За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС). Фото: Енергоатом/Запорізька АЕС
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), повідомили, що рівень води у ставку-охолоджувачі станції знижується впродовж останніх тижнів.
Про це йдеться у в пресрелізі від 2 серпня на сайті агенції.
"Рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької атомної електростанції продовжує знижуватися. Попри те, що всі реактори залишаються в стані холодної зупинки, наявність цієї води важлива для ядерної безпеки станції", — заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Глава міжнародного агенства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі під час брифінгу у Японії, 5 липня 2023 року. AP
Експерти агенції протягом останніх тижнів спостерігали на станції постійне зниження рівня води у водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС. Водночас представники окупованого атомного об'єкта повідомили міжнародним спостерігачам наступне:
"Якщо тенденція збережеться, представники ЗАЕС підтвердили, що незабаром викачувати воду зі ставка стане складно. Підтримувати рівень ставка ускладнює спекотна літня погода", — йдеться в релізі МАГАТЕ.
У звіті також зазначено, що після підриву російськими військовими дамби Каховської ГЕС, представники станції викопали 11 колодязів, що надають приблизно 250 кубометрів води на годину для спринклерних ставків, які забезпечують охолодження реакторів атомного об'єкта:
"Ставки забезпечують достатню кількість води для охолодження всіх шести реакторних блоків у стані їх поточної холодної зупинки. Під час обстеження місця минулого тижня команда МАГАТЕ помітила, що спринклерні ставки функціонують добре, вода на номінальному рівні", — інформують в звіті агенції.
Окрім того, міжнародні спостерігачі продовжують моніторинг ремонтних робіт на майданчику станції:
- випробування аварійного дизель-генератора для системи безпеки 6 та 5 блоків не виявили жодних проблем, пов’язаних із ядерною безпекою;
- помпи та приміщення системи безпеки 5 блока перебувають у хорошому стані;
- 31 липня на електростанції 750 кВ експертами не виявлено жодних нових проблем з безпекою.
Команда МАГАТЕ продовжувала чути військову активність на різних відстанях від станції. Минулого тижня команда також кілька разів спостерігала дим удалині, який, за даними представників ЗАЕС, був спричинений пожежами.
Раніше в дослідженні британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services створеному на замовлення "Greenpeace" йшлось про те, що російські військові риють окопи навколо водойми-охолоджувача тимчасово захопленої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Станом на кінець червня 2024 року армія РФ спорудила понад кілометр траншей, які, в основному, зосереджені на північній та західній сторонах водойми.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.
- 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
- 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
- 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
- 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
- 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.
Читати ще
Читати ще МАГАТЕ вкотре не отримали доступ до однієї з частин шостого енергоблока ЗАЕС