Online трансляція

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Лежиш і молишся, аби тільки не влучило» – історія Людмили Баранової

3 Грудня 2021

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу, в рамках якого планується до 2025 року зібрати 100 000 свідчень мирних жителів, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на сході країни.

– Ми не можемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн- і офлайн-проєкти, а ще ‒ як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і буде допомагати мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів свідчень Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого та сьогодення заради кращого майбутнього, – каже Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

Людмила Баранова від самого народження живе у селі Гнутове, неподалік Маріуполя. З початком війни на Донбасі та першими обстрілами її життя розділилося на «до» та «після».

– З 2014-го, коли почалися обстріли, спочатку сиділи у підвалі. Потім уже набридло в цьому підвалі ховатися, бо ноги болять туди стрибати сходами, важко. Ми там під глухою стіною клали матрац. І щойно починається обстріл – ми падаємо на підлогу під стінку. Лежиш і молишся, аби тільки не влучило, – розповіла Людмила.

Жінка каже, що страх війни важко передати словами. Через постійний стрес у її чоловіка почалися проблеми зі здоров’ям, родині на якийсь час довелося залишити рідну домівку.

– Цей жах не передати. 24 січня 2015-го, коли були обстріли Східного, тоді й по Гнутовому пройшлися ці «Гради». Скрізь довкола нашого будинку снаряди падали. Сину зателефонували – він приїхав, нас забрав. Ми в нього десять днів сиділи, боялися повертатися. Потім таки повернулися. І буквально за кілька днів, на початку лютого знову обстріли. Після такого стресу чоловік ще якийсь час тримався, а потім почав хворіти. На початку 2016 року його не стало, – згадує героїня.

Найважчий час Людмилі та іншим мешканцям села гуманітарну допомогу надавав Фонд Ріната Ахметова.

– Що три місяці Фонд Ріната Ахметова нам давав продуктові набори. Підтримували нас. Фонд допомагає до сьогодні. Дуже велике спасибі за це. Це відчутна підтримка, бо важко виживати в такий час. Як би ми взагалі виживали? – ділиться жінка.

«Голоси Мирних» – це онлайн-музей, який уперше в Україні об’єктивно й повно документує свідчення мирних жителів, постраждалих від воєнних дій на Донбасі. Це простір, у якому Мирні можуть відкрито розповісти свою особисту історію і таким способом звільнитися від тягаря мовчання. Зібрані матеріали – це унікальна база для істориків, дослідників, журналістів, а також для написання книг, створення документальних, художніх фільмів та інших проєктів, які допоможуть зберегти історію, як вона є.

Щоб залишити свою історію та зробити внесок у збереження пам’яті, жителям Донбасу та переселенцям досить перейти за посиланням, заповнити невелику анкету або залишити свої контактні дані для зворотного зв’язку. Також Мирні Донбасу можуть звернутися до Фонду за безплатною психологічною допомогою, зателефонувавши за номером 0800509001.

Новини і жваве обговорення коротких відео тут: https://www.youtube.com/user/ChannelTB5
Канал «Новини Запоріжжя» в Telegram: https://t.me/tv5zp
Яскравий та красивий акаунт в Instagram: https://www.instagram.com/tv5zp
Легкий доступ до новин та коментарів у Facebook: https://www.facebook.com/channeltv5/

Автор: Телеканал TV5Головний редактор програми "Новини"
Редакція "Ранок з TV5"
TV5 Технічний відділ TV5