Наскільки безпечний секс під час вагітності? Це питання хвилює багатьох, а відповідь буває так складно знайти, що деякі пари відмовляються від сексу під час вагітності «про всяк випадок». Чи правильно це та які ризики для вагітності становить секс? Що можна зберегти у відносинах пари, а від чого краще відмовитись до народження дитини?
Чи допустимі сексуальні стосунки під час вагітності?
Кожен акушер-гінеколог регулярно стикається з цим питанням, і відповідь завжди однозначна: допустимі й навіть бажані, якщо обидва партнери цього хочуть. Є дуже обмежена кількість протипоказань і всі вони стосуються загрози переривання вагітності. Наприклад, істміко-цервікальна недостатність. Але про такі стани знає як вагітна, так і її акушер-гінеколог, і він завжди попереджає про ризики. Якщо ніяких попереджень з боку лікаря немає, вагітність розвивається нормально й не знаходиться під загрозою, то й протипоказання для заняття сексом відсутні.
Чому сексуальні стосунки під час вагітності є безпечними?
Припущення про можливу небезпеку сексу під час вагітності ґрунтуються на уявленні, що статевий член може проникнути в матку та якимось чином нашкодити плоду, а якщо не проникнути всередину, то штовхати матку й турбувати плід. Насправді статевий член у матку проникнути не може жодним чином. Вхід у матку надійно закритий шийкою. Проникнути з піхви в матку можуть лише сперматозоїди через вузький цервікальний канал і лише у певні дні циклу, бо канал не просто вузький, він закритий міцною слизовою пробкою, яка захищає порожнину матки та плід від можливої інфекції.
Щодо поштовхів, то плід всередині матки перебуває в амніотичному мішку. Усередині амніотичного мішка знаходиться рідина, амніотичні води, у яких плаває плід. Води створюють йому внутрішнє середовище, а також є амортизатором. Амніотична рідина згладжує будь-які поштовхи, незалежно від того, чи є вони фрикціями, чи звичайною ходьбою або іншими рухами.
Коли сексуальні стосунки під час вагітності небажані?
Секс небажаний лише тоді, коли жінка не надто добре почувається і не бажає сексу. Такий стан мають деякі жінки під час першого триместру вагітності. Гормональна перебудова, а саме дія прогестерону, може спричиняти нудоту, болючість грудей, гіперчутливість до запахів та емоційну лабільність. Навряд чи у такому стані жінка буде сексуально активною. Найправильніша тактика її партнера — очікування. Поступово гормональний фон стабілізується і статевий потяг повертається, а нерідко навіть стає сильнішим, ніж до вагітності.
Що може створювати ризики?
З середини другого триместру починає збільшуватися живіт, а у третьому триместрі він вже досить великий. Коли жінка лежить на спині велика матка може стискати нижню порожню вену, внаслідок чого виникають різка слабкість, порушення дихання, тахікардія, падає кров’яний тиск і навіть може настати непритомність. Це називається синдромом нижньої порожнистої вени. Все, що потрібно, щоб його уникнути, — не лежати на спині. Таким чином, на пізньому терміні вагітності небажано вибирати позу, коли жінка лежить на спині, й це єдине обмеження.
Зрозуміло, зберігається потреба гігієни статевого життя. Вагітність не захищає жінку від зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, тому говорячи про безпечний секс, лікарі мають на увазі секс з єдиним постійним та надійним партнером.
Наскільки корисні сексуальні стосунки під час вагітності?
Якщо сексуальні стосунки приносять позитивні емоції обом партнерам, вони дуже корисні. Вони зберігають сприятливий клімат у родині, підтримують близькість партнерів. Все те, що позитивно впливає на стан вагітної жінки, сприятливо впливає і на плід. Він не відчуває статевого акту, але безперечно, відчуває гарний настрій мами, а це додає йому комфорту.
Автор: Кондратюк Оксана В’ячеславівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83