Як металургія закарбувалась на мапі Запоріжжя
Металургія нерозривно пов’язана з нашим містом. Її відлуння звучить не лише у гудках заводів, а й у назвах вулиць: Абразивна, Індустріальна, Сталеварів, Заводська, Зарічна, Вогнетривна, Перша ливарна, Шамотна, провулки Коксовий і Ковальський…
Ці топоніми знайомі не лише тим, хто працює на виробництві — вони давно стали частиною міського ландшафту.
Особливе місце займає проспект Металургів — своєрідний міст між життям міста й серцем промисловості. Саме тут зібрані символи, що нагадують про вагу цієї професії: Стела металургів, Пам’ятник Сталеварові та найвідомішому з них – Саші Савченко, будинки, сквери…
Пропонуємо вам прогулятися найметалургійнішою місциною разом з нами – дивіться світлини та дізнавайтеся більше про рідне місто.
Стела металургів Запоріжжя
Сталевий шпиль висотою 8 метрів оздоблений металевими заплатками-зразками металу, який виготовляють на запорізьких металургійних підприємствах: сталь, чавун, алюміній, титан.
Така інсталяція символізує застиглу в металі важку працю сотень тисяч працівників металургійної промисловості нашого рідного міста.
Пам’ятник Миколі Рибнікову
Актор, який зіграв роль сталевара Саші Савченка у фільмі «Весна на Зарічній вулиці» сидить на лавочці, а поряд з ним знаходиться стилізований під 50-ті роки гучномовець, який відтворює мелодію з пісні «Коли весна прийде — не знаю».
На відкритті пам’ятника у 2013 році був присутній Григорій Пометун – запоріжсталівський сталевар, який став прототипом головного героя стрічки та навчав актора азам металургійної професії.
Пам’ятник металургам
Пам’ятник авторства запорізьких скульпторів Івана та Надії Носенко був встановлений до 30-річчя Запоріжсталі, у листопаді 1963 року. У бетоні втілена фігура металурга, що прикриває очі від яскравого полум’я печі.
За спиною металурга розпочинається промислова зона – серце індустріального Запоріжжя.
Башта Козлінера
Одна з визначних пам’яток соцмістечка, будинок-башта, збудована за проєктом архітектора Козлінера в 1949 році. Будівля в дев’ять поверхів була побудовано на замовлення Запорізького коксохімічного заводу та є однією з мальовничих візитівок нашого міста. У 2023 році Башту Козлінера декомунізували – замість радянської зірки башту вінчає український тризуб.
Парк Металургів імені Віталія Сацького
Парк, що височіє над Дніпром біля ДніпроГЕСу має багату історію та свого часу був чи не головним місцем відпочинку для запоріжців. Бо кожне свято, фестиваль чи концерт, як то «Khortytsia Freedom» та «Zaporizhzhia Jazzy», проходили саме тут. Зараз у парку розташовано Дерево пам’яті – меморіальна інсталяція, яка вшановує подвиг полеглих захисників України заради вільного життя.
Круглий будинок
Кільцеподібний будинок є унікальною архітектурною пам’яткою Соцміста, збудованою у стилі монументалізму, що був характерним для радянської архітектури першої половини XX століття. Він з’явився як житловий комплекс Запоріжсталі та був зведений в 1933-1937 роках.
Будинок має 14 наскрізних під’їздів та є частиною кварталу Соцміста. За однією з конспірологічних теорій форма будинку, що схожа на літеру «С», мала б у перспективі складати слово «сталін». А нам він більше нагадує смайлик
Запорізька обласна філармонія
Будівлю філармонії було збудовано за проектом архітектора Г. Вегмана як «Палац металургів» на кошти Запоріжсталі в 1951-1953 рр. Після закінчення будівництва палац був переданий місту.
Сьогодні в будівлі три зали, а великий концертний зал на 770 місць вважається одним з кращих в Європі за рівнем акустики і святковості архітектури.
Історія Запоріжжя – багата та різноманітна, є в ній і розділ, присвячений становленню української металургії. А металурги — невід’ємна частина незламного духу нашого міста.
Раніше ми розповідали, які популярні міфи існують про Запоріжжя, і розвінчували їх.
Фото Вячеслава Лавринця