Online трансляция

Україна в огні: чому мовчать екоактивісти

9 сентября 2020

Уже тиждень палає Україна. Знову, як і навесні цього року, серед головних новин в ЗМІ — лісові пожежі, пише 24 канал.

Інформаційні звіти Державної служби з надзвичайних ситуацій нагадують нині фронтові зведення (дані на ранок 7 вересня):
-на Луганщині вогнем було в цілому охоплено понад 1200 га території, під час рятувальної операції загинув військовий;

-через пожежу вибухнув невідомий боєприпас, і були поранені 2 військових і 1 працівник ГСЧС; згоріли 13 будинків;

-в Донецькій області горіли значні території лісу і поля з сухостоєм, знищено кілька будинків;

-на Харківщині горіли понад 500 га території, повністю знищено вогнем село Гороб’ївка …
Це офіційна інформація про масштабні пожежі тільки в трьох самих пекельних регіонах.

Крім того, зафіксовані небезпечні осередки загорянь в Київській, Полтавській, Житомирській, Чернігівській та Вінницькій областях. До чого може привести розширення пожеж, якщо їх вчасно не зупинити, — ми знаємо на прикладі весняних подій. Тоді, нагадаємо, згоріли тисячі гектарів лісу в Київській і Житомирській областях, а найбільш критична ситуація склалася в Чорнобльській зоні, де вогонь ледь не дістався до ЧАЕС і складів з ядерними відходами.

А тепер — шокуюча статистика. За даними ДСНС, в першому півріччі 2020 року кількість пожеж в лісах України збільшилася в три рази в порівнянні з минулим роком. А площа, яку охопив вогонь, зросла аж в 40 разів.

І це ще не розпочався традиційний осінній «сезон печіння», коли безвідповідальні українці спалюють листя, траву і овочі, після чого, за ланцюговим принципом, виникають тисячі пожеж. «Укргідрометцентр» вже оголосив вересень «періодом надзвичайної пожежної небезпеки». Але коли і кого зупиняли такі застереження?

Вбивця поруч

Пожежі вже завдали мільярдних збитків бюджету України. Втім, ніякими грошовими показниками не можна «порахувати» вплив пожеж на навколишнє середовище і здоров’я українців. Зараз лікарі б’ють на сполох і стверджують: смог від лісових пожеж — це підступний вбивця, який провокує багато захворювань, зокрема — онкологічні.

Багаторічні дослідження показують, що продукти горіння лісу можуть впливати на розвиток раку легенів і нирок, а також на множинні мієломи. Експерт в цьому питанні — колишня керівниця МОЗ Уляна Супрун розповіла, для кого забруднене повітря небезпечний і що робити, щоб зменшити ризики такого впливу.

Хто в зоні ризику через брудне повітря

Це люди:

старшого віку;
вагітні;
діти;
з хронічними респіраторними хворобами;
з серцево-судинними захворюваннями;
з цукровим діабетом.

Що робити, щоб зменшити ризики від забрудненого повітря

Якщо ви в групі ризику, потрібно мати під рукою свої ліки і бути на зв’язку зі своїм лікарем.
Не варто виходити на вулицю без крайньої необхідності. Слідкуйте за станом повітря і дотримуйтесь рекомендацій. Закривайте вікна і двері.

Де ви, активісти?

Поки надзвичайники борються з пожежами, поліція шукає винних у підпалах, а лікарі рятують хворих, зовсім «випали з процесу» екологічні активісти — саме ті, хто повинен бути на перших ролях під час екологічних катастроф.

Вже стало сумною традицією, що в Україні відбуваються тільки платні екологічні шоу-мітинги чи акції, але коли є реальні проблеми — то все нишком. Згадаймо хоча б останні болючі теми. Чи пам’ятаєте ви, наприклад, протести проти незаконного видобутку бурштину? Або після страшних потопів в Карпатах? Може, згадаєте пікети після пожежі в Чорнобилі? Ні, їх не було. Хоча саме екологічні активісти у всьому світі виконують роль контролерів влади в питаннях охорони навколишнього середовища.

Втім, було б неправильно заявляти, що всі наші екологічні активісти пасивні. Тільки почалося посилення повноважень Президента України, як сотні таких «зелених» пішли на вибори — персонально, в списках різних партій, а також заполонили передвиборчі штаби. Експерти вже зараз попереджають, що на цих виборах тему захисту навколишнього середовища будуть дуже активно експлуатувати для підняття рейтингів. Особливо — в проблемних промислових регіонах.

Дійсно, час від часу активізуються різні екоексперти, які не мають ніякого досвіду роботи і не мають відповідної освіти, проте на все мають готові рішення, — зазначила в коментарі 24 каналу президент Professional Association of Ecologist of Ukraine Людмила Циганок.

— Саме під час виборів такі випадки стають масовими, адже деякі політики і псевдоексперти на цій темі заробляють як гроші, так і політичні дивіденди.

Як тут не згадати один з головних принципів всесвітньої екологічної організації Green Peace: ми там, де проблеми, а не там, де гроші. Для більшості українських екоактивістів цей постулат нічого не вартий.

Новини і жваве обговорення коротких відео тут: https://www.youtube.com/user/ChannelTB5
Канал «Новини Запоріжжя» в Telegram: https://t.me/tv5zp
Яскравий та красивий акаунт в Instagram: https://www.instagram.com/tv5zp
Легкий доступ до новин та коментарів у Facebook: https://www.facebook.com/channeltv5/

Автор: Телеканал TV5Главный редактор программы "Новости"
Редакция "Утро с TV5"
TV5 Технический отдел TV5