В межах офіційного історичного ареалу Запоріжжя стало на один старовинний будинок менше
Замість будинку 1910 року на вулиці Фортечній, 67 тепер стоїть сучасна будівля. Дім розміщений трохи далі від проспекту Соборного, тому не всі запоріжці це помітили, хоча зміни почали відбуватись з 2021 року. Про це розповів на своїй сторінці у фейсбуці відомий запорізький екскурсовод і краєзнавець, військовий Роман Акбаш.
Читайте також: У Запоріжжі комунальники зіпсували красиву історичну будівлю, що є своєрідною брамою міста — фото
«На першому фото (головне фото вище. — Ред.) — колись будинок Харламова на Фортечній (1910 року). Так він виглядав десь п’ять років тому. У 2021 році навколо будинку почались якісь будівельні рухи.
Тоді я задав тут, на цій сторінці, питання «А чи є там дозвіл на будівельні роботи в межах історичного ареалу «Старий Олександрівськ», як того вимагає закон?».
Відділ охорони культурної спадщини Запорізької міської ради тоді відповів, що «реконструктори» запевнили, що мова про зміну обсягів будівлі не йде — тобто, надбудовувати не збираються, просто змінюють дах. І тому ніякий дозвіл їм на роботи нібито не потрібен».
Згадаємо, як все починалось. 5 вересня 2021 року Роман Акбаш написав на своїй сторінці у фейсбуці:
«Колись будинок священника Максимовича (Роман Акбаш уточнив, що така інформація за даними запорізького історика Валерія Стойчева. — Ред.). «Реконструкція» .Чесно зізнаюся — не помічав, що цей будинок потребував якоїсь реконструкції. Для свого віку цілком добре виглядав».
6 вересня 2021 року Роман Акбаш опублікував фото вулиці Кріпосної (потім — Грязнова, а нині — Фортечна) часів Олександрівська і написав:
«Якраз та сама ділянку, де стоїть будинок № 67 (він — передостанній вгору по вулиці). Вже зараз (у 2021 році. — Ред.) його складно впізнати — настільки все змінилося. Хотілося б все-таки, щоб хоч щось нагадувало про той самий Олександрівськ, як це і має бути в історичному ареалі міста».
На фото нижче можете побачити «цей» будинок сьогодні.
«Можете самі оцінити цю просто «заміну даху без зміни обсягу будівлі». Звісно, я більш волів би дізнатися як це оцінює прокуратура», — зауважив Роман Акбаш.
До так званої реконструкції, з 2019 по 2021 рік на вулиці Фортечній, 67 розміщалась приватна артгалерея авторських ляльок Ольги Гречухи. Я декілька разів бувала в середині будівлі, там було дуже атмосферно. В одній з кімнат стояв старовинний й рояль і відреставровані антикварні ляльки. Були й виставки сучасних авторських ляльок.
Помешкання для артгалереї орендували. Перед відкриттям зробили ремонт. При цьому ліплення на стелі постаралися зберегти. А ось ліплення на печі Ольга Гречуха робила сама. Пізніше, за її словами, господарі вирішили продати будинок, тому договір оренди з галереєю не продовжили.
Тепер у новій будівлі відкрили студію еротичного масажу, про це трохи більше як місяць повідомили на сторінці закладу в інстаграм (скрін нижче).
Читайте також: «Липневе загострення» — у Запоріжжі ще одну пам’ятку архітектури пофарбували у яскравий колір (фото)
За словами Романа Акбаша у коментарях до посту, цей будинок статусу пам’ятки не мав. Але він знаходився в межах офіційного історичного ареалу.
«На час початку (як виявилось) будівництва на таку роботу потрібен був би дозвіл Мінкульту. Я просто висловлюю думку щодо законності цього будівництва. На мою думку, тут є порушення чинного на початок робіт законодавства», — зазначив Роман Акбаш.
Ми писали, що у Запоріжжі комунальники під час ремонту водогону знищили частину пам’ятки Соцміста (фото).
Фото зі сторінки Романа Акбаша у фейсбуці, Максима Щербакова, з архіву Олександра Прилепи, з сайту zp-erotica.com