«Сонечко” міняє локацію: запорізький будинок дитини переїжджає в інший регіон

"Сонечко” міняє локацію: запорізький будинок дитини переїжджає в інший регіон

Будинок дитини “Сонечко”, який евакуювали на захід України в березні 2022 року, переміщається з Львівської в Рівненську область

А в рідному Запоріжжі розпочалася процедура припинення комунальної установи «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» Запорізької обласної ради.

Згідно розпорядження голови Запорізької ОДА Івана Федорова, її приєднують до КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» Запорізької обласної ради.

Тобто продовжується процес укрупнення цього обласного закладу охорони здоров’я — у минулому році у рамках реформування до обласної дитячої лікарні приєднали обласний перинатальний центр і обласний медичний центр репродукції людини

У розпоряджені зазначається, що таке рішення прийнято, зокрема, у відповідь на лист керівництва обласної дитячої лікарні від 04.11.2024 № 1658/01-15, з «метою забезпечення належного підвищення ефективності використання бюджетних коштів і кадрового потенціалу Запорізької області».

Читайте також: Мілітаризують молодь — на ТОТ Запорізької області окупанти вчать вбивати

КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР визнано правонаступником майна та усіх прав і обов’язків КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР

Організаційними питаннями займеться комісія з припинення будинку дитини «Сонечко». А директора обласної дитячої лікарні Ірину Кулєш зобов’язано провести інвентаризацію майна і надати пропозиції щодо подальшого його ефективного використання.

Розпорядженням від 20 грудня 2024 року заступниця головного лікаря з медичної частини Лілія Філіпська з моменту призначення комісії увільнена від тимчасового виконання покладених на неї обов’язків головного лікаря КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР.

«Сонечко» – єдиний в Запорізькій області медичний заклад для дітей, позбавлених батьківського піклування. Малюкам з особливими потребами надається кваліфікована соціально-медична допомога та реабілітація. До війни заклад був найбільшим будинком дитини в Україні.

Що буде з дітьми, яких вилучили із родини чи покинули у пологовому після припинення діяльності будинку дитини «Сонечко»?

Як пояснила представникам запорізьких ЗМІ директорка департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА Вікторія Клименко, до обласної дитячої лікарні «приєднується не лише майно будинку дитини, а й функція». Тож, поки оформлюватимуть документи на дитину,‍ яка позбавлена батьківського піклування, вона перебуватиме у п’ятій міській або обласній дитячих лікарнях.

Але таких дітей мають вивозити протягом семи днів за межі Запорізької області.

Це не завжди вдається. По-перше, на неї треба оформити всі документи, зокрема статуси. По-друге, треба визначити, куди везти дитину. До вирішення цих питань діти знаходитимуться в установах охорони здоров’я”, — зазначила Вікторія Іванівна.

Сьогодні 109 вихованців будинку дитини, за інформацією посадовиці, знаходяться в аналогічних закладах у інших регіонах України. “З ними вахтовим методом працюють 40 запорізьких працівників закладу, — повідомила директорка департаменту.

Наразі є питання з працевлаштуванням 211 співробітників «Сонечка». Вікторія Клименко розповіла, що буде з медперсоналом.

Усі 100-відсотково будуть працевлаштовані. Більшість зараз знаходиться у простої. Звичайно, одна справа працювати в релокованому закладі, інша — просто отримувати 2/3 зарплати. Не може держава витрачати кошти просто так.

Місць у наших закладах охорони здоров’я вистачає для медсестер, є вакансії і для лікарів. Спеціалістів не вистачає в обласних клінічній та інфекційній лікарнях, у лікарні екстренної медичної допомоги завжди потрібний середній медперсонал”, — розповіла Вікторія Клименко.

Читайте також: Традиції, що єднають — запорізькі діти підготували неймовірну програму

Зазначу, що згідно типового Положення у будинку дитини діти повинні знаходитися до 3-річного віку. З чотирьох років, якщо вони не влаштовані в сімейні форми виховання, малюків треба оформлювати в дошкільну групу закладу освіти, старших — в шкільний заклад.

Але понад 10 років тому депутати обласної ради проголосували за те, щоб у “Сонечку” утримували дітей до 6 років і 11 місяців.

Особливо це важливо у випадку родинних груп — тобто, коли з однієї родини вилучені брати і сестри різного віку.

До речі, у “Сонечку” була група, в яку поміщали на певний строк новонароджених, від яких матері не хотіли відмовлятися, але й не могли їх утримувати в силу складних життєвих обставин. Мами могли навідувати своїх малюків, гратися з ними, а коли вирішували свої життєві проблеми — то й забирати із “Сонечка”.

Евакуювали в три етапи

Начальник Служби у справах дітей Запорізької ОДА Антоніна Матвєєва на початку повномасштабного вторгнення рф особисто займалася питаннями евакуації будинку дитини “Сонечко” (і обласних центрів соціально-психологічної реабілітації дітей також). Та і протягом усього часу вона на зв’язку з усіма керівниками.

