Пояс половецького володаря із зображенням сирени та лева розповів про релігійні уявлення середньовічної Європи
Цінні історичні знахідки з Чингульського кургану поблизу села Заможне на Запоріжжі показали відвідувачам Національного музею історії. Серед експонатів – пояси половецького хана з унікальними прикрасами західноєвропейського виробництва.
Як зазначається, особливу увагу фахівців привертає пряжка з рельєфним зображенням сирени, хвіст якої перетворюється на рослинний орнамент, а також наконечник із зображенням лева, готового до нападу.
Читайте також: Руйнували без чорних археологів — як на Запоріжжі радянська влада стерегла столицю Скіфії
Ці артефакти було віднайдено ще 1981 року, коли Запорізька експедиція Інституту археології АН України під керівництвом Віталія Отрощенка та Юрія Рассамакіна досліджувала великий курган. Згодом він отримав назву Чингульський.
«Під насипом кургану, що згодом отримав назву Чингульський, спочив один з могутніх половецьких ханів, який загинув у битві з монгольськими загарбниками«, – повідомили дослідники.
Археологи виявили, що при похованому знаходилось кілька поясів, які, вірогідно, за життя носили на різних рівнях – один підкреслював талію, інший спускався нижче, на стегна. До нашого часу добре збереглися металеві частини та фрагменти золототканих тканин.
Серед прикрас одного з поясів були також дві краплеподібні петлі з розетками. Особливістю роботи є зміна висоти рельєфу та майже скульптурне зображення голови сирени.
Фахівці також пояснюють символізм зображень: у середньовічній європейській традиції сирени часто вважались втіленням гріховної спокуси та диявольських сил, які присипляють пильність людини. Лев же в деяких випадках був алегорією Христа, який перемагає диявола. Тож композиція, ймовірно, відображає ідею протистояння спокусі й перемоги християнської віри.
Виготовлення таких дорогоцінних виробів з високоякісними зображеннями, як зазначається, найчастіше проводилось у долинах нижнього Рейну та Маасу.
Раніше ми писали, що науковці показали унікальні золоті прикраси, знайдені у Запорізькій області
Фото кургану ілюстративне.