Повернення на службу після дезертирства – як це можна зробити

Повернення на службу після дезертирства – як це можна зробити

Корисні поради для тих, хто хоче повернутися на службу

Наприкінці листопада 2024 року набрав чинності Закон №4087-IX, за яким надано можливість повернутися до військової служби військовослужбовцям, які перебувають в СЗЧ або які вчинили дезертирство. Як можна це зробити, роз’яснила адвокатка Дар’я Тарасенко.

Читайте також: Бронювання роботодавцем своїх працівників – які зміни очікують на запоріжців

Зазначається, що для такого повернення мають бути дотримані певні умови:

  • залишення військової частини чи місця проходження служби відбулось до 29.11.24 р. і на цій підставі військова служба була призупинена.
  • повернення можливо не до своєї і не до будь-якої військової частини! А лише до визначених центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями.
  • повернення до служби має відбутись не пізніше 1 січня 2025 року.

Як скористатись цією можливістю

Дізнатись перелік військових частин, до яких можливе повернення.

Прибути до відповідної ВЧ не пізніше 1 січня 2025 року.

Подати командиру ВЧ рапорт про продовження військової служби.

Протягом 72 годин командир ВЧ має продовжити служби чи дію контракту, поновити виплати (при цьому виплати за час відсутності виплачені не будуть). Також командування повідомить органи досудового розслідування та ВСП про повернення військовослужбовця до служби.

Важливі нюанси, на які хочемо звернути увагу військовослужбовців

«Повернення можливо лише до певних ВЧ! Судячи з усього, це ВЧ, які перебувають в найгарячіших точках. Переліку ВЧ, до яких можна повернутись, у відкритому доступі ми не знайшли. Радимо дізнаватись цю інформацію на гарячій лінії МО», — зазначила адвоктка.

Повернення можливо лише до 1 січня 2025 року.

Повернення за цією процедурою неможливо, якщо військовослужбовець «пішов в СЗЧ» після 29.11.24 р.

Повернення за цією процедурою не передбачає автоматичного закінчення кримінального провадження! Тому при поверненні за цією процедурою необхідно буде подбати про закінчення кримінального провадження за процедурою, передбаченою законом 3902-IX.

Якщо військовослужбовець повернувся до служби за цією процедурою, але порушення він вчинив не вперше, закінчення кримінального провадження неможливе

Також, просимо вас не плутати зі «схожим» законом № 11322, за яким фактично передбачено можливість звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців, які самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство.

Ключова відмінність даного закону полягає у тому, що військовослужбовець який вперше вчинив СЗЧ або дезертирство МОЖЕ бути звільненим від відповідальності (не значить безумовно звільнять) за умов, що такий військовослужбовець звертається з клопотанням до слідчого, прокурора або суду і виявити бажання продовжувати військову службу за попередньою згодою командира військової частини на продовження проходження військової служби.

Раніше ми писали, чи може ТЦК скасувати раніше надану відстрочку.

Також ми писали, що в Україні презентували посібник для звільнення з військової служби. У Києві презентували посібник «Шлях ветерана», який допоможе спростити звільнення з військової служби та адаптацію військовослужбовців до цивільного життя.

Джерело

Новости Запорожья