У Запоріжжі відкрили виставку плакатів просто неба з щоденником війни
Новою виставкою з серії «Плакати воєнного часу» у нашому місті стала експозиція робіт запорізького дизайнера Івана Волянського. На відкритті побувала та поспілкувалась з автором плакатів журналістка zprz.city.
Читайте також: Концерт воєнного часу – у Запоріжжі відбувся неймовірний виступ Арсена Мірзояна з аукціоном на підтримку ЗСУ (фото)
Плакати розміщені просто неба на бульварі Марії Примаченко (проспекті Маяковського) і зовні Туристичного інформаційного центру.
Тож, знайомимось з Іваном Волянським. Він закінчив 23-тю школу і Запорізьку державну інженерну академію за спеціальністю «Електронні пристрої та системи». Малювати вчився сам.
Починаючи з 2014 року брав участь більш ніж як 50 виставках та фестивалях. У 2016 році Іван став одним з переможців престижного польського фестивалю плакатного мистецтва «International Poster Biennale in Warsaw», у номінації «Кращий анімаційний плакат».
Два місяці тому Іван почав працювати в молодіжному центрі «Urban Camp», куди його запросили на роботу, і зараз тимчасово живе у Львові.
— Іване, чому ви поступали в інженерну академію?
— Бо хотів бути інженером. А коли вчися, то був залучений до всіх культурних заходів академії й мене якось потягнуло в бік культури, дизайну, анімації, короткометражних фільмів. Це були найкращі роки. Був час, щоб творити.
Пропрацювавши після випуску місяця три інженером налаштування ЧПУ на «Мотор Січі» перейшов в культуру і залишився там.
— Коли ви намалювали свій перший плакат?
— 10 років тому. Жив у Криму, коли почалась його окупація. Я більше нічого не міг зробити, як створювати плакати й почав малювати. Коли повернувся у Запоріжжя, то продовжив це робити. Мені не всі плакати подобались, я не всі завантажував. Але намагався майже кожен день робити постер. Тому вони такі простенькі, але концептуальні. Швидкі — 5-10 хвилин, пів години — і готовий плакат.
— Що ж було на тому першому плакаті?
— Мішені у вигляді олімпійських кілець і надпис «ru» — тоді проходили Олімпійські ігри у Сочі.
— Розкажіть, будь ласка, про роботи, представлені на виставці.
— Майже всі плакати зроблені у Запоріжжі під час повномасштабної війни, коли були тривоги й навіть прильоти. Представлено 30 плакатів.
— В анонсі виставку було написано, що покажете роботи, які є частиною щоденника війни. Як виникла його ідея?
— Я вирішив зробити постер для свого друга, який служить у 128 штурмовій бригаді. Намалював, відправив. А друг отримав через пару днів поранення… І потім я вирішив зробити артбук, рік малювати постери кожен день з якоюсь історією з мого життя або мої роздуми про війну, про агресію, про Запоріжжя.
Проєкт називається «Posters of freedom» і я розпочав його на свій день народження 25 листопада 2023 року. Буває, що, коли є час, малюю в день два або три плакати, а потім день не малюю. Тому що складно робити це щоденно. Сьогодні завантажив 213-й плакат.
— Розкажіть, будь ласка, 213-ту історію.
— Постер присвячений 93-й бригаді «Холодний Яр». У мене рік тому померла мама. І на цвинтарі поряд з нею лежить 20-річний боєць цієї бригади, з їхнім прапором. І коли приходжу до мами, то я якось приходжу і до нього.
…Нагадаємо, що “Плакати воєнного часу” — спільний проєкт департаменту культури і туризму та Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY contemporary art project. Куратором виставки є президент ГО «Спілка Дослідників Сучасного Мистецтва», комісар BIRUCHIY contemporary art project Геннадій Козуб (Запоріжжя-Київ).
Виставки знайомлять з творчістю найкращих сучасних українських художників та підтримують бойовий дух та настрій. Але місцевих авторів показують дуже нечасто.
У жовтні 2023 року була виставка Миколи Коваленка з Токмака Запорізької області, який давно живе у Словаччині.
А першою виставкою плакатів воєнного часу на фасаді ТІЦ була виставка запоріжанки Наталії Лобач у 2022 році. Втім, вона проходила ще без участі симпозіуму BIRUCHIY.
Читайте також: Художники показали своє відчуття прифронтового Запоріжжя — фото
Виставка Івана Волянського триватиме у Запоріжжі до 1 серпня.
Ми писали, як комплекс «Запорозька Січ» працює під час повномасштабної війни — фоторепортаж.
Фото автора