Керівник Енергоатома Петро Котін розповів про вплив повномасштабного вторгнення росії на кадровий потенціал атомної галузі
4 березня 2022 року, на дев’ятий день російського вторгнення в Україну, російські війська під час боїв за Енергодар захопили атомну й теплову електростанції.
Весь час на ЗАЕС спостерігається напружена ситуація, оскільки станція знаходиться під контролем російських військ.
«Є 3 тисячі людей, які зрадили Україну, фактично підписали контракти з “Росатом”, залишилися на Запорізькій атомній станції. Інші, близько 2 тисяч людей, вони виїхали з України і знаходяться за її межами.
На території України перебувають близько 5 тисяч, вони всі працевлаштовані у нас, відповідно, на наших інших підрозділах», — зазначив у програмі «Енерго LIVE» Петро Котін.
Читайте також: В окупованому Енергодарі збили колишню очільницю відділу культури міської ради – подробиці
ЗАЕС в окупації
12 березня 2022 року повідомлялося, що об’єкт контролюється російською компанією «Росатом». Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії.
21 липня 2022 року окупанти перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки з боєкомплектом, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у № 1 Запорізької АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, що спричинив підрив Каховської ГЕС російськими окупантами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження «Енергоатому» вивести у «холодний зупин» енергоблок № 5. Експлуатація інших енергоблоків ЗАЕС №№ 1, 2, 3, 4, 6 також обмежена станом у «холодний зупин», відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року.
20 червня 2023 року начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що російські окупанти додатково замінували Запорізьку АЕС — встановивши вибухівку на охолоджувач станції: у разі детонування існує загроза підриву або аварії.
25 червня 2023 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що 4 енергоблоки Запорізької АЕС, а також охолоджувач станції є замінованими, а російські війська вже затвердили план підриву. Президент зазначив, що підрив Запорізької АЕС може призвести до найбільшої техногенної катастрофи усіх часів.
19 січня 2024 року у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) було повідомлено, що російські окупанти знову замінували по периметру територію Запорізької АЕС, у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожею об’єкта, які раніше були виявлені командою МАГАТЕ та вилучені у листопаді 2023 року.
20 лютого 2024 року Запорізька АЕС, внаслідок бойових дій, залишилася лише на одній лінії живлення «ЗАЕС — Дніпровська», іншу лінію було пошкоджено. З того часу вже було кілька подібних випадків.
7 квітня 2024 року на території Запорізької АЕС здетонував БПЛА, про що було проінформувано експертів МАГАТЕ. Гендиректор агенції Гроссі закликав утримуватися від дій, які суперечать п’яти принципам МАГАТЕ та порушують ядерну безпеку.
23 квітня 2024 року, за повідомленням Служби безпеки України, встановлено, що двоє підозрюваних — громадяни РФ Едуард Атакіщев та Андрій Горбунов, які раніше працювали на Ростовській АЕС, займалися «інтегрувагням» енергооб’єкта до структури «Росатома» та приєднанням технологічних потужностей станції до енергетичної системи РФ.
- Після захоплення Запорізької АЕС окупаційна влада у жовтні 2022 року призначила даних колаборантів на посаду заступника директора станції та його підлеглого.
- Окрім цього, підозрювані підбурювали працівників ЗАЕС укладати трудові договори з окупаційною владою, а у разі відмови — погрожували переслідуванням силовими структурами РФ.
- За ці дії їм загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна. (За інформацією Вікіпедії)
Раніше ми писали, що окупанти розпочали незаконний видобуток руди у Запорізькій області.