Полюють на скарби та нищать пам’ятки — на Хортиці побільшало «чорних археологів»

Полюють на скарби та нищать пам'ятки - на Хортиці побільшало "чорних археологів"

Після обміління Дніпра «чорних археологів» значно побільшало

Після підриву Каховської ГЕС у Запоріжжі, зокрема й в межах острова Хортиця, оголилася частина суші, яка раніше була під водою. Через це в заповіднику активізувалися так звані «чорні археологи», озброєні металошукачами.

Дехто з них дійсно цікавиться історією чи шукає пляжні дрібнички, однак є і ті, хто свідомо завдає шкоди культурним пам’яткам. Вони викопують артефакти, розрізають старовинні якорі прямо на березі та здають усе це на металобрухт.

Читайте також: Вперше в історії — на Хортиці створюють копію старовинного човна-довбанки за допомогою автентичних інструментів (фото)

Про це під час брифінгу розповів завідувач відділу охорони археологічних пам’яток та природи Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Кобалія.

«Ця проблема дуже поширена на території України, вона вже давня, виникла років 20 тому, і, на жаль, не має поки що вирішення. Це складне питання і справа навіть не в тому, чи можемо ми зупинити таку діяльність на території заповідника і взагалі України. Коли я починав з цим працювати, то дуже швидко встановив, що є велика кількість людей, це тисячі, можливо, навіть сотні тисяч людей, які мають металодетектори і практикують їх використання скрізь.

Більшість із них просто цікавляться пам’ятками, старовиною, але не розуміють, як з цим працювати. Зараз таких випадків дуже багато стало, тому що оголилася велика частина берегової смуги і там велика кількість металевих предметів, переважно ХХ століття. Але іноді попадаються і старі предмети, які теж, на жаль, попадають у руки таких діячів», — розповів Дмитро Кобалія.

Фахівці б’ють тривогу, оскільки такі дії призводять до втрати унікальних об’єктів, які могли б відкрити нові сторінки нашої історії.

«Вони можуть знайти щось цікаве і ніхто не має гарантії, що все це не опиниться просто десь там у їхніх гаманцях, а не буде доставлено до музею. При цьому є й люди, які цілеспрямовано руйнують пам’ятки. Вони знають історію, для них це бізнес, і вони їх руйнують на замовлення тих, хто купує ці предмети. Вони знають, де пам’ятка, вони копають, вони знають, що вони роблять, і роблять це абсолютно свідомо», — поділився Дмитро Кобалія.

У заповіднику закликають запоріжців утриматися від «розкопок», а також повідомляти, якщо ви стали їхнім свідком — негайно викликайте 102 або дзвоніть за номером 0953050324.

Раніше ми писали, що на острові Хортиця знайшли старовинні срібні монети. Цінну знахідку, 40 старовинних арабських монет, виявив на острові Хортиця співробітник заповідника Микола Свидрань під час огляду берегової лінії.

Джерело

Новости Запорожья