На нашому віку такого феномена над містом уже не буде
Насиченим видався для запоріжців 1961 рік: грошова реформа, обіцянка комунізму через двадцять років, нескінченні мітинги та збори – то з гнівом проти імперіалізму, то з гордістю за космічні досягнення соціалізму. Ще й природа піднесла дивовижний сюрприз (і теж з космічним розмахом): 15 лютого 1961 року Запоріжжя зачарувалося рідкісним і красивим явищем – повним затемненням Сонця.
Напередодні події легендарний офтальмолог Матвій Гуляков через газету «Запорізька правда» попередив містян: «Бережіть очі».
Авторитетний окуліст радив спостерігати затемнення Сонця крізь темне скло або ж поєднати скельця різних кольорів. У крайньому разі, добре закоптити звичайне скло.
Читайте також: Куди подівся метеорит, який упав на хату в запорізькому селі
І ось настає незвичайний день 15 лютого 1961 року. Сонце, Місяць і Земля опиняються на одній лінії. Це значить, що Місяць закриває Сонце і кидає тінь на Землю.
З’явившись на поверхні Атлантичного океану біля берегів Франції, тінь стрімко – зі швидкістю 1000 м/сек – помчала Землею.
А по одинадцятій годині дня в Запоріжжі почалося найцікавіше. «Люди вийшли на вулиці і крізь закопчене скло спостерігали зміни на Сонці, — писала «Запорізька правда». – У будинках, магазинах, трамваях спалахнуло електричне освітлення».
А по селах, за спогадами очевидців, кури потягнулися на сідала, сприймаючи затемнення як настання ночі і знак того, що пора спати.
Такий вигляд мала вулиця Горького (зараз Поштова) у Запоріжжі серед білого дня 64 роки тому
Помітно, що сонячний диск набув форми серпа. А ще ж були й хвилини, коли на небі замість сонця виднівся чорний диск.
Тінь пройшла поверхнею Землі вузенькою смугою: усього лише 250 кілометрів ширини. І Запоріжжю пощастило опинитися в ній – як видно з цієї карти, місто зачепилося за самісінький краєчок поясу затемнення.
А якщо бути точним, то над Запоріжжям 15 лютого 1961 року Сонце було закрите на 99,23 %.
Натомість Мелітополь (112 кілометрів напряму південніше від Запоріжжя) побачив абсолютно повне сонячне затемнення.
Дивовижне явище спостерігають конструктори автозаводу «Комунар»…
…За два місяці вони екзальтовано зустрінуть новину про перший політ людини в космос
***
В одному населеному пункті повне сонячне затемнення буває раз на 250-300 років. Ось такою рідкісною удачею нагородила природа тодішніх запоріжців.
А от обіцяного через двадцять років комунізму вони так і не побачили.
Ілюстрації: архів редакції, glavcom.ua, timeanddate.com
Раніше ми писали, що Укргідрометцентр спростував інформацію про «хмару пилу» над Україною.