Суворі перевірки, допити та анкетування
Нерідко трапляється таке, що мешканцям окупованих територій, які виїхали до України, необхідно повернутися додому. Одні — хочуть оформити нерухомість за російським законодавством, сподіваючись, що таким чином вдасться уникнути так званої націоналізації. Інші ж — просто хочуть відвідати своїх близьких людей, з якими вони не бачилися довгі місяці, а дехто й роки, або ж розв’язати інші проблеми, що накопичилися за час їхньої відсутності вдома. Однак щоб потрапити додому, треба спочатку пройти суворі перевірки, пише «РІА-Мелітополь».
Читайте також: Організовував катівні — у Бердянську підірвали авто з колаборантом (відео)
З осені 2023 року єдиним шляхом для українців, які бажають потрапити на тимчасово окуповані території, став пункт пропуску в аеропорту Шереметьєво. Там українців, які в’їжджають, змушують заповнювати анкети з безліччю неоднозначних запитань, віддавати на перевірку гаджети і проходити допит ФСБшників. І не завжди щастить пройти цю перевірку. У кращому випадку чекає відмова у в’їзді, у гіршому — депортація і заборона на в’їзд.
Нещодавно один з мелітопольців поділився своїм досвідом поїздки до рідного міста. Його спроба потрапити додому була 22 грудня минулого року – вона була невдалою, чоловік не зміг пройти фільтрацію. Крім того, що городянин виявився «небажаною особою» в рф, ще однією причиною відмови у в’їзді стала підозра на ВІЛ.
Згодом він спробував потрапити в окупований регіон ще раз 26 квітня. На паспортному контролі в Шереметьєво йому сказали почекати. Очікування зайняло близько 40 хвилин. Увесь цей час чоловік думав, що на нього чекає допит російських спецслужб і перевірка гаджетів.
Але замість цього його викликали, поклали на стіл два папери і сказали підписувати. Громадянин ознайомився з документом, де було зазначено, що, відповідно до ст. 26, 27 Федерального закону «Про порядок виїзду з Російської Федерації і в’їзду в Російську Федерацію», йому не дозволено в’їзд до Росії. Чоловік вказав, що йому не можна на підконтрольну рф територію до 15.03.2024, але, очевидно, що він помилився і заборона на в’їзд до 2044-го року. Тобто, мелітополець визнаний чужинцем у своєму рідному місті на найближчі 20 років.
«Посадили мене в камеру, в якій я маю чекати свого вильоту, з 17:00 до 02:30. Не випускали в магазин купити їжі. Я не їв зранку, а поруч ще був хлопець, який чекав свого вильоту другу добу — він благав випустити його в магазин, але його ніхто не випустив. Можна сказати, морили голодом. Принесли 20-літрову баклажку води з-під кулера, а вода вся зелена. Ну, коротше, ставлення до нас, як до тварин якихось, такі ось справи», — написав мелітополець.
Раніше ми повідомляли, що росіяни незаконно затримали та ув’язнили за проукраїнську позицію двох жителів тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області — Маргариту Харенко та Сергія Авраменка. Південний окружний військовий суд призначив їм 16 та 20 років ув’язнення за статтею 282 Кримінального кодексу рф (екстремізм та тероризм).