За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Запорізька АЕС, 6 реактор. Енергоатом
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), повідомили, що впродовж тижня спостерігали пожежі та дим на різній відстані від станції.
Про це йдеться у пресрелізі від 8 серпня на сайті агенції.
"Минулого тижня Місія підтримки та допомоги МАГАТЕ в Запоріжжі кілька разів спостерігала кілька пожеж на різних відстанях від ЗАЕС та прилеглих сіл. На вихідних експерти агенції спостерігали дим із району на північ від ЗАЕС біля вхідного каналу Запорізької теплоелектростанції", — йдеться в звіті.
Відключення ліній електропередач, які живлять Запорізьку АЕС, не відбулось, проте представники окупованого атомного об'єкта повідомили міжнародним спостерігачам наступне:
"На станції підтвердили, що пожежа виникла під повітряними кабелями Дніпровської лінії 750 кВ і резервної лінії електропередачі 1330 кВ Феросплавної — двох останніх зовнішніх ліній електропередачі, що залишилися для ЗАЕС".
Представники агенції, що перебувають на ЗАЕС, повідомили, що у неділю, 4 липня, через загрозу обстрілів персонал Запорізької ТЕС нібито не міг вийти на вулицю, щоб запустити насос, який перекачує воду каналами теплоелектростанції та забезпечує подачу води до спринклерних ставків атомного об'єкта. Згодом команда МАГАТЕ повідомила, що насос знову включили.
Попри те, що всі реактори залишаються в стані холодної зупинки, надійність зовнішнього електропостачання все ще є "серйозним ризиком для ядерної безпеки на ЗАЕС", заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі:
Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час виступу у Раді Безпеки ООН, 15.04.2024. Скриншот з Youtube/ ООН"Зовнішнє електропостачання ЗАЕС залишається вразливим, і будь-яка загроза працездатності останніх двох ліній електропередач викликає вкрай занепокоєння", — зазначив він.
Окрім того, представники агенції продовжують моніторинг ремонтних робіт на майданчику станції:
- всі чотири дизель-парогенератори введені в експлуатацію;
- у п’ятницю, 2 серпня, після завершення планового ремонту ланцюг безпеки першого енергоблока та його аварійний дизель-генератор повернули в режим очікування;
- продовжуються ремонтні роботи на системах безпеки блока №6, а також на головному трансформаторі блока №3;
- проведено технічне обслуговування одного з вимикачів автомата, який з’єднує електропідстанції 750 кВ ЗАЕС з 330 кВ Запорізької ТЕС.
Минулого тижня експерти МАГАТЕ оцінили стан кількох із 20 аварійних дизель-генераторів на майданчику, які служать останньою лінією захисту в разі зникнення зовнішнього електропостачання станції.
Під час своїх регулярних обходів об'єкта команда МАГАТЕ відвідала сховище сухого відпрацьованого ядерного палива та центральне сховище поза територією ЗАЕС.
Також на Запорізькій АЕС відбулась 22 ротація експертів МАГАТЕ. Команди агенції продовжують чути вибухи на різних відстанях від станції.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.
- 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
- 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
- 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
- 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
- 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.
Читати ще
Читати ще Рівень води у ставку-охолоджувачі окупованої Запорізької АЕС продовжує знижуватись — МАГАТЕ