Online трансляция

Змінити не можна залишати: які реформи намагаються впровадити у медичній освіті та чому студенти проти

18 ноября 2019

Львів, Суми, Київ, Тернопіль, Івано-Франківськ, Харків, Дніпро та Запоріжжя. Українські студенти-медики масово влаштовують мітинги.

Двічі за останні два тижні збирався мітинг і під стінами Запорізької обласної ради. Серед присутніх — більше сотні студентів-медиків. Протестують проти реформи медосвіти. З 2020 року мають запрацювати анонсовані Міністерством охорони здоров’я зміни у підготовці майбутніх медиків. Що ж пропонують українським студентам? У першу чергу, для них зменшується вибір спеціальностей, за якими відбуватиметься набір до інтернатури. Раніше пропонувалося 34 напрями, а тепер кількість може скоротитися до 13. За словами студентів, тепер омріяну професію отримати складно, якщо вона не потрапила до цього переліку.

Вужча спеціалізація передбачатиме й подальше навчання. Наприклад, щоб опанувати професію нейрохірурга, потрібно буде пройти інтернатуру за спеціальністю «Хірургія», а після — резидентуру за спеціальністю «Нейрохірургія». Впровадження так званої резидентури передбачено українським законодавством, але на практиці — відсутнє. Це етап підготовки лікаря-спеціаліста за певними напрямками. Нині тривалість навчання в інтернатурі, залежно від спеціальності, триває від 1 до 3 років, з наступного року цей термін може становити 3 роки для всіх спеціальностей, крім загальної стоматології, тут один рік. У різних країнах проходження резидентури триває від трьох до п’яти років.

Найбільш суперечливим моментом, на думку студентів, є впровадження автоматизованого електронного розподілу. Нині бюджетники користуються системою розподілу або обирають заклад самостійно, контрактники лише власними силами можуть обрати та домовитися з медичним закладом. Електронний розподіл враховуватиме лише реальні знання, підтверджені іспитом. Правила стануть єдиними для всіх, але далеко не кожен зможе взагалі вступить хоч кудись. Саме ж тестування теж зміниться. Замість звичного КРОКу пропонується екзамен міжнародного зразка.

Не готові й українські лікарні. Адже до них теж будуть нові вимоги та умови для навчання інтернів.

У питанні оплати праці українські медики звикли дивитися на Європу та Америку. Втім, вимоги до медичної освіти там набагато вищі. Аби стати лікарем-професіоналом будь-якого напрямку треба навчатися не менше десяти років. В Україні ж термін навчання для лікаря становить 6-9 років, 5-6 з яких він отримує освіту у виші, а від одного до трьох витрачає на проходження інтернатури та магістратури.

У своїх нововведеннях МОЗ спирається на світову практику навчання майбутніх медиків. Самі ж студенти не проти змін, втім, лише після того, як їх будуть навчати за новою, адаптованою до американських тестів програмою, а також створять сприятливі умови у медичній галузі з гідними зарплатами та достатньою кількістю робочих місць

Автор: Телеканал TV5Главный редактор программы "Новости"
Редакция "Утро с TV5"
TV5 Технический отдел TV5