За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Запорізька атомна електростанція 17 жовтня 2022 року. AP
Російські військові риють окопи навколо водойми-охолоджувача тимчасово захопленої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Станом на кінець червня 2024 року армія РФ спорудила понад кілометр траншей, які, в основному, зосереджені на північній та західній стороні водойми.
Про це йдеться в дослідженні британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services (МІS) створеному на замовлення міжнародної організації "Greenpeace".
"Станом на 27 червня 2024 року вже була підготовленою розгалужена система окопів, що охоплює обидва кінці та центральну частину північного берега (водойми-охолоджувача, — ред.)", — йдеться в підпункті дослідження.
Військові укріплення російської армії на північному березі водойми-охолоджувача Запорізької АЕС, 27 червня 2024 року. McKenzie Intelligence Services/Greenpeace/Planet labs (SkySat)
Британські аналітики стверджують, що зведення траншей забезпечує армії РФ вогневу точку, з якої вони можуть вести бойові дії та яка слугує захистом від прямого вогню. Додаткові укриття на флангах та позаду бойових окопів дозволяють доставляти важке озброєння для підтримки військ, включно з бронемашинами зі станковими гарматами, кулеметами та мінометами.
"Підготовка свідчить про те, що росіяни зосередили свої зусилля навколо критично важливих частин водойми охолоджувача, а саме: шлюзу, пристані та північного берега", — зазначають в MIS.
За даними дослідження, від початку російської окупації станції та до 27 червня 2024 року на території поблизу водойми-охолоджувача Запорізької АЕС армією РФ було споруджено понад кілометр траншей, які, в основному, зосереджені на північній та західній стороні водойми.
В "Greenpeace" зазначають, що значна мілітаризація території водойми-охолоджувача може бути пов'язана з планами РФ щодо перезапуску ядерних реакторів ЗАЕС:
"Схоже, в РФ дійшли висновку, що будівництво вздовж північного берега — це саме те місце, де може бути побудована насосна станція. А отже, будівництво траншей і укріплень може бути передвісником нової насосної станції і російських зусиль з перезапуску реакторів на цьому об'єкті. Численні злочини Росії на ЗАЕС продовжують ескалацію", — заявив старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Шон Берні.
Раніше Суспільне повідомляло, що 28 травня відбулася зустріч генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаеля Гроссі з "Росатомом". На зустрічі було досягнутим домовленості, що перезапуск тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції є неможливим за нинішніх умов.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Читати ще
Читати ще МАГАТЕ вкотре не отримали доступ до однієї з частин шостого енергоблока ЗАЕС