Боєць з Енергодара розповів про свій шлях від реакторного майстра до вибухотехніка БПЛА
Позивний Валерія — «Шум». У мирному житті він працював майстром реакторного відділення на Запорізькій атомній електростанції. А його бойовий шлях почався ще в 2014 році.
«Свій бойовий шлях розпочав у складі 55-ї артилерійської бригади “Запорізька Січ” у 2014–2015 роках. Воював на протитанковій гарматі МТ-12», — розповідає військовий.
Читайте також: «Ворог думав, що ми мертві» — боєць Запорізької бригади ТрО відверто розповів про бої під Приютним і на Куп’янщині
У перший день повномасштабної війни, 24 лютого 2022 року, він уже був у військкоматі в Енергодарі.
«Одразу поїхали на атомну станцію. Міркували, що будемо її боронити, але нацгвардія нам не зраділа. Вже під час формування 113 батальйону ТрО у Василівці я отримав гранатомет та посаду гранатометника. І боронив Запорізький напрямок до 2023 року», — згадує «Шум».
Найгарячіший період, за словами бійця, почався під час контрнаступу 2023 року:
«Воював з МК-19, трофейним АГС. Працював з самих позицій. Ці два гранатомети працювали весь час до повного завершення наступальної операції. Вистріляв усі трофейні боєприпаси до АГС-17. Побратими мені з усіх посадок зносили БК, а я відправляв їх на голови ворогу.
Сто днів у контрнаступі провів. Я вже просто в стежки не потрапляв, бо мав сильний струс мозку внаслідок декількох контузій. Декілька разів і ПТУРами накривали, і дронами. Нам щастило — одного разу ракета ПТУРа за 50 сантиметрів від машини пройшла.
На АГС боєприпаси важкі, бувало — півночі заносиш на позицію. За цей час — мінус 15 кілограмів. Уламки дрібні в ногах. Але всі бойові завдання ми виконували!», — каже боєць.
У травні 2024 року Валерій перейшов до роти ударних безпілотників як вибухотехнік. Каже, його навчали досвідчені майстри: «Укроп» та «Ганс», якого знає ще з 2014 року.
«Працював із БК, переробляв заряди ПГ, інші заряди. Така робота мені цікава. А тепер керую «матрасом» — нашим ретранслятором. Він потребує багато обладнання: антени на різних частотах, наприклад».
Щоденна робота або на ретрансляторі, або підготовка БК на дрони. Якщо дрони приходять не адаптовані до БК — робимо адаптацію. Наприклад, це «голий» дрон, а щоб спрацював боєприпас, треба зробити ініціацію. Потрібно якісь пружинки, начинку. Всю технічну роботу я роблю: прикріпляю фурнітуру, щоб БПЛА спрацював за призначенням. Близько пів години витрачаю на один дрон, а 20 дронів підготувати — це вже 10 годин».
На запитання про мотивацію Валерій відповідає однозначно:
«Моя мотивація — це боротьба України за незалежність. Я на неї дивлюся в 500-річному масштабі. Вважаю, що ми закінчимо цю боротьбу та виборемо незалежність від московської орди, бо ми витримали ці буремні перші роки. І не маємо вже іншого шляху, як тільки вистояти до кінця!»
Раніше ми писали, що мешканець окупованого села Запорізької області долучився до ТрО з першого дня війни.