«Проголосуй за дитину»: запоріжці продовжують попадатись на відому схему шахрайства в інтернеті — як вберегтися

"Проголосуй за дитину": запоріжці продовжують попадатись на відому схему шахрайства в інтернеті - як вберегтися

Запоріжцям нагадали про пильність в інтернеті — як не втратити гроші в одній з популярних схем шахрайства

Про актуальні шахрайські схеми та як від них вберегтися розповіли представники управління протидії кіберзлочинам в Запорізькій області під час брифінгу в медіацентрі ОВА. Про це повідомили на сайті ЗОДА.

У цифровому просторі постійно діють шахраї, а наразі вони просто активізувались Вони намагаються заволодіти конфіденційними даними та грошима українців. Кіберполіція постійно блокує велику кількість фішингових сайтів та притягує шахраїв до кримінальної відповідальності. Однак й самі люди також мають бути обачними та розрізняти протиправні дії, що здійснюються проти них.

Читайте також: Захистіть електронну пошту від зламу — корисні поради

Одна з популярних у шахраїв схем зламу акаунтів — прохання ніби-то від знайомих проголосувати за дитину у конкурсі. А коли людина перейде за посиланням і зробить, що там попросять, її акаунт зламують та від імені володаря розсилають повідомлення з проханням проголосувати за дітей та з проханням терміново позичити грошей. Зрозуміло, що ці гроші отримають шахраї.

«Шахраї надсилають повідомлення через месенджери (телеграм, вацап, вайбер) де просять підтримати дитину в конкурсі або проголосувати за якусь дитячу команду чи групу. Подібні повідомлення можуть надходити навіть від імені знайомих, чиї акаунти було зламано», — попереджають у поліції.

Про специфіку цієї онлайн-афери розповів заступник керівника спеціалізованої групи з розкриття та розслідування корисливих злочинів, вчинених шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, майор поліції Андрій Євтушенко.

При переході за посиланням вас попрохають «авторизуватися» і проголосувати. Для цього необхідно ввести свій номер телефону й одноразовий код, який надійде в смс-повідомленні. Таким чином зловмисники отримають доступ до вашого месенджера і почнуть надсилати фішингові повідомлення вашим знайомим з проханням надіслати кошти.

І хоча ця схема існує давно, про неї неодноразово попереджали, але запоріжці продовжують «попадатись» на неї. Така історія нещодавно трапилась з моїми родичами та знайомими. Я почала отримувати у телеграмі прохання проголосувати за дитину якоїсь Марини Шевченко, за Катеринку у конкурсі малюнка. Але я то знаю, що так діють шахраї. До того ж повідомлення були написані зовсім не в стилі спілкування моїх знайомих. А з родичкою я спілкувалась не у телеграмі.

Швидко повідомила знайомих про злам їхніх акаунтів і спитала: «Мабуть, проголосували за якусь дитину?». Відповіли, що так і було. Наприклад, було прохання ніби-то від одногрупниці проголосувати у дитячому конкурсі.

Як уникнути шахрайства за схемою «Проголосуй за дитину»

— Якщо отримали повідомлення від знайомого (з проханням проголосувати або позичити гроші) не спішіть одразу виконувати прохання, зателефонуйте йому, аби переконатися, що повідомлення дійсно від нього.

— Не переходьте за посиланнями від незнайомців.

— Якщо відкрили посилання, в жодному разі не вводьте дані особистих рахунків або банківських карток.

— Взагалі не вводьте особисті дані на невідомих сайтах.

— Обов’язково налаштуйте двофакторну автентифікацію для всіх ваших акаунтів — це дієвий захід, який захищає від зламу.

— Будьте пильними та захищайте свої дані.

Про це повідомили у ГУ Нацполіції у Запорізькій області.

Куди звертатись

Якщо ви стали жертвою кіберзлочину або помітили ознаки шахрайства в інтернеті — подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua або зверніться на лінію поліції «102».

Також у Запоріжжі створений центр протидії шахрайствам ГУ Нацполіції у Запорізькій області. І кожен, хто потрапив на гачок аферистів, може напряму звернутися до фахівців центру за номером телефону 068-688-85-73 (наявні месенджери вацап, телеграм, вайбер, сигнал).

Телеграм-канал центру протидії шахрайствам: https://t.me/police_zp_news/14072

Шахраї не зупиняються

Поки писала цю публікацію, побачила, що друзі по фейсбуку, які постраждали від шахраїв, розповідають про нову схему зламу акаунтів у телеграм, за допомогою повідомлень про фейкову підписку телеграм преміум у подарунок (дивіться скін нижче). Зрозуміло, що переходити за таким посиланням не можна, інакше заламають ваш акаунт. Взагалі, порівняйте посиланням з офіційним посиланням телеграм. Можна звернутись до офіційної підтримки телеграм.

Не слід й відкривати фото у повідомленнях, особливо від невідомих людей, із текстом типу «Привіт, це ти на фото?». Відкриєте фото у форматі, наприклад apk чи exe, і «підчепите» вірус. Взагалі, перед тим, як кудись перейти та на щось натиснути, подумайте та проаналізуйте.

Ми писали, що шахраї пропонують онлайн-роботу та виманюють гроші — як вберегтися.

Джерело

Новости Запорожья