За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Бойова машина БМ-21 “Град”, яку використовують бійці НГУ «Червона калина» на Запорізькому напрямку. Фото: Суспільне Запоріжжя" Це пускова установка. Місце командира гармати тут, позаду, навідник стоїть зліва від мене. В нього прицільні пристрої, ось “серьга”, вона розкладається, на ній є електроприводи, керує моторами, які піднімають – повертають пакет. В принципі робота не складна, моя задача прийняти, записати, навідник – наведеться", – каже командир бойової машини на позивний "Гуцул" .
Загальна кількість людей в розрахунку на одну машину – семеро, каже військовослужбовець "Маус":
"Це команда семеро людей виїжджає на вогневу позицію. В розрахунку п'ятеро, плюс оператор топогеодезист-бусоліст, це шостий і стріляючий офіцер".
Військовослужбовець «Маус». Фото: Суспільне Запоріжжя
До реактивного розрахунку бойової машини БМ-21 “Град” військовослужбовець "Маус" потрапив не одразу:
"Я три етапи пройшов, поки служив в Нацгвардії. Спочатку я був у піхоті, потім перейшов вже до бригади “Червона калина”, потрапив у мінометний взвод. Ми тут в зоні бойових дій з червня місяці. Безпосередньо виконуємо бойові завдання з кінця липня".
"Гулуц" каже, до початку повномасштабного вторгнення виконував задачі на Маріупольському напрямку, був у зоні ООС.
Військовослужбовець на позивний “Гуцул», командир бойової машини БМ-21 “Град”. Фото: Суспільне Запоріжжя"Нас поміняли з 17-го на 18-те, ми приїхали 18-го числа в ППД. Приїхали, пару днів дома, до мене дзвонить командир взводу і каже: “Війна”. От просто він сказав одне слово. Я довго не думаючи. В мене тривожна валіза завжди зібрана, я за тривожну валізу і в частину".
Бойова машина БМ-21 “Град” допомагає українським військовим виконувати завдання у складних умовах, вона потребує, каже Гуцул, особливо догляду.
Бойова машина БМ-21 “Град”, яку використовують бійці НГУ «Червона калина» на Запорізькому напрямку. Фото: Суспільне Запоріжжя"За машиною дбаємо і вона їздить. Вона має велику прохідність. Просто любити техніку треба. В мене механік водій її любить. Вона йому, як друга жінка, чесно скажу. Він її холить, лелеїть, гладить. Отак кожен ранок прийде погладить, заведе, прогріє, поговорить з нею".
Фото: особистий архів військовослужбовців «Самої установки вони (прим. росіяни) бояться. Звісно вона не тільки в нас є, вона й в інших бригадах є. Але це грізна зброя. Яка знищує противника на площі. Це не.. Ствольна артилерія б’є в ціль, ми накриваємо площею». Військовослужбовець на позивний «Гуцул»
При цьому у своїй роботі каже військовослужбовець на позивний "Гуцул" треба бути достатньо швидким:
"Нам головне, щоб було влучно, вміло і швидко відпрацьована робота. Чому швидко? Бо теж може “прилетіти” у відповідь. Я в своєму розрахунку впевнений на 100%".