Перший заїзд у проєкті «Блокпост»: тиждень довіри, відновлення і нових сенсів
Завершився перший заїзд пілотного проєкту «Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та їхніх родин на базі адаптивного простору «Блокпост».
Його учасниками стали родини Захисників і Захисниць із Мелітопольщини — тих, хто внаслідок окупації втратив дім, звичний спосіб життя, зв’язки, але не силу й гідність. І саме з такими родинами команда запорізького Реабілітаційного простору «Блокпост» провела тиждень інтенсивної, фахової роботи в культурно-історичному комплексі «Етносело».
Ретрит не як втеча, а як нова зустріч із собою
Формат виїзного заїзду — коли родини проживають разом у спільному середовищі — виявився надзвичайно ефективним. Люди не просто відпочивали, а відкривалися, довіряли, розповідали про найглибші переживання, про травми, страхи, втому.
Підсумовуючи цей етап проєкту керівник РП «Блокпост» Владислав Мороко сказав:
«Ми почули набагато більше, ніж за звичайної консультації в місті. Тут родини відкривались. Ми говорили про медицину, про проблеми, які на сьогодні не вирішуються, про реабілітацію, про досвід війни, який не завершився із статусом «ветеран». І ці розмови були щирими, чесними. А значить — справді корисними».
Кожен день в «Етноселі» мав чітку структуру: руханка, зустрічі з психологами, юристами, коучами, соціальними працівниками, заняття з арт-терапії, гончарства, робота з емоціями.
Було і спілкування з фахівцями Запорізької обласної служби зайнятості — вони допомагали розібратись з питаннями працевлаштування, перекваліфікації, бізнес-планування. Уже під час заїзду з’явилися перші заявки на участь у державних програмах.
Для дітей також були організовані окремі активності. А завершували дні теплі зустрічі, вечори музики та спільних розмов.
Довіра як головний результат
Усі учасники/-ці заїзду відзначили доброзичливу атмосферу, індивідуальний підхід і відчуття безпеки.
«Фахівці молодці: ми всі такі різні, але до кожного знайшли підхід. Було щиро, цікаво, і головне — ми відчули, що нас чують», — поділилася учасниця проєкту Олена, дружина ветерана.
«Це не просто відпочинок. Це нове життя. Ми тут подружились, підтримували одне одного. І головне — нарешті спали спокійно. Без тривог. Це безцінно», — сказала Інна, ще одна учасниця проєкту.
Для багатьох мелітопольських родин ретрит став можливістю знову зібратись разом, побачити себе в новій реальності та повірити, що можна рухатись далі.
«Мелітопольська громада поступово формується наново — як нова спільнота. Вже зараз ми бачимо ядро, з яким будемо працювати системно. Це лише початок», — підкреслив Владислав Мороко.
Що далі?
Завершення першого заїзду — це не фінал, а перехід до наступного етапу. Попереду — другий заїзд із розширеною програмою для дітей, а відтак залученням більшої команди фахівців. Родини ветеранів і далі перебуватимуть під супроводом команди РП «Блокпост» у Запоріжжі. Також триває розробка довготривалої програми підтримки для територіальних громад.
Ініціативу «Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та їхніх родин на базі адаптивного простору в Запоріжжі» реалізує ГО «Лабораторія військово-політичних досліджень та реконструкції» за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансової підтримки Уряду Данії.
Раніше ми розповідали, як у Запоріжжі працює реабілітаційний простір «Блокпост» для ветеранів та їхніх родин.