Від пельменної до транспортної розв’язки — як змінювалося одне з ключових перехресть Запоріжжя (фото)

Від пельменної до транспортної розв'язки - як змінювалося одне з ключових перехресть Запоріжжя (фото)

Історія Транспортної площі у Запоріжжі

Транспортна площа у Запоріжжі знаходиться в Олександрівському районі, на перетині проспекту Соборного та вулиць Поштової та Святого Миколая. Вона також відома як трамвайна розвилка. Саме поблизу цієї площі сьогодні знаходиться новий ветеранський простір «Ветеран ПРО Запоріжжя».

Цього року Транспортна площа відзначила 65-річчя. Конфігурація площі доволі складна і обіймає дві сторони центрального проспекту.

В архітектурно-планувальному завданні на проєктування площі її просторові межі визначалися наступним чином: «в месте пересечения пр. Ленина [Соборного], ул. Горького [Поштової], Октябрьской [Лукашевича] и Ломаной». Історію цієї площі розповіли на сторінці «Нотатки Новицького: від Олександрівська до Запоріжжя» у фейсбуці.

Після війни місто активно розвивалося, і вже в 1959 році у документах виконкому йшлося про необхідність оновлення цієї ділянки через зростання транспортного навантаження та велику кількість аварійного житла.

Весною 1960-го знесли старі будівлі на непарній стороні проспекту — там, де сьогодні відкритий простір площі.

Серед них — житлові будинки, майстерня з ремонту взуття, пельменна і приміщення міськхарчоторгу. Восени того ж року затвердили акти про знесення будинків і з парного боку проспекту, а також на прилеглих вулицях. Цікавий факт: понад 60% мешканців будинків, що підлягали знесенню на вулиці Ломаній, були жінками — ймовірно, внаслідок складної демографічної ситуації після війни.

Як згадував головний архітектор міста Сергій Василевський, порядок на відкритій частині площі навели доволі швидко — «блиск і шик». Натомість забудова з іншого боку тривала ще кілька років.

Саме в цей період у Запоріжжі почали впроваджувати нові містобудівні підходи: разом із Києвом, Харковом, Дніпром та Донецьком, місто стало одним із перших, де дозволили будівництво дев’яти- й чотирнадцятиповерхівок. Композиція з трьох дев’ятиповерхових будинків, з’єднаних стилобатом, стала символом запорізької архітектури доби соціалізму.

Утім, і тоді, і сьогодні архітектурну гармонію площі порушує непримітний фасад на розі вулиць Святого Миколая та Поштової — будинок, відомий як колишня власність Мойсея Щедровича.

Ще в 1911 році він замовляв архітекторам проєкт реконструкції цієї наріжної ділянки — усвідомлюючи її важливість для вигляду центральної частини міста.

Сьогодні, коли триває поступова реконструкція проспекту, цей історичний досвід може стати основою для гармонійного оновлення середмістя.

Раніше ми розповідали історію площі Соборної — місця, що стало серцем старого Олександрівська.

Джерело

Новости Запорожья