За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Комбайн працює на полі на фоні Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). AP
Представники тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) повідомили експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на атомному об'єкті, про обстріл водонасосної станції та ще однієї електропідстанції у тимчасово захопленому Енергодарі. Внаслідок атаки, за словами представників ЗАЕС, Енергодар на добу залишився без водопостачання та світла.
Про це йдеться у пресрелізі агенства від 11 липня.
"Місто Енергодар, де проживає більшість персоналу Запорізької атомної електростанції, продовжує страждати від тимчасових відключень електроенергії, нестачі води та лісових пожеж у прилеглих районах після повідомлень про військові дії в цьому районі, що доповнює численні проблеми, з якими стикається станція", — заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Експерти МАГАТЕ, які працюють на станції, зазначили, що останніми днями бачили густий дим, а також 10 липня спостерігали пожежі поблизу Енергодара, проте про причини цих подій у пресрелізі не йдеться.
Однак, у звіті зазначається, що представники окупованої Запорізької АЕС повідомили міжнародним спостерігачам наступне:
"Вчорашній (10 липня, — ред.) обстріл поблизу Енергодара зачепив водонасосну станцію та ще одну електропідстанцію, внаслідок чого жителі протягом доби залишилися без водопостачання та світла. ЗАЕС залишалася підключеною до двох зовнішніх ліній електропередач і не постраждала від цієї атаки".
За слів Рафаеля Гроссі, подібні ситуації порушують кілька "основ ядерної безпеки" під час воєнних дій:
"Спорадична втрата основних засобів для життя, таких як електрика та питна вода, впливає на персонал та сім’ї на всіх атомних електростанціях і об’єктах України, потенційно впливаючи на їх здатність виконувати свою важливу роботу з ядерної безпеки", — наголосив він.
Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ, під час Ради керівників. IAEA
Крім того, протягом більшості днів минулого тижня, фахівці МАГАТЕ чули бойові дії, включаючи вибухи та стрілянину на різній відстані від атомної станції.
У вівторок 9 липня відбулась двадцять перша ротація місії МАГАТЕ на атомному об'єкті. Також міжнародні спостерігачі продовжили регулярний обхід майданчика Запорізької АЕС в рамках моніторингу ядерної безпеки, зокрема перевірили технічне обслуговування системи безпеки на блоках №1 і №6, та ремонтні роботи в головному трансформаторі блоку №3.
До того ж експерти агенства оглянули деякі дизель-генератори на майданчику ЗАЕС, резервуари для зберігання дизпалива та перевірили рівень води у ставку-охолоджувачі станції.
Раніше міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що поблизу тимчасово окупованого міста третю добу горить лісопаркова зона. Росіяни майже не вживають заходів, щоб погасити пожежу. Їдкий дим охопив майже всю територію населеного пункту.
Читати ще
Читати ще Представники окупованої ЗАЕС повідомили МАГАТЕ про атаку безпілотників по електропідстанції в Енергодарі
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.
- 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
- 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
- 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
- 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
- 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.