У Запоріжжі відбулася презентація та громадські обговорення майбутнього меморіального простору в паку Металургів
У 2024 році в Запоріжжі відкрили першу частину меморіального комплексу «Посадка. Дерево пам’яті» — простір у парку Металургів, присвячений пам’яті полеглих Захисників і Захисниць України.
Відтоді інсталяція «Дерево пам’яті» стала знаковим місцем. На 9-метровій конструкції, яка символізує дерево у посадці на лінії фронту, розмістили жетони з іменами військових, що поклали своє життя за Батьківщину.
На металевих гілках «Дерева пам’яті» замість листя розміщені трубки — на них викарбувані імена загиблих захисників та захисниць із Запорізького регіону. Кожна з них — не просто елемент інсталяції, а частина глибокого особистого ритуалу. Ритуалізація цих трубочок — музичних інструментів — відбувається за особливою процедурою: родина загиблого отримує дві однакові трубочки з викарбуваним іменем. Одну з них вони залишають вдома, як особисту пам’ять. Іншу — урочисто вішають на гілку «Дерева пам’яті» поруч із іншими. Трубочки створюють мелодійний передзвін і символізують відлуння голосів полеглих Героїв.
У такий спосіб створюється символічний зв’язок між особистим і спільним горем, між родиною і громадою, між жертвою героя і життям, яке триває завдяки йому. Таким чином, дерево стає не просто скульптурою, а частиною живого процесу меморіалізації — спільного вшанування, де кожен дзвіночок звучить як голос пам’яті.
Тепер ініціатори презентували концепцію розширення меморіалу. Обговорення відбулося в «Незламному хабі» за участі громадськості, родин загиблих Героїв, ветеранів, архітекторів, митців і активістів.
Новий меморіал: концепція і символізм
Проєкт презентували ініціатор ідеї, діючий військовий Дмитро Костюминський, який у лютому 2022 року добровільно вступив до лав ЗСУ, архітектор Артем Петренко, директор ветеранського простору «Ветеран ПРО. Запоріжжя» Михайло Пирог та директор «Гогольфесту» Максим Демський (саме в рамках цього фестивалю в Запоріжжі відкрили «Дерево пам’яті»).
Центральною ідеєю розширення стане створення алеї з фрагментів «Дерева» — символу розірваних людських життів. На гілках планується розміщення дзвіночків, які нагадуватимуть про загиблих. Гілки обплітатиме плющ, який восени змінює колір на червоний — натяк на кровопролиття і зміну часів. Ще один елемент — «зелені кола», що символізуватимуть вирви від вибухів на українській землі.
Але в новому контексті це будуть простори, в яких можна буде полежати, помедитувати, посадити живе дерево. Таким чином, травматичний образ перетворюється на щось нове — мирне і життєствердне. Усі нові об’єкти будуть безбар’єрними — з пандусами, тактильною плиткою, продуманими маршрутами. Особлива увага приділена інклюзивності для людей з інвалідністю, батьків із візочками, дітей.
«Основна ідея — об’єднати меморіальні інсталяції з парковою зоною. Це буде велика локація, що складатиметься з різних зон. Щоб люди могли прогулюватися там, з дітьми, з візочками — така собі прогулянка на 20-30 хвилин», — поділився Дмитро Костюминський.
Простір не скорботи, а життя і надії
Як наголосив Дмитро Костюминський, майбутня «Посадка» не буде простором для скорботи:
«Це місце зустрічі, спілкування, майбутнього. Ми не будуємо цвинтар. Ми створюємо символічний простір, де можна згадати і водночас побачити життя, яке продовжується», — зазначив Дмитро Костюминський.
Тут мають з’явитися дитячі та спортивні майданчики, зона для шахів і настільного тенісу. Також передбачено створення громадської вбиральні, укриття, оновлення футбольного поля та інших зон відпочинку.
Автори ідеї вважають, що цей меморіал може стати важливим елементом у внутрішньоукраїнському та міжнародному діалозі:
«Нас сприймають інакше в інших регіонах, і тим більше — за кордоном. Багато хто навіть не знає, що відбувається у Запоріжжі. Але цей простір — це також відповідь, символ того, як живе місто, яке постійно під обстрілами, яке втрачає, але бореться і пам’ятає. І коли в Запоріжжі з’явилося «Дерево пам’яті», воно стало символом. І в інших регіонах, і за кордоном знають про цю інсталяцію, і це певний інформаційний привід для того, щоб більше розказати про місто, розказати іншим регіонам, іншим людям, іншим країнам», — каже Максим Демський.
Пам’ять і дитячий сміх поруч — це не суперечність
Учасники обговорення порушили важливе питання — як поєднати меморіал із зонами активного відпочинку, зокрема дитячим майданчиком та футбольним полем.
На це питання відповів Михайло Пирог, керівник «Ветеран ПРО. Запоріжжя».
«Якщо згадати про «Азов», то першими до лав підрозділу стали футбольні фанати. Якщо дзвіночки цих хлопців знаходяться на «Дереві пам’яті», щось мені підказує, що навіть футбольне поле, яке, до того ж розташовується досить віддалено, буде тут досить доречним.
І ще одне — хлопці, дівчата, які захищали країну, віддавали життя за те, щоб наші діти бачили майбутнє. І якщо поруч з дзвіночками буде звучати дитячий сміх, це саме те, за що вони боролися. Це і є суть: ми не втрачаємо майбутнє, за яке загинули наші Герої. Це не протиріччя, а символ продовження життя».
Яна, вдова загиблого Героя, підтримала цю думку:
«Коли я гуляю тут з дитиною, і вона чує дзвіночки, то уявляє, що це її тато-янгол розмовляє з неба. Це місце дає нам відчуття зв’язку, сили і віри.
А стосовно спортивних заходів — вже давно проводяться турніри, матчі пам’яті загиблих Героїв, це поширена практика. І «Посадка» може стати якраз такою локацією, на якій будуть проходити ці пам’ятні заходи», — поділилася Яна.
Також учасників обговорення цікавило питання бетонування та живих дерев, які можуть постраждати в процесі створення меморіального простору.
«Бетонування буде проводитися по вже існуючих доріжках — тобто там, де і зараз асфальт, а не зелені зони. По центру не планується вирубувати жодного дерева. Якщо в зоні будівництва будуть старі дерева, які потрібно прибрати, замість них висадять нові. Це цивілізована практика під час будь-якого будівництва. Робляться прорахунки, і якщо потрібно видалити дерево, замість нього саджається нове, а то і два. Ми все це враховуємо», — зазначив Дмитро Костюминський.
Що буде далі?
Презентована концепція — не остаточний варіант. Запоріжці можуть долучитися до обговорення та подати свої ідеї щодо розбудови меморіального простору.
«Ми починаємо з концепту, але в результаті створимо сучасний, глибокий і функціональний простір, який стане не лише точкою пам’яті, а й частиною повсякденного життя», — зазначив архітектор Артем Петренко.
Пропозиції приймаються протягом двох тижнів на електронну адресу управління внутрішньої політики, преси та інформації міської ради: [email protected]. Також їх можна лишати через сторінки міськради в соцмережах.
Нагадаємо, що «Дерево пам’яті» з’явилося у Запоріжжі за підтримки Метінвесту. Тепер тут проходять церемонії прощання з полеглими Захисниками та Захисницями. Кожна родина може стати її частиною та встановити символічний дзвіночок з іменем найріднішої людини, якої вже немає з нами, звернувшися до Департаменту з питань ветеранської політики Запорізької міськради.