«Тут залишається моє серце» — у Запоріжжі виступив диригент, який розпочинав творчу кар’єру з музикантами симфонічного оркестру

«Тут залишається моє серце» - у Запоріжжі виступив диригент, який розпочинав творчу кар'єру з музикантами симфонічного оркестру

Концерт академічного симфонічного оркестру у Запорізькій обласній філармонії став “симфонією єднання незламних міст”

У програмі, присвяченій 215-й річниці з дня народження Роберта Шумана, прозвучали два знакових твори знаменитого композитора — «Весняна» симфонія (Симфонія №1 Сі бемоль мажор у 4-х частинах) та Концерт для фортепіано з оркестром.

За диригентським пультом в цей вечір був гість із Харкова — народний артист України, директор-художній керівник, головний диригент Харківської обласної філармонії, лауреат Міжнародного конкурсу диригентів Вахтанга Жорданія, заслужений діяч мистецтв України, професорХарківського університету мистецтв ім. І. Котляревського Юрій Янко.

А Концерт для фортепіано з оркестром ля мінор (опус 54,  у 3-х частинах), блискуче виконав володар Гран прі конкурсу “Код нації”, соліст Запорізької обласної філармонії, талановитий молодий піаніст Артур Остапчук.

Як зазначається на сайті Харківської філармонії, “для творчості Юрія Янка характерні висока виконавська культура, знання музичних стилів і національних шкіл. Чіткий та ясний жест, емоційність, артистизм, вимогливість у роботі з оркестром – все це створило йому репутацію одного з найкращих диригентів України». І в тому, що Юрій Володимирович, дійсно, дуже талановитий диригент, слухачі переконалися “на всі 100%”.

Для Юрія Янка цей концерт був дуже хвилюючим, свого роду поверненням у молодість — після закінчення Київської національної музичної академії ім.П.Чайковського у 1991 році (як оперно-симфонічний диригент) він був призначений диригентом академічного симфонічного оркестру Запорізької філармонії, де і пропрацював кілька років (1991-1994).

Академічний симфонічний оркестр під орудою Юрія Янка подарував слухачам подорож у світ романтичної музики, сповненої чуттєвості, глибини та весняного оновлення.

Незмінні ведучі — Світлана Холод і Микола Петюк розповіли цікаві факти про Роберта Шумана та його твори.

«Відкрила концерт Симфонія №1 «Весняна» – один із найсвітліших і натхненних творів Шумана. Сповнена енергії, радісного передчуття весни та життєствердного духу, вона розгорнула перед слухачами барвисту картину природи, що пробуджується. Оркестр продемонстрував витончене відчуття динаміки та драматургії, майстерно передав як легкі, майже танцювальні мотиви, так і величні кульмінаційні моменти.

Концерт для фортепіано з оркестром – справжня перлина романтичної музики. За роялем – талановитий піаніст Артур Остапчук, чия віртуозність, відчуття форми та тонка гра відтінками звучання зачарували публіку. Його виконання було пронизане ліричністю, витонченістю та внутрішньою драматургією, що так властиві музиці Шумана. У співдружності з оркестром соліст зумів створити проникливу, емоційно наповнену інтерпретацію знакового твору», — зазначили у філармонії після концерту.

Публіка за традицією слухала виступ музикантів, затамувавши подих, а фінальні акорди прозвучали під бурхливі оплески вдячних слухачів. За отриману музичну насолоду запоріжці дякували Юрію Янку та Артуру Остапчуку і букетами квітів.

Після закінчення програми на сцену вийшла очільниця філармонії, заслужений працівник культури України Ірина Конарева, яка привітала диригента Юрія Янка, соліста Артура Остапчука і музикантів оркестру з прекрасним концертом, який вони подарували шанувальникам класичної музики.

Ми вдячні вам за те, що ви побажали приїхати в єдину працюючу прифронтову філармонію — нашу, Запорізьку, — звернулася до Юрія Володимировича Ірина Конарева. — Це для нас дуже символічно, бо у нашій філармонії почав зростати ваш творчий талант. Ми дуже пишаємося вами — авторитетним, чудовим, гарним, харизматичним диригентом зі своїм музичним почерком.

Дуже вдячні, що дозволили доторкнутися до вашого таланту і насолодитися чудовою грою наших найкращих музикантів академічного симфонічного оркестру і нашого юного дарування, володаря Гран прі конкурсу “Код нації” Артура Остапчука.

А ще Юрій Володимирович запам’ятається нам як дуже щира людина і як єдиний диригент, який під час гастролей подарував нашій філармонії інструмент — музичний трикутник. Завжди чекаємо, поважаємо, шануємо і віримо в нашу зустріч в мирній країні!

Юрій Янко подякував колективу філармонії за гостинність і теплий прийом, він відмітив високий рівень професіоналізму оркестру. І зізнався, що хвилювався, коли їхав у Запоріжжя.

