У Запоріжжі, в парку Металургів, з’явилася меморіальна інсталяція «Дерево Пам’яті»
Її відкрили в рамках міжнародного фестивалю сучасного мистецтва GOGOLFEST POKROVA.
На 9-метровій конструкції, яка символізує дерево у посадці на лінії фронту, розмістили жетони з іменами військових, що поклали своє життя за Батьківщину. На металевих «гілках» дерева розміщені трубки замість листя. Вони створюють мелодійний передзвін і символізують відлуння голосів полеглих Героїв.
Автор проєкту — діючий військовий, молодший сержант Дмитро Костюминський, який у лютому 2022 року добровільно вступив до лав ЗСУ.
«Сьогодні ми присвячуємо відкриття цієї інсталяції загиблим героям Запоріжжя та Запорізької області – нашим побратимам та посестрам. По-перше, хочу сказати дякую організаторам, які долучились до цього проєкту, тому що за такі короткі строки зробити таку велику роботу – це непросто.
Взагалі Запоріжжя в мене асоціюється із залізом. І через те, що це пам’ятник нашим загиблим воїнам, я вважаю, що всі наші воїни, які наразі захищають нашу країну, які вже загинули за неї — це люди, які зроблені зі сталі.
Хочу подякувати всім матерям, всім родичам, які сьогодні прийшли і знаходяться тут. Ми хочемо, щоб цей меморіальний комплекс був не місцем якоїсь сумної тривоги. Ми хочемо, щоб це місце давало нам розуміння і можливість до майбутнього розцвітання і життя. Щоб це було місце для людей, які будуть тут збиратися, зустрічатися, проводити час і вшановувати тих, хто віддав своє життя за нашу безпеку, за нашу країну», — зазначив Дмитро Костюминський.
Проєкт виник з ініціативи міської влади Запоріжжя, яка звернулася із запитом на створення меморіалу для вшанування пам’яті загиблих захисників України.
Створення меморіальної інсталяції профінансувала компанія Метінвест. Згодом на локації висадять в’юнкі рослини, аби вони обплели сталеві елементи і доповнили образ живої пам’яті про героїв.
На відкритті інсталяції зібралися рідні полеглих захисників. Одна з них — Галина Росінська, мати загиблого воїна Юрія Петрова.
«Мій син з перших днів війни пішов захищати країну. Він був парамедиком, молодим, успішним, рятував життя, багато хлопців врятував. Був на таких важких напрямках — Бахмут, Авдіївка. Це був його вибір. Дуже боляче було його втратити. Тепер мені залишилися тільки спогади. Я вдячна всім, хто долучився до створення цього меморіалу. Це велика справа, і це дуже потрібно. Потрібно зберігати пам’ять про наших хлопців і дівчат.
Є люди, які не розуміють навіщо це в такий важкий час. Але це потрібно не тільки нам – рідним загиблих хлопців, героїв – це потрібно всім: містянам, гостям нашого міста, а особливо нашому поколінню. Щоб вони розуміли, яку ціну ми віддаємо за наше життя, за нашу свободу, за те, що ми можемо вільно дихати, будувати плани на життя», — каже Галина Росинська.
Прийшла на відкриття «Дерева Пам’яті» і Галина Залужна. Вона втратила свого сина Івана Гутніка-Залужного на війні ще у 2014 році. Проте каже, що час — не лікує.
«Мій син загинув у 2014 році, але час не лікує — мені досі важко. Інсталяція дійсно вражає, і цей мелодійний дзвін — одразу зачіпає душу. Одразу виникають думки, що наші захисники з неба за нами спостерігають.
Такі місця потрібні — в першу чергу для родин загиблих, але не тільки. Це треба для виховання молоді, дітей, щоб вони розуміли, як нам дістається наше життя. Хотілось би, щоб сюди люди приходили, клали квіти, щоб це було місце пам’яті про наших Героїв», — каже пані Галина.
Мати загиблого воїна Михайла Гончаренка Галина Гончаренко каже: композиція дуже символічна, і вона не може залишити нікого байдужим.
«Багато запоріжців втратили на війні своїх рідних. Це люди, які найближчі, найдорожчі і найкращі в світі для кожного з нас. І цей шалений, страшенний біль від втрати, він в кожному з нас залишається на все життя. Але окрім болю, зі мною гордість і величезна повага до мого сина.
Це дерево саме на тому місці, де воно повинно бути. Я вдячна спонсорам, нашому Метінвесту, керівництву нашого міста, всім, завдяки кому наше прифронтове місто отримало і має тепер «Дерево життя», — сказала Галина Гончаренко.
На відкритті «Дерева Пам’яті» були присутні й представники обласної та міської влади.
«Я хочу подякувати в першу чергу родинам загиблих, за те що, спільно опрацювавши різні варіанти, ми точно знайшли найкраще рішення, яким чином увіковічнити пам’ять та пишатися нашими захисниками.
Ми зрозуміли, що це не може бути простий меморіал, пам’ятник, а це має бути місце, яким ми будемо пишатися. Дійсно багато було дискусій, багато перепон, але нам це вдалося», — звернувся до всіх присутніх голова ЗОВА Іван Федоров.
Поруч з «Деревом Пам’яті» надалі планують встановити й інші частини інсталяції, стилізовані під понівечені стовбури та гілки дерев, як у посадках на лінії фронту. Це сформує єдиний меморіальний комплекс «Посадка», який стане частиною громадського простору.
«Ми сьогодні відкриваємо цю локацію, як початок меморіального комплексу. Коли я перед відкриттям пройшла повз це дерево, в мене особисто по тілу йшли мурахи, цей дзвін — наче голоси янголів.
І нехай це місце буде місцем нашої сили, де ми будемо згадувати, де ми будемо пам’ятати, де ми будемо любити, і де ми з вами будемо ставати сильніше. Сьогодні в Запоріжжі, за 40 кілометрів від лінії фронту, ми пам’ятаємо тих, завдяки кому ми живемо кожен мирний день. Світла пам’ять та шана кожному захиснику та кожній захисниці», — зазначила секретар Запорізької міськради Регіна Харченко.
Зазначимо, що GOGOLFEST POKROVA, в рамках якого відкрили інсталяцію «Дерево Пам’яті», триватиме у Запоріжжі до 20 жовтня включно. Про інші локації та заходи фестивалю читайте на нашому сайті пізніше.