Перша евакуація відбулася 17 березня 2022 року (евакуаційним потягом поїхали 100 дітей, яких супроводжували  19 співробітників дитячого будинку. — Ред.). У три етапи ми вивезли 175 дітей, будинок дитини “Сонечко” розмістили в Журавно на Львівщині.

Тут, у Запоріжжі, змоги приймати дітей не було, але були діти, від яких жінки відмовилися в пологовому будинку — саме ця категорія зазвичай потрапляє в “Сонечко”, були діти до шести років, яких з різних причин вилучили з сім’ї, були діти, які ставали сиротами.

Тому протягом двох з половиною років ми перевезли на Львівщину ще близько ста дітей. Всього із Запоріжжя за цей час евакуйована 281 дитина, у тому числі і діти з окупованих територій.

Адже “Сонечко” — єдиний заклад обласного підпорядкування, куди за рішенням органу опіки (піклування) влаштовували дітей з усієї області, зокрема, на час відібрання з сімей — до прийняття рішення суду”, — розповіла Антоніна Іванівна.

Багато, за її словами, не мали статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, оскільки матеріали залишилися в судах на тимчасово окупованій території.

Через 1,5 року Кабмін прийняв постанову про можливість надання статусу таким дітям на період дії воєнного стану. Це давало можливість влаштовувати їх в сімейні форми виховання — дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї тощо.

Якщо батьки, не позбавлені батьківських прав, виривалися з окупованої території, вони мали право забрати своїх дітей. Для цього не потрібно було приймати нові рішення, бо батьки перебували у своїх правах. І такі випадки возз’єднання батьків і дітей були.

Після прийняття постанови Кабміну, статус отримали 154 дитини. Вони отримали можливість виховуватися в сімейних формах до кінця воєнного стану.

З початку повномасштабної війни “Сонечко” покинули 177 вихованців. Зокрема, 125 дітей усиновили, 23 повернули біологічним батькам, які приїхали з окупованих територій або влаштували свій побут, покращили моральний стан і орган опіки прийняв рішення про повернення дитини або дітей”, — зазначає Антоніна Матвєєва.

Служба у справах дітей Запорізької ОДА встановила тісні контакти з міжнародною організацією “Партнерство кожній дитині”. Запорізьке “Сонечко” взяли у проєкт для соціалізації дітей, вивчення їхніх проблем, створення індивідуальної картки потреб.

Читайте також: Тепло та затишок — у Запоріжжі для ветеранів та їхніх родин влаштували сімейний кінопоказ

Ця міжнародна організація об’єднала зусилля Львівської і Запорізької облдержадміністрацій, Журавницької громади, Стрийської РДА, були залучені міністерство охорони здоров’я і міністерство освіти і науки.

Були укладені договори про відвідування вихованцями будинку дитини місцевого дитсадочка та школи.

Особлива увага приділяється родинним групам: є і 5, і 6 дітей, вилученних з однієї сім’ї. Законом передбачено, і таке завдання стоїть перед службами у справах дітей — не розлучати дітей з однії родини. Тобто треба знаходити дитячі будинки сімейного типу, які згодяться їх взяти.

А ситуації бувають різні. У нас були випадки, що діти до 3-х років знаходилися у “Сонечку”, а старші — в центрах соціально-психологічної реабілітації, які всі ще у березні 2022 були евакуйовані за кордон.

Наприклад, у Оріхівському центрі, який ми повернули в Україну з Польщі влітку минулого року, знаходилося двоє дітей, а одна дитина — в “Сонечку”. Як тільки центр повернувся, знайшли дитячий будинок сімейного типу, який переїхав із Запорізької у Волинську область, і об’єднали сім’ю. Влаштували в сімейну форму виховання і дітей з Бердянська, які перебували у будинку дитини і притулку”, — розповіла начальник Служби у справах дітей ЗОДА.

Зараз додалося ще більше клопоту — будинок дитини “Сонечко” міняє локацію. У зв’язку з тим, що у Журавно він розташовувався у закладі соціального захисту, а будинок дитини є закладом охорони здоров’я, тобто іншої структури.

Вирішено питання про його переміщення в іншу область — Рівненську. Треба вирішити питання про подальшу долю 51 дитини. Як розповіла Антонівна Іванівна, це з тих ста дітей, яких довозили в будинок дитини вже на Львівщину.

Причому, в “Сонечку” залишаються дітки згідно типового Положення — до трьох років. Чотирьохрічок і старше треба влаштовувати в дошкільні групи закладів освіти, тих, кому 6+ — в заклади освіти для навчання, з вадами здоров’я — в заклади соцзахисту.

Навіщо під час війни зривати “Сонечко” з його маленькими вихованцями з місця — питання риторичне. Про повернення будинку дитину у Запоріжжя мова наразі не йде.

Раніше ми писали, що у філармонії дітям подарували яскраве новорічне шоу.

Джерело

Новости Запорожья