«Це особливе місто. Тут я одружився у Палаці одружень. Тут народилася моя донька. Сюди я кожного дня писав листи своїй дружині. Я дуже вдячний Ірині Едуардівні за запрошення. Чудовий оркестр! Ця альма-матер залишається зі мною на все життя. Тут залишилося моє серце!

Не тільки я приїхав вам допомогти, але й ви мені допомогли, бо у нас всі концерти заборонені. Зали стоять, театри не працюють. Нам дуже тяжко!

Запоріжці повинні цінувати, що у вас працюють філармонія, театри. Я говорю це абсолютно щиро! У нас, на жаль, нічого не працює. Виступаємо в маленьких підвалах, де є сертифіковані сховища. Тому цінуйте, що у вас все це є”, — закликав глядачів харківський диригент і додав, що у нього паркан обвиває плющ з Хортиці.

Підписали угоду

Візит маестро до Запоріжжя, де він розпочинав свою творчість понад 30 років тому, став знаковим для культурної спільноти міста.

Важливою подією стало підписання угоди про співробітництво та партнерство між Харківською та Запорізькою обласними філармоніями у сфері культури і мистецтва.

Документ відкриває нові перспективи для обміну мистецькими проєктами, гастрольними програмами, спільними ініціативами та культурного збагачення двох регіонів.

Візит маестро Юрія Янка до Запоріжжя — це не лише знакове повернення, а й яскравий приклад єдності митців, спільного прагнення до розвитку української культури та збереження духовних цінностей.

Враження

Світлана Світлицька, Запоріжжя:

«Концерт був чудовий! Диригент віртуозно керував оркестром,було відчуття,що оркестр і диригент одне ціле! Майстерність маестро ми усі відчули душею! Дякую пану Юрію Янко за насолоду чудовою музикою! Артур Остапчук був з фортепіано просто на одній хвилі, під його вправними руками клавіши висловлювали кожну ноту! Велика подяка керівництву філармонії,що дала змогу меломанам почути таку прекрасну музику! Бажаю усім миру, щастя, здоров’я і успіху у професії!»

Цікаві факти

  • Роберт Шуман належав до тих, для кого музика була не ремеслом, а одкровенням. Його симфонічні твори сповнені пристрасті, драматизму й глибокої лірики. У його світі немає місця холодному розрахунку чи штучній пишності – лише щирість, пристрасна і водночас крихка.
  • Його Перша симфонія – це весна, що розквітає у звуках. Створена у найщасливіший для композитора 1841 рік. Йому 31. Він закоханий, нещодавно одружений. В душі панує гармонія. Цей твір став першим симфонічним досвідом композитора, який до того часу зосереджувався переважно на фортепіанній музиці та піснях.
  • Натхненням для симфонії послужила поезія Адольфа Беттґера «Весняна поема». Шуман прагнув передати у музиці не стільки картини природи, а той «весняний порив», який, за його словами, «може охопити людину навесні і кожного разу по-новому, аж до глибокої старості».
  • Цікаво, що Шуман створив цю симфонію всього за чотири дні, витративши більшу частину часу на оркестровку. Прем’єра відбулася 31 березня 1841 року з великим аншлагом та позитивними відгуками критиків.
  • Цей успіх став важливим етапом у кар’єрі Шумана, підтвердивши його талант як симфоніста.
  • Твір має програмну назву «Весняна» та складається з чотирьох частин, кожна з яких відображає різні аспекти найпрекраснішої пори року.
  • Концерт для фортепіано з оркестром Роберта Шумана — це не просто музика, а історія кохання, боротьби та тріумфу,  за яким стоїть дружина майстра — видатна піаністка Клара Шуман.
  • У  1841 році Шуман написав  Фантазію для фортепіано з оркестром, але через деякий час дружина попросила розширити твір, зробити більш масштабним. Через 4 роки прохання було виконане. Саме Клара першою виконала концерт у Лейпцигу з оркестром під керуванням Фердинанда Гіллера, якому і було присвячено твір.
    • «Це новий шлях», — сказав Ференц Ліст про цей твір. І справді, Шуман відходить від віртуозної показовості, властивої концертам тієї епохи. Тут соліст і оркестр — рівноправні партнери, які ведуть діалог, іноді ніжний, іноді драматичний, але завжди глибоко емоційний.

    Підготувала Світлана Холод

    Ми писали, що у запорізьких Центрах культурних послуг буде Великодній арт для дітей — виставки і майстер-класи. Так, з 14 по 27 квітня у ЦКП «Орбіта», «Молодіжний» і «Хортицький» проходитимуть виставки дитячих робіт.

    Фото: Запорізька обласна філармонія

        Джерело

        Новости Запорожья