’єктів, що слугував місцем зустрічей місцевої еліти. Про це повідомили на сайті zaporizhzhia.city.

Його архітектурні риси відображають стиль тієї епохи, а історична цінність визнана на державному рівні. Також відома як будівля колишньої Олександрівської повітової земської управи.

Величний триповерховий будинок у стилі неоренесансу, де зараз розташований Запорізький обласний краєзнавчий музей, має понад столітню історію. Його спорудження розпочалося у 1913 році в самому серці тодішнього Олександрівська під керівництвом талановитого повітового інженера Якова Деланта.

Спочатку будівля призначалася для Земської управи. В її просторих залах проходили важливі засідання, а частину приміщень було відведено під спеціалізовані музеї – будівельного відділу на першому поверсі та агрономічного на третьому.

Після революційних подій 1917 року споруда перейшла у користування Олександрівського повітового виконавчого комітету громадських організацій. У роки німецької окупації (1941-1943) тут розміщувалася українська міська поліція.

Новий етап в історії будівлі розпочався 1977 року, коли її передали Запорізькому обласному краєзнавчому музею. У 1985-1990 роках провели масштабну реконструкцію: замінили балки міжповерхових перекриттів, оздобили вестибюль природним каменем, відновили дахи та фасади.

Відтоді музей продовжує знайомити запоріжців та гостей міста з багатою історією краю у цій архітектурній перлині початку XX століття.

Ми писали, що в ніч з 22 на 23 січня під час ворожої атаки на Запоріжжя в краєзнавчому музеї вибуховою хвилею були вибиті вікна.

Також ми писали, що для ліквідації наслідки обстрілів у краєзнавчому музеї залучили рятувальників з автодрабиною.

Джерело

Новости Запорожья