РФ використовує територію тимчасово окупованої ЗАЕС для навчання пілотів FPV-дронів — ЦПД

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

РФ використовує територію тимчасово окупованої ЗАЕС для навчання пілотів FPV-дронів — ЦПД

Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), четвертий реактор. Alexander Ermochenko/Reuters

Росія використовує тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) як територію для навчання пілотів FPV-дронів російської армії.

Про це сьогодні, 25 вересня, повідомив керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) Андрій Коваленко.

"Росіяни використовують ЗАЕС в якості території, на якій навчають пілотів FPV. Більше того, ці пілоти тероризують Нікополь (що на Дніпропетровщині, — ред.), використовуючи українське місто з цивільними в якості полігону. Фактично для Росії ЗАЕС є прикриттям", — йдеться в повідомленні.

Раніше Суспільне повідомляло, що Генеральна конференція країн-членів МАГАТЕ ухвалила резолюцію "Ядерна безпека, захищеність та гарантії в Україні", згідно з якою військовий та інший особовий склад повинні вивести з тимчасово окупованої ЗАЕС та повернути атомний об'єкт під контроль України.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Читати ще

РФ використовує територію тимчасово окупованої ЗАЕС для навчання пілотів FPV-дронів — ЦПД

Читати ще Росія використовує приміщення окупованої Запорізької АЕС для зберігання боєприпасів — ЦНС

Новости Запорожья