Що у Запоріжжі з’явилось на місці легендарного кафе «Маленький Париж» — фото

Що у Запоріжжі з'явилось на місці легендарного кафе "Маленький Париж" - фото

Усі дороги запорізької молоді 80-90 років вели у «Маленький Париж» — згадуємо історію легендарного кафе

Колись на першому поверсі справа у будинку № 151 проспекту Соборного розміщувалось кафе «Маленький Париж». Його знала богемна публіка навіть далеко за межами Запоріжжя. Навіть тепер дехто з інших міст і далеких країн цікавиться,  що тепер на місці «Парижа».

Читайте також: Ювілей «Бабурки» — відомі люди згадали про улюблені місця в наймолодшому районі Запоріжжя

В 1950-ті роки, коли у Запоріжжі знімали фільм «Весна на Зарічні вулиці», у кафе на цьому місті відпочивав виконавець головної ролі Микола Рибніков. Про це мені розповідав його запорізький друг, який вчив актора бути металургом для фільму, відомий сталевар комбінату «Запоріжсталь» Григорій Пометун. Втім, як називався заклад у 1950-ті вже нікого спитати.

Одна з колишніх постійних відвідувачок культової кав’ярні, відома екскурсовод і волонтерка Валентина Вінніченко згадувала, що офіційно заклад називався «Кафе «Морозиво». Але контингент, що відвідував заклад, визначив інше ім’я.

«Кафе відкрилось десь у 1972-му, в самому центрі міста. І звідусіль сюди сходилась і з’їжджалась вся міська богема. А богема — це ж «як в Парижі!». Тільки в нас він маленьким був. Отак народна назва і закріпилась за ним, «Маленький Париж», — згадує Валентина Вініченко.

Читайте також: 51 рік тому у Запоріжжі відкрився крутий ресторан — називався на честь міста-побратима

Тут варили каву на піску, робили «подвійну» з кавомашини (однієї з перших у місті), подавали з лікером кілька видів морозива, тістечок та тортів.

Але головне — богемна атмосфера. Валентина Вініченко пам’ятає, як на паркані вздовж проспекту сиділи журналісти і письменники, на сходах перед входом в кафе — викладачі медуніверситету, неподалік стояли художники і артисти, а ще десь поруч «засідали» гравці в карти.

«Усі дороги запорізької молоді 80-90 років вели у «Париж» – велике кафе у центрі міста. З усіх навчальних та громадських закладів, темних підворіть та творчих майстерень, контор сюди текла повноводна строката річка охочих випити кави за 15 копійок, потусуватись серед богеми та зустрітися приятелями. Кафе було місцем зустрічі, міських пліток і стартом дружніх пиятик…

«Паризька» публіка була парадоксальним конгломератом творчих осіб, картярів і студентів. Люмпен сюди не ходив, заводчани бухали в забігайлівках типу «Стопки». Ах, що за яскраві особи тут фланували!«, — згадує у романі «Пригоди авантюристів» тодішня відвідувачка, відома запорізька журналістка Наталії Кузьменко.

В якийсь момент заклад отримав-таки вивіску «Маленький Париж». Кафе не стало у 2000-ні.

Останнім часом там знаходився магазин елітного алкоголю і банк. Поки ворог не розбив вщент частину цього будинку ракетою, це сталось 6 жовтня 2022 року. На жаль, загиблих під час обстрілу людей не повергнеш і це є найбільшою втратою. Тепер в історії цього місця є, на жаль, і такі сумні спогади.

Читайте також: Незламні вікна — як виглядає кафе, що постраждало під час першого обстрілу Запоріжжя КАБами (фото)

Будинок нині відновили. На місці легендарного «Маленького Парижа» тепер буде пекарня і піцерія — нещодавно з’явилась відповідна вивіска.

Ми також писали  історію створення собору, який постраждав від ворожого обстрілу Запоріжжя.

Фото з відкритих джерел, автора

Джерело

Новости Запорожья