ПФУ замінює соцзахист
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2025 року № 695 Пенсійному фонду України передаються функції щодо послуг, які раніше надавалися органами соціального захисту населення.
Відтак Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 1 липня 2025 року призначатиме та виплачуватиме такі види допомоги:
— державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
— державна соціальна допомога на догляд;
— державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
— допомога на поховання особам, які одержували державну соціальну допомогу та не мали права на пенсію, особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю та інші (всього 41 вид допомог)
Ті люди, що раніше одержували зазначені виплати, не відчують ніяких змін: якщо особа має право на державну соціальну допомогу — виплата здійснюватиметься в установленому порядку.
У подальшому для їх оформлення з’явиться більше можливостей, адже зросте кількість способів подання документів.
Звертатися по допомогу можна буде у наступний спосіб:
• через центр надання адміністративних послуг;
• через уповноважену особу виконавчого органу місцевої ради;
• особисто – до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України,незалежно від місця реєстрації;
• поштою – на адресу відповідного органу Пенсійного фонду України;
• а з 1 вересня 2025 року ще й онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua) та мобільний застосунок «Пенсійний фонд».
Читайте також: Грантова програма «Варто РОБИти СВОЄ 2.0» — як запорізькі ветерани можуть доєднатися
Базова соціальна допомога
Окрім прийняття нових функцій у поточному році Уряд запропонував українцям нові соціальні гарантії, які вже виконуються. З
окрема з 1 липня стартувала велика соціальна реформа — експериментальний проєкт із надання базової соціальної допомоги (БСД) на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2025 № 371 для підтримки сімей із низькими доходами.
Ініціатива покликана уніфікувати кілька видів виплат в одну та зробити процес її отримання простішим та прозорішим, тобто сім’ї з низьким рівнем доходів зможуть замість кількох видів допомоги оформити та одержувати єдину базову соцдопомогу.
Право на отримання базової соціальної допомоги мають громадяни, які на дату звернення є отримувачами:
— державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
— допомоги на дітей одиноким матерям;
— допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.
— тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
З 01.10.2025 отримувати БСД можуть також громадяни, які не мають права на пенсію і отримують державну соціальну допомогу, та люди з інвалідністю.
Особи, які включаються до складу сім’ї:
— чоловік, дружина;
— неповнолітні діти та тимчасово влаштовані в сім’ю діти, які залишилися без батьківського піклування віком до 18 років;
— повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема в період між завершенням здобуття певного рівня освіти та зарахуванням для здобуття іншого рівня освіти за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) і не мають власних сімей, — до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років незалежно від їх фактичного та/або задекларованого/ зареєстрованого місця проживання;
— неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I і II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками;
— непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом із ними;
— жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
— особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
— діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення 23 років, незалежно від їх фактичного та /або задекларованого/ зареєстрованого місця проживання.
Права члена сім’ї має також одинока особа.
БСД, призначена на сім’ю, буде надходити тому, хто звернувся за призначенням (уповноважений представник сім’ї).
Як звернутись за призначенням БСД?
Уповноважений представник сім’ї має подати в електронній формі (через мобільний додаток Порталу Дія), або у паперовій — безпосередньо до органів Пенсійного фонду України:
— спершу заяву про намір отримувати цю допомогу;
— додатково заяву про призначення допомоги.
Під час формування заяви про намір засобами мобільного додатка Порталу Дія отримується згода на обробку персональних даних кожного повнолітнього члена сім’ї, на якого розраховується базова соціальна допомога.
Згода підтверджується шляхом накладення “Дія. Підпис” (“Дія ID”) або КЕП, або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та відображається в заяві про намір під час її формування.
Розмір базової соціальної допомоги залежить від так званої базової величини, яка визначає мінімально необхідний дохід на одну людину в родині.
Допомога розраховується індивідуально: це різниця між сумарною базовою величиною для всіх членів сім’ї та фактичним середньомісячним сукупним доходом родини.
Базова величина становить 4500 грн.
100 % базової величини (тобто 4500 грн), нараховується:
— на першого члена сім’ї;
— на кожну дитину до 18 років;
— на осіб з інвалідністю І або II групи.
70 % від базової величини отримує кожен наступний член сім’ї.
Розмір допомоги залежить від складу родини та її доходів.
Можна обрати: продовжувати отримання поточних видів допомог чи перейти на базову соціальну допомогу.
Якщо заяву про намір отримувати БСД буде подано в електронній формі і виявиться, що в державних електронних інформаційних ресурсах відсутні необхідні відомості про членів сім’ї, вони неповні чи недостовірні — уповноваженому представнику сім’ї буде надіслано повідомлення від Пенсійного фонду України про те, які документи необхідно подати.
Одноразова допомога «Пакунок школяра»
Ще одним із нових видів допомог став “Пакунок школяра” — для підтримки сімей з дітьми, які вперше йдуть до школи. Зазначена виплата допоможе зменшити фінансове навантаження на родину в період значних витрат — перед початком навчального року.
Допомога в розмірі 5000 гривень на кожного першокласника, який навчатиметься в офлайн-форматі, дає змогу придбати деякі необхідні для дитини речі. Виплата перераховується одному з батьків.
Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2025 року № 809 «Деякі питання надання одноразової грошової допомоги учням перших класів «Пакунок школяра», починаючи з 15 липня 2025 року, Пенсійний фонд України отримуватиме від Міністерства освіти і науки України списки учнів перших класів та їх батьків / законних представників.
Після перевірки даних отримувачів буде поінформовано через мобільний застосунок «Дія» про можливість надання їм одноразової грошової допомоги.
Виплата перераховується отримувачу в безготівковій формі на спеціальний рахунок, відкритий в одному з уповноважених банків, виключно для придбання учню шкільного приладдя, одягу та взуття у суб’єктів господарювання, сферою діяльності яких є торгівля шкільними товарами, дитячим одягом та взуттям.
Громадянам, які раніше отримували виплати в межах державних програм соціальної підтримки («єПідтримка», Національний кешбек «Зроблено в Україні», «Зимова підтримка», «Пакунок малюка»), відкривати спеціальний рахунок з метою отримання цих коштів не потрібно.
Проте, якщо немає активного спеціального рахунку, необхідно звернутися до одного з уповноважених банків.
Раніше ми писали, що потрібно знати запоріжцям про пенсійні виплати для військовослужбовців. Військовослужбовці, які мають статус особи з інвалідністю, мають право на продовження пенсійних виплат незалежно від проходження повторного огляду, якщо вони перебувають на службі.