Окупанти будують оборонні споруди на курганах та грабують національні заповідники на тимчасово окупованих територіях Запорізької області
Армія РФ звела окопи на курганах у Василівському районі Запорізької області, що призвело до значного руйнування археологічної пам’ятки «Могила Лисовська». Про це повідомляє Суспільне Запоріжжя.
Про те, як окупанти нищать історичну спадщину Запорізької області, розповів журналістам археолог Олег Тубольцев.
Читайте також: Найцікавіше — в мікроскопі: запорізькі археологи знайшли рідкісний артефакт (фото)
«Могила Лисовська» — це група давніх курганів, розташованих на тимчасово окупованій території Василівського району. Декілька тисяч років тому на цій землі люди ховали своїх померлих разом з цінними речами, які нині приховані під шаром ґрунту. Ця археологічна пам’ятка є унікальною для регіону.
«В кожному такому кургані може бути і 50 поховань, може бути більше, менше. Але вони там на всіх шарах. Тому в цілому, як пам’ятки історії та археології – для нас вони просто унікальні»,— розповів Олег Тубольцев.
Олег Тубольцев зазначив, що внаслідок будівництва так званої «лінії Суровікіна» — російської оборонної лінії з окопів та бліндажів — пошкоджено археологічну пам’ятку «Могила Лисовська».
«Зараз там траншеї, окопи, бліндажі. Ми це фіксуємо, але в цілому стан жахливий. Якщо це окоп чи траншея по верху, то, звісно, частина кургану просто повністю руйнується. І таких випадків більшість. Якщо там облаштували дорогу або була пожежа — руйнується верхній шар ґрунту. А це шкодить вже природі, адже там чимало унікальних рослин», — розповів Олег Тубольцев.
Однак, зафіксувати точні руйнування унікальної археологічної пам’ятки неможливо. Зі супутникових знімків видно лише масштабні пошкодження.
«Біда в тому, що супутникові знімки дозволяють бачити тільки великі такі пошкодження. До початку війни курганна група Могила Лисовська задернована. Три кургани: п’ятиметровий, триметровий і триметровий. А це зараз: окопи, бліндаж викопаний, окопи, окопи…», — пояснив археолог.
Ще одне пошкодження іншого історичного комплексу відбулося під час окупації — росіяни розграбували історичну пам’ятку «Кам’яна Могила».
«Поєднали Кам’яну могилу як заповідник національний з кримською структурою, національний заповідник Херсонесу. Всю, я так розумію, експозицію, вивезли у Севастополь. І ми знаємо, хто вивозив, ми знаємо, хто приймав. Ми бачимо ці експонати на їх виставках, ми їх фіксуємо. Зараз вони на території Кам’яної могили побудували з дерева дорогу таку», — зазначив археолог.
Наразі українські фахівці створюють спеціальний реєстр, в якому фіксуватимуть заподіяні окупантами пошкодження українських пам’яток.
Раніше ми писали, що запоріжець знайшов у Дніпрі біля Хортиці цікавий артефакт. Запоріжець Олександр Шкаліков знайшов у Дніпрі біля Хортиці та організував підйом колеса, яке вірогідно використовувалось під час будівництва греблі Дніпрогесу для опор лінії електропередач (знамениті «Три щогли»). Новий артефакт, що перебував під водою, він передав Національному заповіднику «Хортиця».