У 1906 році купець подав клопотання про забудову
Сьогодні виповнюється 119 років відтоді, як було закладено основу для створення однієї з найяскравіших архітектурних пам’яток сучасного Запоріжжя.
17 травня 1906 року олександрівський купець Іван Куржупов подав до міської управи клопотання з проханням дозволити йому звести двоповерховий будинок на перехресті вулиць Олександрівської та Покровської.
Про це розповів на своєму сайті відомий запорізький краєзнавець, гід та військовий Роман Акбаш.
Читайте також: Нові сенси — що зараз знаходиться у найвідоміших історичних будівлях Запоріжжя (фото)
Фото: Праворуч – Прибутковий будинок Куржупова. Перехрестя Олександрівської та Покровської вулиць.
За інформацією дослідника, Іван Опанасович Куржупов був особливою постаттю в історії тодішнього Олександрівська. Купець, який імовірно жив у 1859-1917 роках, входив до еліти міста та мав неабиякий вплив на його розвиток.
Куржупов вважався одним із провідних гравців на місцевому ринку нерухомості та був власником чотирьох прибуткових будинків у місті.
Фінансовий стан запорізького підприємця можна назвати вражаючим навіть за сучасними мірками. Тож зазначається, що у 1907 році його статки оцінювались у півмільйона рублів – це була величезна сума на початку минулого століття.
Також Куржупов активно долучався до громадського життя Олександрівська: його неодноразово обирали міським гласним (депутатом міської думи), він був членом Міської управи та Училищної комісії.
Фото: Максим Свіщов
Міська влада схвалила ініціативу впливового мешканця, і вже через рік після подання заяви на жвавому перехресті виріс новий прибутковий будинок – нерухомість, яку планували здавати в оренду. Отже, розпочалася довга історія будівлі, яка з часом перетворилася на одну з найпомітніших споруд міста.
Протягом своєї понад столітньої історії будинок змінював призначення багато разів. У різні періоди в його приміщеннях та на подвір’ї розташовувалися Вчительська семінарія, кінотеатр під назвою «Колізей», спеціальне міське училище для біженців (відоме як «біженська школа»), спортивний клуб та інші установи.
Визнання архітектурної та історичної цінності будинку Куржупова відбулося зовсім недавно. Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 26 квітня 2021 року № 295 споруду було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку архітектури місцевого значення.
Раніше ми писали, що запорізький краєзнавець розповів історію одного будинку у Старому Олександрівську
Фото: Без Байди